Telegram messenjeri 1 aprel sho‘xligi doirasida sotuvga chiqarilgan virtual g‘ishtlar orqali yarim soat ichida taxminan 100 million rubl daromad qildi. Bu haqda telekommunikatsiya va IT sohasidagi yangiliklarga ixtisoslashgan "Seti i signali" nashri xabar berdi.
Virtual g‘ishtlar rekord tezlikda sotildi
1 aprel kuni Moskva vaqti bilan soat 01:57 da eksklyuziv sovg‘alar savdosi boshlangan va 02:32 ga kelib 7 ming nusxadan iborat butun partiya sotib bo‘lingan. Har bir g‘ishtning qiymati 5 ming yulduz (Stars) tashkil etgan. Aytilishicha, iPhone foydalanuvchilari bu sovg‘ani 13 690 rublga, Android qurilmalari egalari esa 8 229 rublga sotib olish imkoniga ega bo‘lgan.
Natijada, Telegram mazkur aksiya orqali 58 milliondan 95,8 million rublgacha daromad olgan. "1APR" yozuvi tushirilgan sovg‘alar egalari ularni o‘z profillariga biriktirib qo‘yishi, auksionga chiqarishi yoki yulduzlarga almashishi mumkin edi.
Telegram'ning virtual sovg‘alar orqali daromad topish usuli
Bu Telegram tomonidan virtual sovg‘alarni muvaffaqiyatli monetizatsiya qilish bo‘yicha birinchi holat emas. 14 fevralda messenjerda 2 mingta raqamli "yurakcha" sotilgan bo‘lib, har biri 10 ming yulduz evaziga taqdim etilgan. Pavel Durovning aytishicha, ushbu sotuv 6 daqiqa ichida yakunlangan va Telegram'ga taxminan 400 ming dollar daromad keltirgan.
NFT-sovg‘alar va Stars tizimi
NFT-sovg‘alar 2022 yil oxirida Telegram ekotizimining bir qismiga aylangan. O‘shanda The Open Network blokcheynida mustaqil dasturchilar jamoasi TON Gifts servisini ishga tushirgandi. Ushbu qadam messenjerning raqamli iqtisodiyotini yanada rivojlantirib, foydalanuvchilarga virtual buyumlar bilan almashish imkoniyatini taqdim etdi.
2024 yil 5 oktyabrda Telegram rasman Stars (yulduzlar) — platformaning ichki valyutasi orqali sovg‘alar yuborish imkoniyatini joriy etdi. Bu esa messenjerning monetizatsiya mexanizmlarini yanada kengaytirib, yangi daromad manbalari uchun yo‘l ochdi.
Telegram'ning virtual g‘ishtlar sotish orqali qisqa muddat ichida katta daromad topishi uning raqamli iqtisodiyotdagi muvaffaqiyatini yana bir bor tasdiqladi. Pavel Durov boshchiligidagi messenjer foydalanuvchilarning qiziqishlarini his etib, innovatsion monetizatsiya modellarini samarali qo‘llashda davom etmoqda.

Павел Дуров заработал 100 миллионов рублей, продавая виртуальные кирпичи в Telegram
Мессенджер Telegram за полчаса заработал около 100 миллионов рублей на продаже виртуальных кирпичей в рамках розыгрыша 1 апреля. Об этом сообщает издание «Сети и сигналы», специализирующееся на новостях в области телекоммуникаций и ИТ.
Виртуальные кирпичи были проданы с рекордной скоростью
1 апреля в 01:57 по московскому времени началась продажа эксклюзивных подарков, и к 02:32 вся партия из 7 тысяч экземпляров была распродана. Стоимость каждого кирпича составила 5 тысяч звезд (Stars). Сообщается, что пользователи iPhone могли приобрести этот подарок за 13 690 рублей, а владельцы устройств на Android — за 8 229 рублей.
В результате Telegram заработал от 58 до 95,8 миллиона рублей благодаря этой акции. Владельцы подарков с надписью «1APR» могли прикрепить их к своим профилям, выставить на аукцион или обменять на звезды.
Способ заработка Telegram через виртуальные подарки
Это не первый случай успешной монетизации виртуальных подарков Telegram. 14 февраля в мессенджере было продано 2 тысячи цифровых «сердечек», каждое из которых предлагалось за 10 тысяч звезд. По словам Павла Дурова, эта продажа завершилась за 6 минут и принесла Telegram около 400 тысяч долларов.
NFT-подарки и система Stars
NFT-подарки стали частью экосистемы Telegram в конце 2022 года. Тогда команда независимых разработчиков запустила сервис TON Gifts на блокчейне The Open Network. Этот шаг способствовал дальнейшему развитию цифровой экономики мессенджера, предоставив пользователям возможность обмениваться виртуальными предметами.
5 октября 2024 года Telegram официально внедрил возможность отправки подарков через Stars (звезды) — внутреннюю валюту платформы. Это еще больше расширило механизмы монетизации мессенджера и открыло новые источники дохода.
Быстрый заработок Telegram на продаже виртуальных кирпичей еще раз подтвердил его успех в цифровой экономике. Мессенджер под руководством Павла Дурова продолжает чувствовать интерес пользователей и эффективно применять инновационные модели монетизации.