«Zenit» Moskva «Dinamo» jamoasining Rossiyada qulchilikni bekor qilish haqida tayyorlagan videofilmiga javob berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unda Ivan Sergeevning transferi bu tarixiy islohot bilan bog‘liq ko‘rsatildi. Oldinroq «Dinamo» jamoasi hujumchi transferini 1861-yilgi islohotlar kontekstida ko‘rsatgan mini-stsenariy taqdim etgandi.
Shuningdek, videoda «Zenit» jamoasining yuz yillik yubileyini keyingi mavsumga ko‘chirish masalasi ham ko‘tarilgan edi. «Zenit» esa o‘sha videoda imperator maslahatchisi kiyimida ko‘rsatilgan inson rasmiga asoslangan suratni e’lon qildi.
Unda u Maksim Gorki asari «Pastlikda» kitobini ushlab turgan. Bu javob orqali «Zenit» transfer masalasida o‘z pozitsiyasini bildirib, muxlislar orasida tushunmovchilikni bartaraf etmoqchi bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, Sankt-Peterburg jamoasi Ivan Sergeevni qaytarib olish yoki uni «Spartak»ga o‘tishini tashkil etish niyatida edi. Bu «Dinamo»ni kuchayishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun amalga oshirilmoqchi edi.
Ammo hujumchi aynan Valeriy Karpinning jamoasiga o‘tishni afzal ko‘rdi. Shunday qilib, futbolchi o‘z qarorini bildirdi va yangi jamoasida o‘ynashni boshladi.
Bu holat ikkala klub muxlislari orasida katta qiziqish uyg‘otdi. «Zenit» va «Dinamo» o‘rtasidagi raqobat yangi bosqichga ko‘tarildi.

Зенит в видеоответе отметил исторический трансфер
«Зенит» ответил на видеоролик, подготовленный московским «Динамо» о отмене крепостного права в России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В нем трансфер Ивана Сергеева был показан в связи с этой исторической реформой. Ранее команда «Динамо» представила мини-сценарий, в котором трансфер нападающего был показан в контексте реформ 1861 года.
Также в видео поднимался вопрос о переносе столетнего юбилея команды «Зенит» на следующий сезон. «Зенит», в свою очередь, опубликовал фотографию, основанную на изображении человека в одежде императорского советника.
На ней он держит книгу Максима Горького «На дне». Таким образом, «Зенит» хотел заявить о своей позиции по вопросу трансфера и устранить недоразумения среди болельщиков.
Напоминаем, что санкт-петербургская команда намеревалась вернуть Ивана Сергеева или организовать его переход в «Спартак». Это планировалось, чтобы не дать «Динамо» усилиться.
Однако нападающий предпочел перейти именно в команду Валерия Карпина. Таким образом, футболист заявил о своем решении и начал играть в новой команде.
Эта ситуация вызвала большой интерес среди болельщиков обоих клубов. Конкуренция между «Зенитом» и «Динамо» вышла на новый уровень.