Toshkentda pullik avtoturargohlar ish boshladi
Shahar hokimligi ma’lumotiga ko‘ra, 13–14 mingta yoq bo‘yidagi avtoturargoh uchun 86 ta pullik joy tashkil etilgan. Ulardan ba’zilari maxsus belgi bilan belgilangan — masalan, Amir Temur maydoni atrofidagi turargohda to‘q sariq fon ustida katta “P” harfi bor, deb Nova24.uz xabar berdi.
Bu turargohlar kecha-kunduz ishlaydi. Narxi — soatiga 12 000 so‘m. To‘lov qilinmasa, jarima qo‘llaniladi.
To‘lovni maxsus mobil ilova orqali yoki Paynet terminallari orqali naqd amalga oshirish mumkin. Biroq, ba’zi foydalanuvchilar bu ilovani App Store yoki Google Play’da topa olmayotganini ma’lum qilgan.
Toshkent 5 ta to‘lov zonasiga bo‘linadi: 12 000 so‘m, 10 000 so‘m, 8 000 so‘m, 6 000 so‘m va 5 000 so‘m. Eng qimmat avtoturargohlar shahar markazida, eng arzonlari esa chekka hududlarda bo‘ladi.

В Ташкенте начали работать платные автопарковки
По информации мэрии города, для 13–14 тысяч автомобилей организовано 86 платных мест. Некоторые из них обозначены специальным знаком — например, на парковке вокруг площади Амир Темура на темно-оранжевом фоне большая буква “P”, как сообщает Nova24.uz.
Эти парковки работают круглосуточно. Цена — 12 000 сум за час. В случае неоплаты применяется штраф.
Оплату можно произвести через специальное мобильное приложение или наличными через терминалы Paynet. Однако некоторые пользователи сообщили, что не могут найти это приложение в App Store или Google Play.
Ташкент делится на 5 платных зон: 12 000 сум, 10 000 сум, 8 000 сум, 6 000 сум и 5 000 сум. Самые дорогие парковки находятся в центре города, самые дешевые — в отдаленных районах.