Hakami Karasyev VAR tizimini foydali deb bildi
Rossiyalik hakam Sergey Karasyev VAR tizimining ishlashi haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U ayrim futbolchilar videotasvirlarni qayta ko‘rish o‘yinga foyda keltirmaydi, chunki bu jarayon ko‘p vaqt talab qiladi degan fikriga qarshi chiqdi. Karasyevning ta’kidlashicha, «Ko‘p vaqt sarflab, to‘g‘ri qaror qabul qilish yaxshimi yoki kam vaqt ichida noto‘g‘ri qaror qabul qilishmi?
Shundan kelib chiqishimiz kerak. Afsuski, ba’zi hollarda bu ikki narsani birlashtirish imkoni bo‘lmaydi».
O‘tgan mavsumda u Rossiya Premer Ligasi doirasida 16 ta o‘yinni boshqargan, shuningdek Saudiya Arabistoni chempionati kabi boshqa turnirlarda ham hakamlik qilgan. Shuningdek, Rossiya futbol ittifoqining eksperti-hakamlar komissiyasi mavsum davomida uning ishlashida bir necha marta xatolar aniqlanganini qayd etdi.
Oldinroq, Karasyev o‘zining so‘nggi o‘yinlardagi hakamlik sifati haqida o‘ylayotgani ma’lum bo‘lgan. U doimiy ravishda o‘z ishini tahlil qilib, yaxshilanish yo‘llarini izlashi haqida gapirdi.
Bu esa hakamlik sohasida professionallik va mas’uliyat yuqori ekanligini ko‘rsatadi. Umuman olganda, VAR tizimi futbol o‘yinlarida adolatli qaror qabul qilish imkonini oshiradi va hakamlarga yordam beradi.

Хаками Карасев считает систему VAR полезной
Российский судья Сергей Карасев высказал свое мнение о работе системы VAR. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он выступил против мнения, что просмотр видеозаписей некоторыми футболистами не приносит пользы игре, так как этот процесс требует много времени. По словам Карасева, «лучше потратить много времени на принятие правильного решения или принять неправильное решение за короткое время?
Исходя из этого, мы должны действовать. К сожалению, в некоторых случаях невозможно объединить эти две вещи».
В прошлом сезоне он судил 16 матчей в рамках Российской Премьер-Лиги, а также судил на других турнирах, таких как чемпионат Саудовской Аравии. Кроме того, экспертная комиссия судей Российского футбольного союза отметила, что в его работе в течение сезона было выявлено несколько ошибок.
Ранее стало известно, что Карасев размышляет о качестве своего судейства в последних матчах. Он говорил о том, что постоянно анализирует свою работу и ищет пути для улучшения.
Это свидетельствует о высоком уровне профессионализма и ответственности в судейской сфере. В целом, система VAR увеличивает возможность принятия справедливых решений в футбольных матчах и помогает судьям.