Rossiya Donetsk, Luhansk, Zaporijjya va Xersonning butun hududini talab qilmoqda
Rossiya delegatsiyasi Saudiya Arabistonida AQSH bilan o‘tkazilayotgan muzokaralarda Ukrainaning to‘rtta — Donetsk, Luhansk, Zaporijjya va Xerson oblastlarining barcha hududi o‘z nazorati ostiga berilishiga erishmoqchi, deb xabar beradi The Moscow Times.
Garchi Rossiya armiyasi ushbu hududlarning birontasini to‘liq nazorat qilmasa ham, Kreml ularni Rossiya konstitutsiyasiga muvofiq, ya’ni anneksiya qilingan hududlar sifatida, ma’muriy chegaralari bilan qo‘lga kiritishga umid qilmoqda. Manbalarga ko‘ra, Putin siyosiy jihatdan bu hududlarni yo‘qotishga yo‘l qo‘ya olmaydi, shuning uchun Rossiya har qanday yo‘l bilan ularga egalikni mustahkamlash niyatida. «Rossiya konstitutsiyasida hududlarning tarkibdan chiqish mexanizmi yo‘q. Bizga butun Zaporijjya va Xerson oblastlari kerak», — degan manba.
Rossiyalik yana bir amaldorga ko‘ra, Kreml tomoni Vashington Rossiya tomonidan egallangan hududlardan Ukraina qo‘shinlari butunlay olib chiqib ketilishi borasida Kiyevga bosim o‘tkazishiga umid qilmoqda.
Muqobil yo‘l sifatida Rossiya Ukrainaning boshqa oblastlarini, masalan, Dnepropetrovsk yoki Sumini egallashga urinishi, keyin esa ularni Xerson va Zaporijjyaga almashishni taklif qilishi mumkin.
Fevral holatiga ko‘ra, Rossiya armiyasi Luhansk oblastining 98,6 foizini, Donetskning — 62,6 foizi, Zaporojening — 71,9 foizi va Xersonning — 69,3 foizini nazorat qilmoqda.
Isroillik harbiy ekspert David Sharpning ta’kidlashicha, Rossiya ushbu oblastlarni harbiy yo‘l bilan tezda egallay olmaydi. «Rossiyaliklar uchun bir juft qishloqni egallash ham katta natija. Dneprni kesib o‘tish va Xersonni egallash, yoki hatto har ikki qirg‘oqda joylashgan Zaporoje shahriga kirib borish uchun favqulodda hodisa yuz berishi kerak. Bu juda qiyin vazifa», — deydi u.

Россия требует весь территорию Донецка, Луганска, Запорожья и Херсона
Российская делегация сообщает, что на переговорах с США в Саудовской Аравии Россия стремится добиться передачи под контроль всех четырех областей Украины — Донецка, Луганска, Запорожья и Херсона, как сообщает The Moscow Times.
Хотя российская армия не контролирует ни одну из этих территорий полностью, Кремль надеется получить их в соответствии с российской конституцией, то есть как аннексированные территории с административными границами. По словам источников, Путин не может позволить себе потерять эти территории с политической точки зрения, поэтому Россия намерена укрепить свои права на них любыми способами. «В российской конституции нет механизма выхода территорий из состава. Нам нужны все Запорожская и Херсонская области», — сказал источник.
По словам еще одного российского чиновника, Кремль надеется, что Вашингтон окажет давление на Киев, чтобы украинские войска полностью покинули территории, захваченные Россией.
В качестве альтернативного варианта Россия может попытаться захватить другие области Украины, такие как Днепропетровская или Сумская, а затем предложить обменять их на Херсон и Запорожье.
По состоянию на февраль, российская армия контролирует 98,6% Луганской области, 62,6% Донецкой, 71,9% Запорожской и 69,3% Херсонской.
Израильский военный эксперт Дэвид Шарп подчеркивает, что Россия не сможет быстро захватить эти области военным путем. «Для россиян захватить пару деревень — это уже большой успех. Чтобы пересечь Днепр и захватить Херсон, или даже войти в город Запорожье, который расположен на обоих берегах, должно произойти чрезвычайное событие. Это очень сложная задача», — говорит он.