Bojxona avtomobillarni noqonuniy olib o‘tishni to‘xtatdi
2024 yil 2 iyul kuni o‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida Tailandga noqonuniy ravishda avtomobillarni olib o‘tish va ularni keyinchalik tijorat maqsadida sotish bilan shug‘ullangan tashkilotli guruh faoliyati to‘xtatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu operatsiya bojxona qo‘mitasi xodimlari tomonidan amalga oshirildi. Qo‘mita matbuot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchilar chegaradan jami 59 ta turli markadagi transport vositalarini noqonuniy olib o‘tishga yo‘l qo‘ygan.
Har bir avtomobil uchun noqonuniy o‘tishda yordam bergan shaxslarga 100 dan 200 AQSh dollarigacha mukofot pullari berilgani aniqlangan. Qonunga xilof bo‘lgan ushbu sxemaning asosiy xususiyati shundaki, barcha transport vositalari O‘zbekiston davlat ro‘yxatidan o‘tgan edi.
Avtomobillar qo‘shni davlat hududiga olib o‘tilib, yangi egalariga sotilgan, biroq bu jarayon Tojikiston Respublikasi qonunchiligi talablariga zid ravishda amalga oshirilgan. Ushbu holatda bojxona to‘lovlari va boshqa majburiy yig‘imlardan qochish holatlari mavjudligi taxmin qilinmoqda, bu esa avtomobillarni arzon narxda sotishga imkon bergan.
Hozirda huquqni muhofaza qilish organlari tergov ishlarini davom ettirmoqda. Ularning asosiy vazifasi noqonuniy yo‘l bilan ishlayotgan ushbu kanalga aloqador barcha shaxslarni aniqlash va davlatlarga yetkazilgan iqtisodiy zarar miqdorini aniqlashdan iborat.
O‘zbekiston avtomobil bozori uzoq yillar davomida yuqori import bojlarining mavjudligi sababli dunyoda eng himoyalangan bozorlar qatorida hisoblanadi. Bu esa O‘zbekiston ro‘yxatidan o‘tgan avtomobillarning qo‘shni davlatlarda yuqori talab va narxga ega bo‘lishiga olib keladi, natijada bunday kontrabanda sxemalari paydo bo‘ladi.

Таможня остановила незаконный ввоз автомобилей
2 июля 2024 года в результате оперативно-розыскных мероприятий была остановлена деятельность организованной группы, занимающейся незаконным ввозом автомобилей в Таиланд и их последующей продажей в коммерческих целях. Об этом сообщает Upl.uz.
Операция была проведена сотрудниками таможенного комитета. По данным пресс-службы комитета, подозреваемые незаконно ввезли через границу в общей сложности 59 транспортных средств различных марок.
Установлено, что за помощь в незаконном ввозе каждого автомобиля лицам выплачивались вознаграждения в размере от 100 до 200 долларов США. Основной особенностью данной схемы, нарушающей закон, является то, что все транспортные средства были зарегистрированы в государственном реестре Узбекистана.
Автомобили были вывезены на территорию соседнего государства и проданы новым владельцам, однако этот процесс был осуществлен в нарушение требований законодательства Республики Таджикистан. Предполагается наличие случаев уклонения от таможенных платежей и других обязательных сборов, что позволило продавать автомобили по низким ценам.
В настоящее время правоохранительные органы продолжают расследование. Их основная задача заключается в выявлении всех лиц, причастных к этой незаконной схеме, и определении размера экономического ущерба, причиненного государствам.
Автомобильный рынок Узбекистана на протяжении многих лет считается одним из самых защищенных рынков в мире из-за высоких импортных пошлин. Это приводит к тому, что автомобили, зарегистрированные в Узбекистане, пользуются высоким спросом и ценой в соседних государствах, в результате чего возникают такие контрабандные схемы.