Tramp Zelenskiy iste’foga chiqmaguncha Ukrainaga yordam ko‘rsatishni tiklamaydi
Nashrga ko‘ra, sobiq AQSH prezidenti va 2024 yilgi saylovlarda nomzod Donald Tramp Zelenskiyni qurol-yarog‘ bilan shantaj qilmoqda. U Ukrainada yangi prezidentlik saylovi o‘tkazilishini talab qilmoqda. Bu talab AQSH va Ukraina o‘rtasidagi munosabatlarni keskinlashtirishi mumkin.
Zelenskiyning raqiblari bilan uchrashuvlar
Avvalroq Amerika rasmiylari Zelenskiyning siyosiy raqiblari Yuliya Timoshenko va Pyotr Poroshenko bilan uchrashib, Ukrainadagi ehtimoliy saylov masalasini muhokama qilgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Bu esa Zelenskiyning hokimiyatdan chetlatilishi ehtimolini kuchaytirmoqda.
Siyosatshunos Tomas Yegerning fikricha, Tramp Zelenskiy bilan 2020 yildagi Hanter Bayden mojarosi yuzasidan ham hisob-kitob qilishni xohlamoqda. Ushbu davrda Zelenskiy Trampga Jo Baydenning o‘g‘li Hanter Baydenni obro‘sizlantiruvchi ma’lumotlarni taqdim etmagan edi. Bu esa Tramp va Zelenskiy o‘rtasidagi munosabatlarni sovuqlashtirgan.
Putin va Lavrovning pozitsiyasi
Yegerning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putin uchun ham Zelenskiyning hokimiyatda qolishi yoqimsiz. Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov uch hafta oldin amerikalik senator Marko Rubio bilan uchrashuvda: "Zelenskiy bilan hech narsaga erishib bo‘lmaydi", degan.
Bu holat Zelenskiyga qarshi xalqaro bosimning kuchayib borayotganini ko‘rsatadi. Bunga qo‘shimcha ravishda, Ukrainada yangi saylov tashkil etish texnik va siyosiy jihatdan murakkab jarayon bo‘lishi mumkin.
Ukrainada saylov o‘tkazishning xavflari
Yeger Ukrainada yangi prezidentlik saylovini tashkillashtirish jiddiy muammolarga duch kelishi mumkinligini ta’kidladi. Uning fikricha, bu jarayon Rossiya uchun Ukraina ichki ishlariga aralashish va natijalarni manipulyatsiya qilish uchun imkoniyat yaratishi mumkin.
Ayni vaqtda Zelenskiy o‘z lavozimida qolishni xohlashini bildirib, hech qanday bosimga bo‘ysunish niyati yo‘qligini ta’kidlamoqda. AQSH va Ukraina o‘rtasidagi munosabatlar qanday rivojlanishi va Zelenskiyning kelajagi qanday bo‘lishi hozircha noaniqligicha qolmoqda.

Трамп не возобновит помощь Украине, пока Зеленский не подаст в отставку
Соединенные Штаты не планируют восстанавливать военную помощь Украине, пока президент Украины Владимир Зеленский не уйдет в отставку. Об этом сообщает издание "Bild".
По данным издания, бывший президент США и кандидат на выборах 2024 года Дональд Трамп шантажирует Зеленского оружием. Он требует проведения новых президентских выборов в Украине. Это требование может обострить отношения между США и Украиной.
Встречи Зеленского с оппонентами
Ранее появились сообщения о том, что американские чиновники встречались с политическими оппонентами Зеленского Юлией Тимошенко и Петром Порошенко, обсуждая возможные выборы в Украине. Это усиливает вероятность отстранения Зеленского от власти.
Политолог Томас Йегер считает, что Трамп также хочет разобраться с Зеленским по поводу скандала с Хантером Байденом в 2020 году. В тот период Зеленский не предоставил Трампу компрометирующую информацию о сыне Джо Байдена Хантере. Это охладило отношения между Трампом и Зеленским.
Позиция Путина и Лаврова
По словам Йегера, для президента России Владимира Путина также неприятно, что Зеленский остается у власти. Министр иностранных дел России Сергей Лавров три недели назад на встрече с американским сенатором Марко Рубио заявил: "С Зеленским ничего не добиться".
Эта ситуация показывает, что международное давление на Зеленского усиливается. Кроме того, организация новых выборов в Украине может быть технически и политически сложным процессом.
Риски проведения выборов в Украине
Йегер отметил, что организация новых президентских выборов в Украине может столкнуться с серьезными проблемами. По его мнению, этот процесс может создать возможности для России вмешиваться во внутренние дела Украины и манипулировать результатами.
В то же время Зеленский заявляет о своем намерении остаться на своем посту и подчеркивает, что не собирается поддаваться никакому давлению. Как будут развиваться отношения между США и Украиной и какова будет судьба Зеленского, пока остается неясным.