Rossiya Premyer-ligasida 16-jamoa masalasi hal bo‘ladi
Rossiya Futbol Federatsiyasi ijroiya qo‘mitasi yozda ikkinchi marta Premyer-liganing 16-jamoasi bo‘yicha qaror qabul qilishi kerak bo‘ladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Oldin «Ximki» jamoasi moliyaviy muammolar sababli litsenziya ololmagan va ularning o‘rnini «Pari NN» egallagan edi, ammo bu jamoa o‘yinlarda mag‘lub bo‘ldi. Endi esa elitadan «Torpedo» jamoasi chiqarildi, chunki ular kelishilgan o‘yinlar tashkil etishga uringanlikda ayblanmoqda.
Rossiya Futbol Federatsiyasi ijroiya qo‘mitasining 16-jamoa masalasi bo‘yicha yangi yig‘ilishi 11 iyul, juma kuni, kunning birinchi yarmida o‘tkaziladi. Bu yig‘ilish masofadan turib, ya’ni zaoch rejimda bo‘lib o‘tadi, deb xabar beradi «Match TV».
So‘nggi paytlarda Rossiya futbol jamiyatida uch xil variant faol muhokama qilinmoqda. Birinchi variant – «Orenburg» jamoasini Premyer-ligada saqlab qolish.
Ikkinchi variant – «Ural» jamoasini qayta Premyer-ligaga qaytarish, garchi ular o‘yinlarda mag‘lub bo‘lgan bo‘lsalar ham. Uchinchi variant esa «shahar jamoasi» va «shmeli» jamoalari o‘rtasida qo‘shimcha o‘yinni tashkil etishdan iborat.

Вопрос о 16-й команде в Российской Премьер-лиге будет решен
Исполнительный комитет Российского футбольного союза должен будет во второй раз летом принять решение о 16-й команде Премьер-лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее команда «Химки» не смогла получить лицензию из-за финансовых проблем, и их место заняла «Пари НН», однако эта команда проиграла в матчах. Теперь же из элиты выбыла команда «Торпедо», так как их обвиняют в попытке организации договорных матчей.
Новое заседание исполнительного комитета Российского футбольного союза по вопросу 16-й команды пройдет 11 июля, в пятницу, в первой половине дня. Это заседание будет проходить дистанционно, то есть в заочном режиме, сообщает «Матч ТВ».
В последнее время в российском футбольном сообществе активно обсуждаются три варианта. Первый вариант – сохранить команду «Оренбург» в Премьер-лиге.
Второй вариант – вернуть команду «Урал» обратно в Премьер-лигу, хотя они и проиграли в матчах. Третий вариант заключается в организации дополнительной игры между «городской командой» и командой «шмели».