Pervak legionerlar sonini kamaytirishni qo‘llab-quvvatladi
Yuriy Pervak, sobiq poytaxtdagi «Spartak» futbol klubi bosh direktori lavozimida faoliyat yuritgan mutaxassis, Rossiya Premyer Ligasi (RPL)dagi legionerlar soniga qo‘yilgan cheklov haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi davr o‘ta o‘tish bosqichi bo‘lib, jamoalar yaxshi natijalar ko‘rsata olmayapti. Shuning uchun yosh rossiyalik futbolchilarga imkoniyat yaratish muhimdir.
Pervak legionerlar sonini yanada kamaytirishni qo‘llab-quvvatlaydi va mavjud limitni o‘zgartirish tarafdori ekanligini ta’kidladi. Oldinroq OAVda Rossiya Futbol Ittifoqi va Sport vazirligi rahbarlari RPL jamoalaridagi legionerlar sonini qisqartirish masalasini muhokama qilayotgani haqida xabarlar tarqaldi.
Taklif qilinayotgan loyihaga ko‘ra, legionerlar soni ro‘yxatda 14 tadan 10 taga, boshlang‘ich tarkibda esa 8 tadan 5 taga kamaytirilishi rejalashtirilgan. Bu o‘zgarishlar mahalliy futbolchilar uchun ko‘proq imkoniyat ochishi va jamoalarning raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Первак поддержал сокращение числа легионеров
Юрий Певак, специалист, который работал на должности генерального директора футбольного клуба «Спартак» в бывшей столице, высказал свое мнение о введенных ограничениях на количество легионеров в Российской Премьер-Лиге (РПЛ). Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, нынешний период является крайне переходным, и команды не могут показывать хорошие результаты. Поэтому важно создать возможности для молодых российских футболистов.
Певак поддерживает дальнейшее сокращение числа легионеров и подчеркивает, что он сторонник изменения существующего лимита. Ранее в СМИ появлялись сообщения о том, что руководители Российского футбольного союза и Министерства спорта обсуждают вопрос сокращения числа легионеров в командах РПЛ.
Согласно предлагаемому проекту, количество легионеров в списке планируется сократить с 14 до 10, а в стартовом составе — с 8 до 5. Ожидается, что эти изменения откроют больше возможностей для местных футболистов и помогут повысить конкурентоспособность команд.
Также необходимо уделить особое внимание развитию молодых футболистов. Принятые решения помогут укрепить национальный уровень футбола.