Yo‘l qoidalarini buzganlarga yangi qat’iy jazo joriy etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yo‘l harakati qatnovini nazorat qilishning yangi, yanada qat’iy tizimini joriy etishni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tizim tizimli ravishda qoidabuzarlik qilayotgan haydovchilarga qarshi kurashishga qaratilgan. Prezident so‘zlariga ko‘ra, yo‘llarda tartibni tiklash va joriy vaziyatning jiddiy xavotir uyg‘otayotganini hisobga olib, choralar ko‘rish vaqti keldi.
2024 yilda O‘zbekistonda haydovchilar tomonidan jami 24 millionga yaqin qoidabuzarlik holatlari qayd etildi, shundan 81 foizi og‘ir qoidabuzarlik sifatida baholangan. Eng murakkab holatlar Samarqand, Qashqadaryo, Toshkent viloyatlari hamda poytaxtda kuzatilmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda, jumladan mashhur shaxslarning hisoblarida tarqalgan, jarimani to‘lash orqali qoidalarni buzish huquqi bor degan noto‘g‘ri fikr jiddiy tashvish uyg‘otmoqda. Prezident bu fikr noto‘g‘ri ekanligini qat’iy ta’kidlab, yangi tizim orqali haydovchilik madaniyatini oshirish va qonun kuchini namoyish etish maqsadida bunday holatlarni oldini olishga va’da berdi.
Yangi tashabbus doirasida “Tizimli qoidabuzarlar” tizimi joriy etiladi. U quyidagi o‘zgarishlarni o‘z ichiga oladi: bir oy davomida ikki marta qizil chiroqda o‘tish yoki qarama-qarshi yo‘nalishga chiqish holatlarida jarimalarga chegirmalar bekor qilinadi va bu holat bir yil davomida amal qiladi; oy davomida o‘n yoki undan ortiq qoidabuzarlik qilgan haydovchining haydovchilik guvohnomasi olti oygacha vaqtincha bekor qilinadi; tezlikni oshirish bo‘yicha jarimalar qayta ko‘rib chiqiladi va ruxsat etilgan chegaradan ikki-uch barobar tez harakat qilganlarga transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum qilish jazosi kiritiladi.
Bu chora-tadbirlar yo‘l harakati qoidalariga hurmat va mas’uliyatli munosabatni shakllantirishga hamda boshqa yo‘l ishtirokchilarining xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan. Yangi tizim orqali yo‘l harakati madaniyatini yaxshilash va qonun ustuvorligini mustahkamlash ko‘zda tutilgan.

Для нарушителей правил дорожного движения введено новое строгое наказание
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев объявил о введении новой, более строгой системы контроля за дорожным движением. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта система направлена на систематическую борьбу с водителями, нарушающими правила. По словам президента, с учетом необходимости восстановления порядка на дорогах и серьезной обеспокоенности текущей ситуацией, пришло время принимать меры.
В 2024 году в Узбекистане было зарегистрировано около 24 миллионов случаев нарушений правил со стороны водителей, из которых 81% было оценено как серьезные нарушения. Наиболее сложные случаи наблюдаются в Самарканде, Кашкадарье, Ташкентской области и столице.
Распространенное в социальных сетях, в том числе на аккаунтах известных личностей, неверное мнение о том, что можно нарушать правила, заплатив штраф, вызывает серьезную озабоченность. Президент настоятельно подчеркнул, что это мнение неверно, и пообещал предотвратить такие случаи с целью повышения водительской культуры и демонстрации силы закона через новую систему.
В рамках новой инициативы будет введена система "Системные нарушители". Она включает в себя следующие изменения: в случае перехода на красный свет дважды в течение месяца или выезда на встречную полосу, скидки на штрафы отменяются, и это правило будет действовать в течение года; водитель, совершивший десять или более нарушений в течение месяца, будет временно лишен водительских прав на срок до шести месяцев; штрафы за превышение скорости будут пересмотрены, и для тех, кто движется со скоростью в два-три раза превышающей разрешенную, будет введено наказание в виде лишения права управления транспортным средством.
Эти меры направлены на формирование уважения к правилам дорожного движения и ответственного отношения, а также на обеспечение безопасности других участников дорожного движения. Новая система направлена на улучшение культуры дорожного движения и укрепление верховенства закона.