3–5 aprel kunlari Samarqandga kirish cheklanadi
Samarqand 3–5 aprel kunlari Yevroittifoq–Markaziy Osiyo sammiti munosabati bilan vaqtincha yopiladi, deb Autostrada.uz xabar berdi.
2025-yil 3, 4 va 5-aprel kunlari Samarqandda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo mamlakatlari (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston) rahbarlari o‘rtasida ilk sammit bo‘lib o‘tadi. Dastur doirasida “Samarkand Climate Forum 2025” ham o‘tkaziladi.
Yevropa Ittifoqi nomidan sammitda Yevropa Kengashi prezidenti Antonio Kosta va Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen ishtirok etadi. Mezbonlikni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev qiladi. Tadbir “Silk Road Samarkand” kongress-markazida bo‘lib o‘tadi.
Tashrif buyuruvchilar xavfsizligi va qulayligi uchun shaharga avtomobilda kirish uch kun davomida taqiqlanadi. Tranzit transport vositalari uchun aylanma yo‘llar ko‘rsatiladi. Aholidan esa bu kunlarda shaharga safar qilmaslik so‘ralgan.

С 3 по 5 апреля вход в Самарканд будет ограничен
Самарканд с 3 по 5 апреля временно закроется в связи с саммитом Европейского Союза и Центральной Азии, сообщает Autostrada.uz.
3, 4 и 5 апреля 2025 года в Самарканде пройдет первый саммит между руководителями стран Европейского Союза и Центральной Азии (Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан). В рамках программы также состоится "Самаркандский климатический форум 2025".
От имени Европейского Союза в саммите примут участие президент Европейского совета Антонио Коста и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен. Хостом мероприятия станет президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Мероприятие пройдет в конгресс-центре "Шелковый путь Самарканд".
Для безопасности и удобства посетителей въезд в город на автомобилях будет запрещен на протяжении трех дней. Для транзитных транспортных средств будут указаны объездные пути. Жителей просят не посещать город в эти дни.