Surxondaryoda ayrim yo‘llarda tezlik 130 km/soatga oshiriladi
O‘zbekistonda birinchi marta yo‘lning ayrim bo‘laklarida harakat tezligini soatiga 130 kilometrgacha oshirishga ruxsat berilishi mumkin. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu taklif Surxondaryo viloyati Sherobod tumanidagi M-39 xalqaro avtomobil yo‘lining bir qismiga taalluqlidir. Ushbu tashabbus Prezident tomonidan yo‘l infratuzilmasini yaxshilash va yo‘l harakati xavfsizligini oshirish bo‘yicha berilgan topshiriqlar doirasida ko‘rib chiqilmoqda.
Ishchi guruh Termiz va Baysun shaharlarini bog‘lovchi yo‘l bo‘laklarini texnik nazoratdan o‘tkazdi. Dastlabki tekshiruvda 26 kilometr uzunlikdagi bo‘lakda tezlik chegarasini oshirish mumkinligi aniqlangan.
Biroq buning uchun bir qator kamchiliklarni bartaraf etish zarur: yo‘l chizig‘ini yangilash, shikastlangan yo‘l belgilarini almashtirish, xavfli joylarga himoya to‘siqlarini o‘rnatish va ko‘priklardagi to‘lqinli deformatsiyalarni ta’mirlash lozim. Shuningdek, Surxondaryo viloyatidagi yo‘lning boshqa bo‘laklarida harakat tartibi qayta ko‘rib chiqiladi.
Tezlikni oshirish bo‘yicha yakuniy qaror barcha ta’mirlash ishlari bajarilib, qayta inspeksiya o‘tkazilgach qabul qilinadi. Bu chora-tadbirlar yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.

В Сурхандарье на некоторых дорогах скорость увеличивается до 130 км/ч
В Узбекистане впервые может быть разрешено увеличение скорости движения до 130 километров в час на некоторых участках дороги. Об этом сообщает Upl.uz.
Это предложение касается части международной автомобильной дороги M-39 в Шерободском районе Сурхандарьинской области. Эта инициатива рассматривается в рамках поручений Президента по улучшению дорожной инфраструктуры и повышению безопасности дорожного движения.
Рабочая группа провела технический контроль участков дороги, соединяющих города Терmez и Байсун. В ходе первичной проверки было установлено, что на участке длиной 26 километров возможно увеличение предела скорости.
Однако для этого необходимо устранить ряд недостатков: обновить дорожную разметку, заменить поврежденные дорожные знаки, установить защитные барьеры в опасных местах и отремонтировать волнообразные деформации на мостах. Также будет пересмотрен порядок движения на других участках дороги в Сурхандарьинской области.
Окончательное решение об увеличении скорости будет принято после завершения всех ремонтных работ и проведения повторной инспекции. Эти меры направлены на обеспечение безопасности дорожного движения.