Ulug'bek Yulchiyevning "Telbaday" qo'shig'i tinglovchilarni rom etdi
Britaniyada kompaniya Vertical Aerospace tomonidan ishlab chiqilgan VX4 letayotgan taksi birinchi marta ochiq havoda sinovdan o'tkazildi, deb Auto.mail.ru xabar berdi.
Elektr dvigatelga ega VX4 prototipi vertikal tarzda havoga ko'tarilib va qo'nishi mumkin. Sinov parvozi Angliyaning janubi-g'arbida joylashgan Kotsuolds hududida amalga oshirildi. Uchish uchun mahalliy aeroport yo'lakchasidan foydalanildi.
Rossiya transport vaziri Roman Starovoyt fevral oyida Rossiya shaharlari ustidan aerotaksilar harakatini qo'llab-quvvatlashini ma'lum qilgan edi. Uning ta'kidlashicha, vazirlik rossiyaliklar uchun bunday texnologiyadan erkin va qulay foydalanish imkoniyatini yaratish ustida ish olib boradi.
Moskva aviatsiya instituti “Aeromobillik” direksiyasidagi “Bespilotniklar markazi” bosh konstruktori Maksim Kalyagin aerotaksi birinchi navbatda aeroportlarni bog'lovchi yo'nalishlarda qo'llanilishini ta'kidladi.

В Британии успешно проведено испытание аэротакси
В Британии впервые на открытом воздухе протестировали летающее такси VX4, разработанное компанией Vertical Aerospace, сообщает Auto.mail.ru.
Прототип VX4 с электрическим двигателем может вертикально взлетать и приземляться. Испытательный полет был осуществлен в районе Котсуолдс на юго-западе Англии. Для взлета использовалась местная аэропортовая полоса.
Министр транспорта России Роман Старовойт в феврале сообщил, что поддержит движение аэротакси над российскими городами. Он отметил, что министерство работает над созданием возможности свободного и удобного использования такой технологии для россиян.
Главный конструктор Центра беспилотников Московского авиационного института Максим Калягин подчеркнул, что аэротакси в первую очередь будет использоваться на маршрутах, связывающих аэропорты.