Yo‘l harakati jarimalari bir oyda hal qilinadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyov raisligida yo‘l harakati xavfsizligini oshirish, yo‘l infratuzilmasini yaxshilash hamda yo‘llardagi tirbandliklarni kamaytirish bo‘yicha videoselektorga yig‘ilish o‘tkazildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda haydovchilar tomonidan ba’zi yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmalarining jarimalar bo‘yicha qarorlarni huquqbuzarlik sodir etilganidan 7-8 oy o‘tib chiqarishlari yuzasidan norozilik bildirildi. Shu sababli jarimalarni qo‘llash tartibini tubdan o‘zgartiruvchi muhim qaror qabul qilindi.
Endilikda, agar yo‘l harakati qoidalarining buzilishi bo‘yicha bir oy ichida qaror chiqarilmasa, haydovchi jarimadan ozod qilinadi. Prezident shuningdek, zamonaviy yo‘l infratuzilmasi rivojlanishi va texnik jihatdan jihozlangan avtomobillar sonining ko‘payishi sharoitida hozirgi tezlik cheklovlarini qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidladi.
Ichki ishlar vazirligiga viloyat hokimliklari bilan hamkorlikda tezlik cheklovlarini qayta ko‘rib chiqish mumkin bo‘lgan yo‘l qismlarining ro‘yxatini tuzish topshirildi. Ushbu chora-tadbirlar yo‘l harakati xavfsizligini oshirish va tirbandliklarni kamaytirishga qaratilgan.

Штрафы за нарушение правил дорожного движения рассматриваются в течение месяца
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание по повышению безопасности дорожного движения, улучшению дорожной инфраструктуры и снижению пробок на дорогах. Об этом сообщает Upl.uz.
На совещании было выражено недовольство по поводу того, что некоторые управления безопасности дорожного движения выносят решения по штрафам через 7-8 месяцев после совершения правонарушений. В связи с этим было принято важное решение, кардинально изменяющее порядок применения штрафов.
Теперь, если в течение месяца не будет вынесено решение по нарушению правил дорожного движения, водитель будет освобожден от штрафа. Президент также подчеркнул необходимость пересмотра текущих ограничений скорости в условиях развития современной дорожной инфраструктуры и увеличения числа технически оснащенных автомобилей.
Министерству внутренних дел было поручено совместно с областными хокимиятами составить список участков дорог, где возможно пересмотреть ограничения скорости. Эти меры направлены на повышение безопасности дорожного движения и снижение пробок.