Rossiyada jazo muddatini o‘tayotganlarning 70 foizi Markaziy Osiyo davlatlari fuqarolari
Gostevning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyadagi jazoni ijro etish muassasalaridagi operativ vaziyat murakkablashmoqda. Ba’zi holatlarda mahbuslar o‘rtasidagi janjallar, qochish va garovga olish kabi favqulodda vaziyatlar yuzaga kelgan. Bu, o‘z navbatida, mahkama qarorlarining ijrosi va xavfsizlikni ta’minlashda muammolarni paydo qilmoqda.
Rossiyada qamalganlar sonining ko‘payishi hamda ularning jinoyat darajasining o‘zgarishiga qaramay, mahkumlar tarkibida ayrim o‘ziga xos tendensiyalar bor. Gostevning aytishicha, ozodlikdan mahrum qilish joylaridagi mahkumlar soni kamaygan, lekin ularning jinoiy faoliyati juda og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar bilan bog‘liq bo‘lgan. Agar avvalgi yillarda jinoyatlarning bir necha turlari bo‘yicha mahkumlar soni kamaygan bo‘lsa, 2025 yilda o‘ta og‘ir jinoyatlarni sodir etganlik uchun qamalganlar ulushi 88 foizga oshgan.
Rossiyada ekstremizm va terrorizm bilan bog‘liq jinoyatlar ham ortishi davom etmoqda. Gostevning ma’lumotlariga ko‘ra, ekstremistik va terrorchilik xisoblangan jinoyatlarni sodir etgan shaxslar soni 45,5 foizga oshgan. Shuningdek, konstitutsiyaviy tuzum va xavfsizlik asoslariga qarshi jinoyatlar sodir etganlar soni 96 foizga oshgani qayd etilgan.
Shu bilan birga, Rossiya Ichki ishlar vazirligi 2024 yilning yanvar-noyabr oylarida chet ellik migrantlar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar tomonidan jinoyatlar soni 2,1 foizga kamaygani haqida xabar bergan. Buning orasida og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar 3,9 foizga kamaygani, qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish holatlari 11,1 foizga, qotilliklar va qotillikka suiqasdlar 4,5 foizga kamaygan.
Rossiyada jinoyatchilikka qarshi kurashda davlatning choralari ko‘rsatayotgan samaralarga qaramasdan, qamoqlardagi vaziyatni muvozanatlashtirish va ekstremizmga qarshi kurashish masalalari hali ham dolzarb bo‘lib qolmoqda. Chet elliklar sonining o‘sishi, shuningdek, mahbuslar tarkibining og‘irlashishi, Rossiya Jazoni ijro etish federal xizmatining amalga oshirayotgan ishlari va strategiyalariga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi.

В России 70 процентов отбывающих наказание являются гражданами стран Центральной Азии
Количество иностранных граждан, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы России, с каждым годом растет. По данным руководителя Федеральной службы исполнения наказаний (ФСИН) России Аркадия Гостева, на 1 января 2025 года в российских тюрьмах находится более 30 тысяч иностранных граждан, из которых 69,5 процента составляют жители стран Центральной Азии.
По словам Гостева, оперативная обстановка в учреждениях уголовно-исполнительной системы России усложняется. В некоторых случаях возникают чрезвычайные ситуации, такие как конфликты между заключенными, побеги и захваты заложников. Это, в свою очередь, создает проблемы с исполнением судебных решений и обеспечением безопасности.
Несмотря на увеличение числа осуждённых в России и изменение уровня преступности, среди заключённых наблюдаются некоторые специфические тенденции. По словам Гостева, количество осуждённых в местах лишения свободы уменьшилось, однако их преступная деятельность связана с очень тяжкими и особо тяжкими преступлениями. Если в предыдущие годы количество осуждённых по нескольким видам преступлений уменьшалось, то в 2025 году доля осуждённых за совершение особо тяжких преступлений увеличилась до 88 процентов.
В России также продолжается рост преступлений, связанных с экстремизмом и терроризмом. По данным Гостева, количество лиц, совершивших преступления, признанные экстремистскими и террористическими, увеличилось на 45,5 процента. Также зафиксировано увеличение на 96 процентов числа лиц, совершивших преступления против конституционного строя и основ безопасности.
В то же время Министерство внутренних дел России сообщило, что в январе-ноябре 2024 года количество преступлений, совершённых иностранными мигрантами и лицами без гражданства, уменьшилось на 2,1 процента. При этом количество тяжких и особо тяжких преступлений снизилось на 3,9 процента, случаев умышленного причинения тяжкого вреда здоровью - на 11,1 процента, а убийств и покушений на убийства - на 4,5 процента.
Несмотря на результаты, достигаемые государственными мерами в борьбе с преступностью в России, вопросы балансировки ситуации в тюрьмах и борьбы с экстремизмом остаются актуальными. Увеличение числа иностранцев, а также ухудшение состава заключённых существенно влияет на работу и стратегии, реализуемые Федеральной службой исполнения наказаний России.