Yo‘l qoidalari buzilsa, jarima ballari beriladi
2024 yil 1 iyundan boshlab O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarima ballari tizimi joriy etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Agar bir yil davomida haydovchi 12 jarima ballini to‘plasa, unga haydovchilik guvohnomasi bekor qilinadi. Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmati haydovchilarni ogohlantirib, qaysi qoidabuzarliklar uchun ballar berilishini eslatdi.
Masalan, tezlikni 60 km/soatdan ortiq oshirish uchun 2 ball, avariya joyini qoidabuzarlik bilan tark etish uchun ham 2 ball beriladi. 40 dan 60 km/soatgacha tezlik oshirishda 1,5 ball, xavfli guruh harakatida ishtirok etishda 1,5 ball hisoblanadi.
Ruxsat etilmagan holatda avtomobil boshqarish, davlat raqamsiz harakatlanish yoki tezlikni 20 dan 40 km/soatgacha oshirish uchun 1 ball beriladi. Qizil chiroqda o‘tish, qarama-qarshi yo‘lga chiqish, avariya holati yaratish, noto‘g‘ri joydan o‘tish, temiryo‘l o‘tish joyini buzish uchun ham 1 ball hisoblanadi.
Shuningdek, oynalarni qoraytirish, tezlikni 20 km/soatdan kam oshirish, tezkor xizmatlar yo‘lini to‘sish, yo‘lovchilarni ichki ishlar xodimlarisiz tashish kabi holatlar uchun 0,5 ball, texnik nosozliklar yoki ruxsatsiz o‘zgartirishlar uchun 0,3 ball, keraksiz signal berish yoki noto‘g‘ri to‘xtash uchun esa 0,2 ball beriladi. Boshqarma vakillari ta’kidladiki, haydovchilik huquqidan mahrum bo‘lish uchun, masalan, to‘xtash qoidalarini 60 marta buzish, qizil chiroqda 12 marta o‘tish yoki xavfli guruh harakatida 8 marta qatnashish yetarli.
Bu tizim doimiy qoidabuzarliklarni tezda aniqlab, haydovchilarning mas’uliyatini oshirishga xizmat qiladi. Haydovchilarga yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qilish tavsiya etiladi.

При нарушении правил дорожного движения начисляются штрафные баллы
С 1 июня 2024 года в Узбекистане вводится система штрафных баллов за нарушение правил дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Если водитель наберет 12 штрафных баллов в течение года, его водительские права будут аннулированы. Пресс-служба управления безопасности дорожного движения предупредила водителей о том, за какие нарушения будут начисляться баллы.
Например, за превышение скорости более 60 км/ч начисляется 2 балла, за оставление места ДТП с нарушением также 2 балла. За превышение скорости от 40 до 60 км/ч начисляется 1,5 балла, за участие в опасной группе движения также 1,5 балла.
За управление автомобилем в запрещенном состоянии, движение без государственных номерных знаков или превышение скорости от 20 до 40 км/ч начисляется 1 балл. За проезд на красный свет, выезд на встречную полосу, создание аварийной ситуации, проезд в неположенном месте, нарушение правил на железнодорожном переезде также начисляется 1 балл.
Кроме того, за тонировку окон, превышение скорости менее чем на 20 км/ч, препятствование движению экстренных служб, перевозку пассажиров без сотрудников внутренних дел начисляется 0,5 балла, за технические неисправности или несанкционированные изменения — 0,3 балла, за ненужное сигнализирование или неправильную остановку — 0,2 балла. Представители управления подчеркнули, что для лишения водительских прав, например, достаточно 60 раз нарушить правила остановки, 12 раз проехать на красный свет или 8 раз участвовать в опасной группе движения.
Эта система служит для быстрого выявления постоянных нарушений и повышения ответственности водителей. Водителям рекомендуется строго соблюдать правила дорожного движения.