Ukraina va Rossiya o‘rtasida dron hujumlari kuchaydi: Dnipro va Moskva katta zarar ko‘rdi
11 mart kuni kechasi Ukraina va Rossiya o‘rtasida havo hujumlari yanada avj oldi. Rossiya dronlar orqali Dnipro shahrini nishonga olgan bo‘lsa, Ukraina Moskva va uning atrofidagi hududlarga yirik uchuvchisiz uchoqlar hujumini amalga oshirdi. Har ikki tomon ham jiddiy zarar ko‘rgani haqida xabar berildi.
Dnipro shahrida Rossiyaning dron hujumi
Dnipropetrovsk viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Sergey Lisakning ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya dronlari Dnipro shahrida 10 ta xususiy uyga zarar yetkazgan. Shuningdek, bolalar bog‘chasi va maktab binolarining oynalari singan.
"Dushmanning dron hujumi natijasida bir nechta yong‘in sodir bo‘ldi. Garaj va yengil avtomobillar yonib ketgan, ikki qavatli xususiy uy qisman vayron bo‘lgan. Shuningdek, infratuzilma obyektlarida ham yong‘inlar qayd etildi," – dedi Lisak.
Ukraina havo mudofaa kuchlari Dnipro hududiga qaratilgan 20 ta drondan 12 tasini urib tushirishga muvaffaq bo‘lgan. Ayni vaqtda hujum oqibatida qurbonlar yoki jabrlanganlar haqida rasmiy ma’lumot mavjud emas.
Shu bilan birga, Kiyev shahrida ham havo hujumi xavfi haqida signal berildi. Kiyev meri Vitaliy Klichko Telegram'da shaharda havo mudofaa tizimi ishga tushganini va aholiga boshpanalarda qolish tavsiya etilganini ma’lum qildi.
Ukraina Rossiyaga dron hujumlari bilan javob qaytardi
11 martga o‘tar kechasi Ukraina Moskva va Rossiyaning bir qancha hududlariga dronlar orqali keng ko‘lamli hujumni amalga oshirdi.
Moskva meri Sergey Sobyaninning ta’kidlashicha, poytaxt va uning atrofida 69 ta dron urib tushirilgan. Biroq, ulardan ba’zilarining qoldiqlari Domodedovo ko‘chasidagi bino tomiga zarar yetkazgan. Mash Telegram-kanali xabar berishicha, binoning yuqori qavatlarida bir nechta oyna singan.
Shuningdek, Moskva viloyatining Vidnoye va Ramenskoye shaharlarida ham turar-joy binolariga dronlar urilishi haqida xabarlar mavjud. Rossiyalik tahlilchilar hujum Ukraina tomonidan ishlab chiqarilgan “Lyutiy” turdagi uchuvchisiz uchoq orqali amalga oshirilganini taxmin qilishmoqda.
Moskva viloyati gubernatori Andrey Vorobevning ma’lumotiga ko‘ra, hujum natijasida kamida uch kishi halok bo‘lgan. Rossiya rasmiylari Kolomna, Zaraysk, Serpuxov, Leninskoye, Podolsk, Elektrostal va boshqa hududlarda dronlar uchganini qayd etishgan.
Domodedovo temiryo‘l stansiyasi hududiga dron qoldiqlari tushgani sababli, ayrim poyezd qatnovlari vaqtincha to‘xtatilgan. Domodedovo aeroportida ham xavfsizlik choralari kuchaytirilgan va "Kover" rejasi joriy etilgan.
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi havo hujumlari keskinlashmoqda
Ukraina va Rossiya o‘rtasida dronlar orqali olib borilayotgan hujumlar tobora keskinlashib bormoqda. Ikki tomon ham infratuzilma obyektlariga va strategik manzillarga zarba berishni kuchaytirmoqda.
Ukraina hukumati bu hujumlar Rossiyaga bosim o‘tkazish va uning havo hujumlariga javob sifatida amalga oshirilayotganini ta’kidlamoqda. Moskva esa Ukrainaga nisbatan yanada qattiqroq javob berishni rejalashtirayotganini bildirgan.
Kelgusi kunlarda ushbu hodisalar qanday tus olishi va ikki davlatning strategik javoblari qanday bo‘lishi katta qiziqish uyg‘otmoqda.

Усиление атак дронов между Украиной и Россией: Днепр и Москва понесли большие потери
11 марта ночью воздушные атаки между Украиной и Россией усилились. Россия нацелилась на город Днепр с помощью дронов, в то время как Украина провела крупную атаку беспилотниками на Москву и прилегающие районы. Сообщается, что обе стороны понесли серьезные потери.
Атака дронов России на город Днепр
По информации главы военной администрации Днепропетровской области Сергея Лисака, российские дроны нанесли ущерб 10 частным домам в городе Днепр. Также разбиты окна в зданиях детского сада и школы.
"В результате атаки дронов врага произошло несколько пожаров. Сгорели гаражи и легковые автомобили, частный двухэтажный дом частично разрушен. Также зафиксированы пожары на объектах инфраструктуры," – сказал Лисак.
Украинские силы противовоздушной обороны смогли сбить 12 из 20 дронов, нацеленных на территорию Днепра. В настоящее время нет официальной информации о жертвах или пострадавших в результате атаки.
В то же время в Киеве также был подан сигнал о риске воздушной атаки. Мэр Киева Виталий Кличко сообщил в Telegram, что в городе заработала система противовоздушной обороны и населению рекомендовано оставаться в укрытиях.
Украина ответила на атаки России дронами
Ночью с 11 марта Украина провела масштабную атаку на Москву и несколько регионов России с помощью дронов.
По словам мэра Москвы Сергея Собянина, в столице и ее окрестностях было сбито 69 дронов. Однако некоторые из их обломков повредили крышу здания на улице Домодедово. Как сообщает Telegram-канал Mash, на верхних этажах здания разбито несколько окон.
Также имеются сообщения о попаданиях дронов в жилые здания в городах Видное и Раменское Московской области. Российские аналитики предполагают, что атака была осуществлена с помощью беспилотника типа "Лютый", произведенного в Украине.
По информации губернатора Московской области Андрея Воробьева, в результате атаки погибли как минимум три человека. Российские официальные лица отметили, что дроны летали над Коломной, Зарайском, Серпуховом, Ленинским, Подольском, Электросталью и другими районами.
Из-за падения обломков дронов на территории железнодорожной станции Домодедово некоторые поезда временно приостановили движение. В аэропорту Домодедово также усилены меры безопасности и введен план "Ковер".
Воздушные атаки между Россией и Украиной обостряются
Атаки дронов между Украиной и Россией становятся все более интенсивными. Обе стороны усиливают удары по объектам инфраструктуры и стратегическим целям.
Правительство Украины подчеркивает, что эти атаки направлены на оказание давления на Россию и являются ответом на ее воздушные удары. Москва же заявила о планах на более жесткий ответ в отношении Украины.
В ближайшие дни вызывает большой интерес, как будут развиваться эти события и каковы будут стратегические ответы двух государств.