Sudja shahridagi maydonga Ukraina harbiylari tomonidan Rossiya armiyasiga «xabarnoma» yozilgan. Ushbu yozuv shahar ma’muriyati yaqinidagi maydonda paydo bo‘lgan va unda shunday so‘zlar yozilgan: «Ruslar, jang qilishni o‘rganing!».
Shu maydonda ushbu yozuv fonida shaharning ushbu qismini ozod qilish sharafiga Rossiya Federatsiyasi va Havo-desant kuchlari bayrog‘i bilan Rossiya Qurolli Kuchlari askarlari turgan holda tasvirlangan.
Bu kadrlar 11-alohida gvardiya havo-desant-zarba brigadasi tomonidan e’lon qilindi, deb yozadi “TASS”.
Ommaviy axborot vositalari bu so‘zlar gaz quvuri bo‘ylab taxminan 12 km yurgan, Ukraina Qurolli kuchlari orqasida paydo bo‘lgan va dushmanga hujum qilgan Ukraina Qurolli kuchlarini larzaga keltirgan Rossiya hujum samolyotlarining manevridan keyin paydo bo‘lganiga e’tibor qaratmoqda.
"Sargrad" mualliflari yozuv muallifi gruzin yollanma askarlari ekanligiga ishonishadi. Shunday qilib, xabardagi "I" harfi rus va ukrain alifbolarida bo‘lmagan "N" kabi noto‘g‘ri yozilgan. Mahalliy ukrainaliklar qila olmaydigan boshqa xatolar ham bor.
Umuman olganda, yozuv 2008 yilda Goridagi Gruziya harbiy qismi devorida paydo bo‘lgan yozuvga o‘xshaydi.
“Demak, 99 foizlik ehtimol bilan Sudjadagi yozuv gruziyalik yollanma askarlar tomonidan yozilgan bo‘lib, hozirda Ukraina Qurolli Kuchlari tomonida turib ko‘p janglarda qatnashmoqda. Aftidan, ular hali ham Goridagi yozuvdan davolanmagan xayoliy og‘riqlarga ega”, deb yozadi Sargrad.
Harbiy muxbirlar Ukraina qurolli kuchlari Sudjani tark etib, Sumaga ko‘chib o‘tayotganiga izoh berishdi.
Shunday qilib, harbiy bloger Yuriy Podolyakning fikricha, ruslar 11 martdan beri Sudjaning markaziy qismini nazorat qilmoqda va bu shahar ularning nazoratiga o‘tganini anglatadi.

Судьядан сбежавшие украинские военные оставили "сообщение" российской армии (видео)
На площади города Суджа украинскими военными было написано "уведомление" для российской армии. Эта надпись появилась на площади рядом с городской администрацией и содержала такие слова: "Русские, учитесь воевать!".
На этой площади на фоне данной надписи изображены солдаты Вооруженных сил России с флагом Российской Федерации и Воздушно-десантных войск, стоящие в честь освобождения этой части города.
Эти кадры были опубликованы 11-й отдельной гвардейской десантно-штурмовой бригадой, сообщает "ТАСС".
Средства массовой информации обращают внимание на то, что эти слова появились после маневра российских штурмовиков, которые прошли по газопроводу примерно 12 км, появившись за спиной Вооруженных сил Украины и потрясая украинские вооруженные силы, которые атаковали противника.
Авторы "Сарграда" считают, что автором надписи является грузинский наемник. Таким образом, буква "I" в сообщении написана неправильно, как буква "N", которая отсутствует в русском и украинском алфавитах. Есть и другие ошибки, которые местные украинцы не могли бы сделать.
В целом, надпись напоминает надпись, появившуюся в 2008 году на стене военного подразделения Грузии в Гори.
“Таким образом, с 99-процентной вероятностью надпись в Судже была написана грузинскими наемниками, которые сейчас находятся на стороне Вооруженных сил Украины и участвуют во многих боях. Похоже, они все еще имеют воображаемые боли, не излеченные от надписи в Гори”, - пишет "Сарград".
Военные корреспонденты прокомментировали, что украинские вооруженные силы покидают Суджу и переходят в Сумы.
Таким образом, по мнению военного блогера Юрия Подоляка, русские контролируют центральную часть Суджи с 11 марта, что означает, что этот город перешел под их контроль.