Skandinaviyadagi vatandoshlar uchun o‘zbek tilida onlayn maktab tashkil etiladi
O‘zbekiston elchixonasida Toshkent shahridagi Nordik xalqaro universiteti prorektori Odil Qo‘ysinov va Shvetsiyadagi O‘zbek milliy markazi rahbari Zilola Yo‘lchiyeva ishtirokida Skandinaviya mamlakatlarida o‘zbek tilida o‘qitish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.
O‘zbekiston elchixonasi va Shvetsiyadagi O‘zbek milliy madaniyat markazi hamkorligida Skandinaviya mamlakatlarida istiqomat qilayotgan vatandoshlarning farzandlarini o‘zbek tilida o‘qitish loyihasi ishlab chiqildi.
Toshkent shahridagi Nordik xalqaro universiteti ushbu loyihani qo‘llab-quvvatlash istagini bildirdi. Xususan, dastlabki bosqichda Shvetsiya, Daniya va Norvegiyadagi vatandoshlarning farzandlari uchun davlat ta’lim standartlariga muvofiq o‘zbek tilida onlayn maktab tashkil etiladi.
– Bizning tashabbusimiz davlat-xususiy sheriklik namunasidir, ya’ni Stokholmdagi elchixonamiz ham, Madaniyat markazimiz ham, Toshkent shahridagi Nordik xalqaro universiteti ham ushbu muhim loyihani ishlab chiqishda faol ishtirok etmoqda. Hozirda biz veb-saytimizda bolalarning ota-onalari bilan onlayn maktabni qanday yuritish kerakligi haqida so‘rov o‘tkazyapmiz. Nordik xalqaro universiteti ishtirokida Madaniyat markazi negizida onlayn maktab ochishni rejalashtirilmoqda. Bugun biz ushbu universitetning tajribali o‘qituvchilari bilan bo‘lajak loyihaning turli jihatlarini muhokama qildik, – dedi Shvetsiyadagi O‘zbek milliy markazi rahbari dedi Zilola Yo‘lchiyeva.
Toshkent shahridagi Nordik xalqaro universiteti nomidan Shvetsiyadagi O‘zbek milliy madaniyat markazida tashkil etilayotgan kutubxona fondi uchun darsliklar va badiiy kitoblar taqdim etildi.

Для соотечественников в Скандинавии будет организована онлайн-школа на узбекском языке
В посольстве Узбекистана прошли переговоры по реализации проекта обучения узбекскому языку в странах Скандинавии с участием проректора Нордического международного университета в Ташкенте Одиля Куисинова и руководителя Узбекского национального центра в Швеции Зилолы Ёлчиевой.
При сотрудничестве посольства Узбекистана и Узбекского национального культурного центра в Швеции был разработан проект обучения детей соотечественников, проживающих в странах Скандинавии, узбекскому языку.
Нордический международный университет в Ташкенте выразил желание поддержать этот проект. В частности, на первом этапе будет организована онлайн-школа на узбекском языке для детей соотечественников в Швеции, Дании и Норвегии в соответствии с государственными образовательными стандартами.
– Наша инициатива является примером государственно-частного партнерства, то есть наше посольство в Стокгольме, наш Культурный центр и Нордический международный университет в Ташкенте активно участвуют в разработке этого важного проекта. В настоящее время мы проводим опрос среди родителей детей на нашем веб-сайте о том, как организовать онлайн-школу. Планируется открыть онлайн-школу на базе Культурного центра с участием Нордического международного университета. Сегодня мы обсудили различные аспекты будущего проекта с опытными преподавателями этого университета, – сказала руководитель Узбекского национального центра в Швеции Зилола Ёлчиева.
От имени Нордического международного университета в Ташкенте были предоставлены учебники и художественные книги для библиотечного фонда, который создается в Узбекском национальном культурном центре в Швеции.