Microsoft kompaniyasi GDC 2025 konferensiyasida DirectX Raytracing (DXR) 1.2 versiyasini taqdim etdi, deb xabar berdi pepelac.news. Bu yangilanish o‘yinlarda samaradorlik va vizual sifatni sezilarli darajada oshirishni va’da qiladi. Yangilanish Microsoft'ning hamkorlari — NVIDIA, AMD, Intel va Qualcomm'ga ta’sir ko‘rsatadi, chunki ular o‘z uskunalari va o‘yinlariga eng so‘nggi texnologiyalarni integratsiya qilish uchun korporatsiyaning vositalaridan foydalanadilar.​
DXR 1.2 DirectX 12'ning qo‘shimchasi bo‘lib, ikki yangi texnologiyani o‘z ichiga oladi, ular samaradorlikni sezilarli darajada oshiradi:​
Opacity Micromaps (OMM): Bu texnologiya alfa-testdan o‘tgan geometriyani optimallashtirib, o‘yinlarda yo‘l trassirovkasi samaradorligini 2,3 martagacha oshiradi.​
Shader Execution Reordering (SER):: Bu texnologiya renderingni ikki baravar tezlashtirib, GPU'ning samaradorligini oshiradi.​
Bu innovatsiyalar samaradorlik va kadrlar sonini oshirish bilan birga, o‘yinlarda yo‘l trassirovkasini jozibadorroq qiladi, chunki yuqori samarali videokartalarga bo‘lgan talabni kamaytiradi. Microsoft ma’lumotlariga ko‘ra, NVIDIA bu yangilanishlarni o‘zining RTX 20xx seriyasidan boshlab grafik protsessorlari uchun drayverlarida qo‘llab-quvvatlaydi, shuningdek, AMD, Intel va Qualcomm bilan yangi texnologiyani keng joriy etish uchun ish olib bormoqda.​
DXR'dagi yangilanishlardan tashqari, Microsoft PIX uchun yangi vositalarni ham e’lon qildi — bu DirectX 12'ning o‘yin ishlab chiqaruvchilari tomonidan ishlatiluvchi, ishlab chiqarish va samaradorlikni sozlash uchun mo‘ljallangan vositadir. 2025 yil aprel oyida yangilanish chiqarilishi rejalashtirilgan bo‘lib, u PIX'ning yangi API'sini o‘z ichiga oladi, bu esa C++, C# va Python tillarida PIX funksiyalari va ma’lumotlariga dasturiy kirish imkonini beradi, shuningdek, yaxshilangan foy

Новая технология Microsoft удваивает эффективность видеокарт
Компания Microsoft на конференции GDC 2025 представила версию DirectX Raytracing (DXR) 1.2, сообщает pepelac.news. Это обновление обещает значительно повысить производительность и визуальное качество в играх. Обновление повлияет на партнеров Microsoft — NVIDIA, AMD, Intel и Qualcomm, так как они будут использовать инструменты корпорации для интеграции последних технологий в свое оборудование и игры.​
DXR 1.2 является дополнением к DirectX 12 и включает в себя две новые технологии, которые значительно повышают производительность:​
Opacity Micromaps (OMM): Эта технология оптимизирует геометрию, прошедшую альфа-тест, увеличивая эффективность трассировки лучей в играх до 2,3 раза.​
Shader Execution Reordering (SER): Эта технология удваивает скорость рендеринга, повышая эффективность GPU.​
Эти инновации, помимо повышения производительности и количества кадров, делают трассировку лучей в играх более привлекательной, так как снижают спрос на высокоэффективные видеокарты. По данным Microsoft, NVIDIA будет поддерживать эти обновления в драйверах для своих графических процессоров начиная с серии RTX 20xx, а также работает с AMD, Intel и Qualcomm над широким внедрением новой технологии.​
Кроме обновлений в DXR, Microsoft также анонсировала новые инструменты для PIX — это инструмент, используемый разработчиками игр для настройки производства и производительности в DirectX 12. Обновление запланировано на апрель 2025 года и будет включать новый API для PIX, который позволит программный доступ к функциям и данным PIX на языках C++, C# и Python, а также улучшенный интерфейс пользователя