Rossiyada legionerlar limitini kuchaytirish taklifi
Rossiyada chet ellik futbolchilarga qo‘yiladigan limitni kuchaytirish zarur. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu fikr Moskva shahrining "Lokomotiv" jamoasi boshqaruv raisi Yuri Nagornix tomonidan bildirildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, jahon chempionati oldidan belgilangan "6+5" limiti eng maqbul hisoblanadi.
Hozirgi qoidalarga ko‘ra, Premyer-liga klublari mavsum uchun arizalarida 13 tadan ortiq chet ellik futbolchini ro‘yxatga ololmaydi, maydonda esa bir vaqtning o‘zida sakkizdan ko‘p legioner bo‘lishi mumkin emas. O‘tgan mavsum Rossiya chempionatida "Lokomotiv" jamoasi turnir jadvalida oltinchi o‘rinni egalladi.
Bu fikrlar futbol rivojiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi va mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratishi kutilmoqda. Shuningdek, chet ellik futbolchilar sonining cheklanishi milliy jamoaning darajasini oshirishga yordam beradi.
Shu sababli, futbol sohasida chet elliklar sonini kamaytirish borasida qat’iy choralar ko‘rilishi muhimdir.

Предложение о повышении лимита легионеров в России
Это мнение высказал председатель правления московского клуба "Локомотив" Юрий Нагорных. По его словам, установленный перед чемпионатом мира лимит "6+5" является наиболее оптимальным.
Согласно действующим правилам, клубы Премьер-лиги не могут зарегистрировать более 13 иностранных футболистов в своих заявках на сезон, а на поле одновременно не может находиться более восьми легионеров. В прошлом сезоне команда "Локомотив" заняла шестое место в турнирной таблице чемпионата России.
Ожидается, что эти идеи окажут положительное влияние на развитие футбола и создадут больше возможностей для местных футболистов. Также ограничение числа иностранных игроков поможет повысить уровень национальной команды.