Toshkentda yo‘l tezligi 80 km/soatga oshiriladi
Toshkent shahar hokimiyati yo‘l harakati tashkilotida muhim o‘zgarishlarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlar yo‘l harakati oqimini tezlashtirish va xavfsizlikni oshirishga qaratilgan. Bu haqda Toshkent shahar IIBB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari Elmurod Alimov shahar kengashi deputatlari yig‘ilishida ma’lum qildi.
Taklif qilinayotgan o‘zgarishlarga ko‘ra, shahar markazidagi beshta yirik ko‘chada maksimal tezlik chegarasi 80 kilometr/soatga ko‘tariladi. Ushbu ko‘chalar Bunyodkor, Sebzar, Ahmad Donish, Toshkent halqa yo‘li va Yangi O‘zbekiston ko‘chalaridir.
Bu qaror 2023 yil aprel oyida joriy etilgan 60 kilometr/soatlik chegaraning bekor qilinishini anglatadi. O‘sha paytda shahar ichidagi tezlik 70 dan 60 ga pasaytirilgandi.
Biroq, ba’zi ko‘chalar piyodalar uchun xavfli bo‘lgani sababli xavotirlar mavjud. Masalan, Ahmad Donish ko‘chasida rekonstruksiya natijasida piyodalar uchun qulaylik yo‘qolgan.
Shuningdek, 2023 yilda Bunyodkor prospektida xavfli tartibsiz piyoda o‘tish joyi yopilgan va bir oy o‘tib shu joyda piyoda halok bo‘lgan. Shu bois, tezlikni oshirish yo‘l-transport hodisalarining ko‘payishiga olib kelishi mumkinligi haqida tanqidi fikrlar bildirildi.
Shuningdek, shahar markazidagi 12 ta ko‘chada bir yo‘nalishli harakat joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu choralar tirbandlik va yo‘l-transport hodisalarini kamaytirishga qaratilgan.
Hozircha ushbu ko‘chalar ro‘yxati ma’lum qilinmadi. Yana bir muhim tashabbus sifatida shahar markazidagi 500 ta svetoforga uzluksiz quvvat manbai (UPS) o‘rnatilishi ko‘zda tutilmoqda.
Bu svetoforlarning elektr ta’minoti uzilishidan kelib chiqadigan muammolarni bartaraf etishga xizmat qiladi. Elmurod Alimovning so‘zlariga ko‘ra, bunday tizimlar svetoforlarni olti soatgacha avtonom rejimda ishlashini ta’minlaydi, bu esa yo‘l harakatini qo‘lda boshqarishga majbur bo‘lgan inspektorlar ishini osonlashtiradi.
Mazkur takliflar hokimiyat va boshqa tegishli organlarga taqdim etilgan bo‘lib, ular yo‘l infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha keng qamrovli ishlarning bir qismidir. Ushbu chora-tadbirlar iyul oyida prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishdan so‘ng boshlandi.
2022 yilda “Xavfsiz va silliq yo‘l” milliy dasturi tasdiqlangan bo‘lsa-da, unda rejalashtirilgan tadbirlarning yo‘l-transport hodisalari va o‘lim holatlarini qanchalik kamaytirishi haqida aniq ma’lumot berilmagan. Yangi tashabbuslar barcha xavf-xatarlarni hisobga olib, yo‘l harakati ishtirokchilari uchun nafaqat tez, balki xavfsiz harakatni ta’minlashiga umid qilinmoqda.

В Ташкенте скорость движения будет увеличена до 80 км/ч
Городская администрация Ташкента планирует осуществить важные изменения в организации дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти изменения направлены на ускорение потока дорожного движения и повышение безопасности. Об этом сообщил заместитель начальника Управления безопасности дорожного движения ГУВД Ташкента Эльмурод Алимов на заседании депутатов городского совета.
Согласно предлагаемым изменениям, максимальный предел скорости на пяти крупных улицах в центре города будет повышен до 80 километров в час. Эти улицы: Бунёдкор, Себзар, Ахмад Дониш, Ташкентское кольцо и улица Янги Ўзбекистон.
Это решение означает отмену установленного в апреле 2023 года ограничения в 60 километров в час. В то время скорость в городе была снижена с 70 до 60.
Однако существуют опасения, так как некоторые улицы представляют опасность для пешеходов. Например, в результате реконструкции на улице Ахмад Дониш удобства для пешеходов были утрачены.
Также в 2023 году на проспекте Бунёдкор был закрыт опасный нерегулируемый пешеходный переход, и через месяц на этом месте произошла гибель пешехода. Поэтому были высказаны критические мнения о том, что увеличение скорости может привести к росту дорожно-транспортных происшествий.
Кроме того, планируется ввести одностороннее движение на 12 улицах в центре города. Эти меры направлены на снижение пробок и дорожно-транспортных происшествий.
Пока что список этих улиц не был обнародован. В качестве еще одной важной инициативы предусмотрено установка бесперебойного источника питания (UPS) на 500 светофоров в центре города.
Это поможет устранить проблемы, возникающие из-за перебоев в электроснабжении светофоров. По словам Эльмурода Алимова, такие системы обеспечивают автономную работу светофоров до шести часов, что облегчает работу инспекторов, которым приходится управлять дорожным движением вручную.
Эти предложения были представлены властям и другим заинтересованным органам и являются частью комплексных работ по улучшению дорожной инфраструктуры. Эти мероприятия начались после заседания, проведенного в июле под председательством президента.
Хотя в 2022 году была утверждена национальная программа "Безопасная и гладкая дорога", в ней не было представлено конкретной информации о том, насколько запланированные мероприятия снизят количество дорожно-транспортных происшествий и случаев гибели. Новые инициативы надеются учесть все риски и обеспечить не только быструю, но и безопасную езду для участников дорожного движения.