Rossiya Davlat Dumasining mudofaa qo‘mitasi raisi Andrey Kartapolov Ukraina tomonidan so‘nggi kunlarda Moskva va boshqa hududlarga amalga oshirilgan ommaviy dron hujumlariga javoban "Oreshnik" deb nomlangan yangi kuchli raketa bilan zarba berish taklifini ilgari surdi.
Kartapolovning aytishicha, bu qaror amalga oshadimi yoki yo‘q, Vladimir Putin tomonidan qabul qilinadi, chunki u Rossiyaning oliy bosh qo‘mondon hisoblanadi.
"Oreshnik" raketasini ishlatish to‘g‘ri qaror bo‘lardi, hatto bitta emas, bir nechta miqdorda," — deydi Kartapolov.
Ukraina dron hujumlari va Rossiyaning javobi
So‘nggi kunlarda Rossiya mudofaa vazirligi Moskva, Moskva viloyati va boshqa hududlarga Ukraina dronlari tomonidan ommaviy hujumlar uyushtirilgani va buning oqibatida qurbonlar hamda vayronagarchiliklar yuz berganini ma’lum qildi.
Shu sababli, Kartapolovning taklifi harbiy ekspertlar tomonidan bahsli qabul qilindi.
Ba’zi tahlilchilar fikricha, ballistik raketani ishlatish ehtimoli kam, biroq bu harakat AQSH tomonidan Rossiyaning tinchlik kelishuviga tayyor emasligi sifatida baholanishi mumkin.
"Oreshnik" raketasi haqida nima ma’lum?
Bu raketadan ilk bor 2024 yil 21 noyabr kuni Dnepr shahriga qarshi foydalanilgan. U gipertovushli qurol bo‘lib, 10 Max tezlikkacha yetib borishi mumkin. "Oreshnik" o‘rta masofali qurol bo‘lib, uning qo‘llanilishi AQSH va G‘arb tomonidan keskin munosabatga sabab bo‘lishi mumkin.
Kreml va Putinning reaksiyasi
Kreml vakili Dmitriy Peskov Rossiya prezidenti Vladimir Putin Moskvaga qilingan dron hujumlari haqida to‘liq ma’lumot olganini tasdiqladi.
"Kiyev aholi yashaydigan uylarga zarba bermoqda, Rossiya esa harbiy obyektlarga hujum qilmoqda," — deydi Peskov.
Hozircha Kreml tomonidan "Oreshnik" raketasi haqida rasmiy qaror qabul qilinmagan. Bunday yirik hujum ortidan Rossiya va G‘arb o‘rtasidagi keskinlik yanada ortishi mumkin.

Дума предложила использовать ракету «Орешник» против Украины
Председатель комитета по обороне Государственной Думы России Андрей Картаполов предложил нанести удар новой мощной ракетой под названием «Орешник» в ответ на массовые дроновые атаки, осуществленные Украиной на Москву и другие регионы в последние дни.
По словам Картаполова, решение о том, будет ли это реализовано или нет, примет Владимир Путин, так как он является верховным главнокомандующим России.
«Использование ракеты «Орешник» было бы правильным решением, даже не в одном экземпляре, а в нескольких», — говорит Картаполов.
Дроновые атаки Украины и ответ России
В последние дни Министерство обороны России сообщило о массовых атаках украинских дронов на Москву, Московскую область и другие регионы, в результате которых произошли жертвы и разрушения.
Поэтому предложение Картаполова было спорно воспринято военными экспертами.
Некоторые аналитики считают, что вероятность использования баллистической ракеты мала, однако этот шаг может быть оценен как признак того, что США считают Россию не готовой к мирному соглашению.
Что известно о ракете «Орешник»?
Эта ракета была впервые использована 21 ноября 2024 года против города Днепр. Она является гиперзвуковым оружием и может достигать скорости до 10 Махов. «Орешник» — это ракета средней дальности, использование которой может вызвать резкую реакцию со стороны США и Запада.
Реакция Кремля и Путина
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков подтвердил, что президент России Владимир Путин получил полную информацию о дроновых атаках на Москву.
«Киев наносит удары по жилым домам, а Россия — по военным объектам», — говорит Песков.
Пока Кремлем не принято официальное решение о ракете «Орешник». После такого крупного нападения напряженность между Россией и Западом может еще больше возрасти.