Yo‘l harakati jarimalari 1 avgustdan oshiriladi
2024 yil 1 avgustdan boshlab O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarimalarning yangi miqdorlari kuchga kiradi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu o‘zgarishlar bazaviy hisoblash qiymatining (BHQ) oshirilishi bilan bog‘liq bo‘lib, BHQ soliqlar, yig‘imlar, bojlar hamda davlat xizmatlari uchun jarima va to‘lovlarni hisoblashda qo‘llaniladi. Yangi qiymat 412 ming so‘mga yetadi, bu esa oldingi 375 ming so‘mdan deyarli 10 foizga ko‘pdir.
Natijada ma’muriy huquqbuzarliklar uchun belgilangan jarimalar ham oshadi. Shunga ko‘ra, 1 avgustdan quyidagi jarimalar amaliy bo‘ladi.
Xavfsizlik kamarini taqmaslik, shoshilinch tibbiy yordam to‘plami, yengil yeleka, o‘t o‘chirish vositasi yoki favqulodda to‘xtash belgisi yo‘qligi, texnik ko‘rikdan o‘tmaslik uchun jarima endi 206 ming so‘mni tashkil qiladi. Yo‘l belgilariga rioya qilmaslik yoki piyodalar yo‘lakchasida harakatlanish uchun ham shuncha jarima belgilangan.
Tegishli hujjatlari yoki amal qiluvchi sug‘urtasi bo‘lmagan transport vositasini boshqarish 412 ming so‘m jarima bilan jazolanadi. Trafik chirog‘ining qizil signalida o‘tish yoki haydovchilik paytida telefon orqali gaplashish uchun jarima 1 million 236 ming so‘mga oshiriladi.
Noto‘g‘ri joyda to‘xtash uchun jarima 824 ming so‘m, davlat raqam belgilarisiz harakatlanish esa 2 million 60 ming so‘m jarima bilan jazolanadi. Qarama-qarshi yo‘nalishga chiqish 4 million 120 ming so‘m jarima talab qiladi.
Spirtli ichimlik ta’sirida haydashda tibbiy ko‘rikdan bosh tortish 6 million 180 ming so‘m jarima va haydovchilik guvohnomasidan uch yilgacha mahrum qilish bilan jazolanadi. Spirtli ichimlik ta’sirida haydash uchun jarima 10 million 300 ming so‘m va uch yilgacha haydovchilik huquqidan mahrum qilish belgilangan.
Ruxsatsiz oynalarini qoraytirgan transport vositalarini boshqarish uchun jarima ham 10 million 300 ming so‘m, bir yil ichida takroran bu qoidani buzganlarga esa 8 million 240 ming so‘m jarima qo‘yiladi. Shuningdek, BHQ oshishi tezlikni oshirish bo‘yicha jarimalarga ham ta’sir qiladi.
Tezlikni 20 km/soatgacha oshirish 412 ming so‘m, 20 dan 40 km/soatgacha oshirish 2 million 60 ming so‘m, 40 km/soatdan ortiq tezlik oshirish esa 3 million 708 ming so‘m jarimaga olib keladi. Oxirgi bor BHQ 2024 yil 1 oktabrda oshirilgan bo‘lib, u 340 ming so‘mdan 375 ming so‘mga ko‘tarilgan edi.
Endi esa yangi qiymat 412 ming so‘mga tenglashtirildi. Bu o‘zgarishlar yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash va qonun buzilishining oldini olishga qaratilgan.

Штрафы за нарушение правил дорожного движения будут увеличены с 1 августа
С 1 августа 2024 года в Узбекистане вступят в силу новые размеры штрафов за нарушение правил дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти изменения связаны с увеличением базовой расчетной величины (БРВ), которая используется для расчета налогов, сборов, пошлин, а также штрафов и платежей за государственные услуги. Новая величина составит 412 тысяч сумов, что почти на 10 процентов больше предыдущих 375 тысяч сумов.
В результате увеличатся и штрафы за административные правонарушения. Таким образом, с 1 августа будут действовать следующие штрафы.
Штраф за непристегнутый ремень безопасности, отсутствие аптечки, легкой жилетки, средства для тушения пожара или знака аварийной остановки теперь составит 206 тысяч сумов. Такой же штраф установлен за несоблюдение дорожных знаков или движение по пешеходной дорожке.
Управление транспортным средством без соответствующих документов или действующей страховки будет наказываться штрафом в 412 тысяч сумов. Штраф за проезд на красный сигнал светофора или разговор по телефону во время вождения увеличится до 1 миллиона 236 тысяч сумов.
Штраф за неправильную парковку составит 824 тысячи сумов, а движение без государственных регистрационных знаков будет наказываться штрафом в 2 миллиона 60 тысяч сумов. Выезд на встречную полосу потребует штрафа в 4 миллиона 120 тысяч сумов.
Вождение в состоянии алкогольного опьянения и отказ от медицинского освидетельствования наказывается штрафом в 6 миллионов 180 тысяч сумов и лишением водительских прав на срок до трех лет. Штраф за вождение в состоянии алкогольного опьянения составляет 10 миллионов 300 тысяч сумов и лишение водительских прав на срок до трех лет.
Штраф за управление транспортным средством с затемненными стеклами также составляет 10 миллионов 300 тысяч сумов, а за повторное нарушение этого правила в течение года штраф составит 8 миллионов 240 тысяч сумов. Кроме того, увеличение БРВ также повлияет на штрафы за превышение скорости.
Превышение скорости до 20 км/ч обойдется в 412 тысяч сумов, превышение скорости от 20 до 40 км/ч — 2 миллиона 60 тысяч сумов, а превышение скорости более 40 км/ч приведет к штрафу в 3 миллиона 708 тысяч сумов. Последний раз БРВ была увеличена 1 октября 2024 года с 340 тысяч до 375 тысяч сумов.
Теперь новая величина составляет 412 тысяч сумов. Эти изменения направлены на обеспечение безопасности дорожного движения и предотвращение правонарушений.