Isroil Livan janubiga havo zarbalarini yo‘lladi
Al Manar telekanalining xabar berishicha, Isroil qiruvchi samolyotlari Livan janubidagi sakkizta aholi punkti yaqinida 20 ga yaqin havo zarbasini bergan. Bu hududda asosan Hizbullohga qarashli obyektlar mavjud bo‘lib, ular Isroil bilan doimiy nizolarga sabab bo‘lib kelmoqda.
Al Jazeera telekanalining ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil 30 daqiqa ichida 15 ta havo hujumi uyushtirgan va taxminan 20-25 ta raketa otgan. Hujumlardan keyin Livan tomoni qurbonlar va zarar ko‘rganlar haqida aniq ma’lumot bermagan.
Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi kelishuvga qaramasdan hujumlar davom etmoqda
2024 yil 27 noyabrda Isroil va Livandagi Hizbulloh harakati o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risidagi kelishuv kuchga kirgandi. 2025 yil yanvar oyida tomonlar uni 18 fevralga qadar uzaytirish haqida kelishib olgan edi. Ammo Isroil harbiylari ushbu kelishuvga qaramasdan hujumlarni davom ettirmoqda.
Isroil mudofaa vaziri Israel Kas Isroil armiyasi AQSH bilan kelishilgan holda Livan bilan chegaradagi bufer zonada “noma’lum muddat” qolishini ma’lum qilgan.
"Livan bilan chegarada bufer zona mavjud. Biz Qo‘shma Shtatlardan ruxsat oldik, ularga xarita berdik va biz u yerda noma’lum muddatga qolamiz", — degan Isroil vaziri.
Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi keskinlik yana avj olmoqda. Garchi o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risidagi kelishuv amal qilsa-da, Isroil armiyasi Livan janubiga havo zarbalarini berishda davom etmoqda. Bu esa yaqin kelajakda Isroil-Livan o‘rtasidagi munosabatlarni yanada yomonlashtirishi mumkin.
Hizbulloh harakati ushbu hujumlarga qanday javob qaytarashi hali noma’lum. Ammo harbiy tahlilchilar bu vaziyat Livan va Isroil o‘rtasidagi mojaroni yanada kuchaytirishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.

Израиль нанёс авиаудары по южному Ливану
Израильские военно-воздушные силы осуществили масштабные воздушные удары по югу Ливана. Удары, как предполагается, были направлены в основном на военные объекты движения Хизбалла.
Более 20 воздушных ударов
По информации телеканала Аль Манар, израильские истребители нанесли около 20 воздушных ударов вблизи восьми населенных пунктов на юге Ливана. В этом районе в основном находятся объекты, принадлежащие Хизбалле, которые постоянно становятся причиной конфликтов с Израилем.
Согласно данным телеканала Аль Джазира, Израиль осуществил 15 воздушных атак в течение 30 минут и выпустил примерно 20-25 ракет. После атак ливанская сторона не предоставила точной информации о жертвах и пострадавших.
Несмотря на соглашение между Израилем и Хизбаллой, атаки продолжаются
27 ноября 2024 года вступило в силу соглашение о прекращении огня между Израилем и движением Хизбалла в Ливане. В январе 2025 года стороны договорились продлить его до 18 февраля. Однако израильские военные продолжают атаки, несмотря на это соглашение.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац сообщил, что израильская армия останется в буферной зоне на границе с Ливаном на "неопределенный срок" по согласованию с США.
"На границе с Ливаном существует буферная зона. Мы получили разрешение от Соединенных Штатов, предоставили им карту, и мы останемся там на неопределенный срок", — сказал министр Израиля.
Напряженность между Израилем и Хизбаллой снова нарастает. Несмотря на то, что соглашение о прекращении огня действует, израильская армия продолжает наносить воздушные удары по югу Ливана. Это может еще больше ухудшить отношения между Израилем и Ливаном в ближайшем будущем.
Как именно движение Хизбалла ответит на эти атаки, пока неизвестно. Однако военные аналитики подчеркивают, что эта ситуация может еще больше обострить конфликт между Ливаном и Израилем.