Avtomobilda jonli baliqlarni joylashtirish taqiqlandi
O‘zbekistonda jonli baliqlardan foydalanish bilan bog‘liq salbiy tendensiya keng tarqaldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
UPL muxbiri xabar berishicha, ba’zi avtomobil egalari yashovchi baliqlarni avtomobil kapotining himoya plyonkasi ostiga joylashtirgan. Ushbu holatni tasvirlovchi video ijtimoiy tarmoqlarda keng tanqidga uchradi.
O‘zbekiston fuqarolari mazkur harakatni hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik deb baholab, huquqni muhofaza qiluvchi organlardan chora ko‘rishni so‘rashdi. Atrof-muhit vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, videoni tayyorlagan shaxs Toshkent shahrida yashovchi fuqaro ekani aniqlangan.
Unga nisbatan ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 111-moddasi 1-qismi bo‘yicha protokol tuzilgan. Ushbu moddaga ko‘ra, hayvonlarga nisbatan shafqatsiz muomala uchun 1 125 000 so‘m miqdorida jarima belgilangan.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda ijtimoiy tarmoqlarda diqqat tortish maqsadida hayvonlarga nisbatan shafqatsizlik holatlari ko‘paygani qayd etilmoqda. Oldinroq, mamlakatda go‘zallik salonining xodimasi mushukni bo‘yab, bunday harakat jamoatchilik tomonidan qattiq tanqid qilingan edi.
Bu kabi holatlar hayvonlarga hurmatni oshirish va qonuniy choralar ko‘rishni talab qiladi. Shuning uchun, fuqarolardan hayvonlarga nisbatan ehtiyotkor va mas’uliyatli bo‘lishlari so‘raladi.

Запрещено размещение живых рыб в автомобиле
В Узбекистане распространилась негативная тенденция, связанная с использованием живых рыб. Об этом сообщает Upl.uz.
По информации корреспондента UPL, некоторые владельцы автомобилей размещали живых рыб под защитной пленкой капота автомобиля. Это видео, описывающее данный случай, подверглось широкой критике в социальных сетях.
Граждане Узбекистана оценили это действие как жестокое обращение с животными и обратились к правоохранительным органам с просьбой принять меры. По данным Министерства экологии, установлено, что лицо, снявшее видео, является гражданином, проживающим в Ташкенте.
В отношении него составлен протокол по части 1 статьи 111 Кодекса об административной ответственности. Согласно этой статье, за жестокое обращение с животными предусмотрен штраф в размере 1 125 000 сумов.
В последние годы в Узбекистане отмечается увеличение случаев жестокого обращения с животными в социальных сетях с целью привлечения внимания. Ранее в стране сотрудник салона красоты раскрасил кошку, и это действие было жестко раскритиковано общественностью.
Подобные случаи требуют повышения уважения к животным и принятия законных мер. Поэтому гражданам рекомендуется быть осторожными и ответственными по отношению к животным.