Samarkand viloyati Majburiy ijro byurosining matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, aliment qarzdori ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Kattakurghan tumanlararo fuqarolik ishlari sudi qaroriga asosan, Nurabad tumani Majburiy ijro byurosiga bir erkakdan uning voyaga yetmagan farzandlari foydasiga aliment undirish bo‘yicha ijro varaqasi kelib tushgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, ota uzoq vaqt aliment to‘lamagan va uning qarzi 30 million so‘mga yetgan.
Shuningdek, u noma’lum joyda yashiringan. Shu sababli byuroning tezkor qidiruv bo‘limi xodimlari tomonidan qidiruv ishlari olib borilgan.
Operativ tadbirlar davomida qidirilayotgan shaxs Samarqand shahridagi mehmonxona kotelxonasining oynasidan qochishga uringan paytda ushlangan va davlat ijrochilariga topshirilgan. Erkakka O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining "Voyaga yetmagan yoki nogiron shaxslarni boqishdan bo‘yin tovlash" moddasi bo‘yicha ma’muriy javobgarlik qo‘llanilishi mumkin, bu esa 15 kungacha ma’muriy qamoq jazosi olib kelishi mumkin.
Agar u aliment to‘lashni davom ettirmasa, unga Jinoyat kodeksining shu moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atilishi va bir yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanilishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.

Aliment qarzdori Samarqandda ushlanib, javobgarlikka tortildi Должник по алиментам был задержан в Самарканде и привлечён к ответственности
По информации пресс-службы Управления принудительного исполнения Самаркандской области, должник по алиментам был задержан. Об этом сообщает Upl.uz.
На основании решения Межрайонного суда по гражданским делам Ката-Кургана в Управление принудительного исполнения Нурабадского района поступил исполнительный лист о взыскании алиментов с мужчины в пользу его несовершеннолетних детей. По данным, отец долгое время не платил алименты, и его задолженность достигла 30 миллионов сумов.
Кроме того, он скрывался в неизвестном месте. По этой причине сотрудники отдела оперативного розыска бюро проводили розыскные мероприятия.
В ходе оперативных действий разыскиваемое лицо было задержано при попытке сбежать через окно гостиницы в городе Самарканде и передано государственным исполнителям. Мужчине может быть применена административная ответственность по статье «Уклонение от содержания несовершеннолетних или инвалидов» Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, что может повлечь административный арест на срок до 15 суток.
Отмечается, что если он продолжит уклоняться от уплаты алиментов, в отношении него будет возбуждено уголовное дело по той же статье Уголовного кодекса, и ему может грозить лишение свободы на срок до одного года.