Rossiya Ukraina hududlarini to‘liq talab qilmoqda
The Moscow Times manbasining xabar berishicha, Saudiya Arabistonida AQSh va Rossiya o‘rtasida o‘tkazilgan muzokaralarda Rossiya delegatsiyasi Ukrainadagi to‘rtta hudud — Donetsk, Lugansk, Zaporijya va Xerson viloyatlarini to‘liq o‘z nazoratiga o‘tkazishni talab qilgan, deb xabar berdi Tengrinews.kz.
Rossiya ushbu hududlarni to‘liq egallamagan bo‘lsa-da, Kreml konstitutsiyasiga ko‘ra ularni ma’muriy chegaralarda olishga intilmoqda. Kremlga yaqin manbalar Putinning bu hududlarni yo‘qotishni siyosiy jihatdan o‘ziga ruxsat bera olmasligini ta’kidlashgan.
Manbalarga ko‘ra, Rossiya Vashingtondan Kiyevga bosim o‘tkazib, u yerda joylashgan qo‘shinlarni olib chiqishni talab qilishini kutmoqda. Aks holda, muzokaralar davom ettiriladi va harbiy yo‘l bilan hududlarni bosib olish rejasi ishga tushiriladi.
Alternativa sifatida Rossiya boshqa bir ukrain viloyatini, masalan, Dnepropetrovsk yoki Sumyni egallab, uni Xerson va Zaporijya bilan almashishni taklif qilishi mumkin.
2024-yil fevral holatiga ko‘ra, Rossiya quyidagi darajada hududlarni nazorat qilmoqda: Lugansk — 98,6%, Donetsk — 62,6%, Zaporijya — 71,9%, Xerson — 69,3%. Ammo Zaporijya va Xerson shahar markazlari Rossiya qo‘lida emas.
Isroillik harbiy tahlilchi David Sharpning ta’kidlashicha, bu hududlarni harbiy yo‘l bilan egallash Rossiya uchun nihoyatda og‘ir vazifa. Unga ko‘ra, Dneprni kechib o‘tish va shaharlarni zabt etish uchun armiyada katta o‘zgarishlar bo‘lishi kerak.
Rossiyalik diplomatlarning fikricha, Tramp ma’muriyati uchun aynan qaysi hududlar Rossiyaga o‘tishi muhim emas — u zamonaviy, qurollangan, G‘arb tarafdori bo‘lgan Ukrainani ko‘rishni xohlaydi.
24-mart kuni Er-Riyod shahrida Rossiya va AQSh delegatsiyalari o‘rtasida 12 soatdan ortiq davom etgan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv yopiq formatda, Ritz-Carlton mehmonxonasida o‘tkazildi. Muzokaralarda Qora dengizdagi xavfsizlik va energetika obyektlariga nisbatan vaqtincha o‘t ochishni to‘xtatish muhokama qilindi. Tomonlar 25-mart kuni, seshanba, birgalikdagi bayonot e’lon qilishadi.

Россия полностью требует территории Украины
По информации издания The Moscow Times, на переговорах между США и Россией, проведенных в Саудовской Аравии, российская делегация потребовала полного контроля над четырьмя регионами Украины — Донецкой, Луганской, Запорожской и Херсонской областями, сообщает Tengrinews.kz.
Хотя Россия еще не полностью контролирует эти территории, Кремль стремится получить их в административных границах согласно своей конституции. Источники, близкие к Кремлю, подчеркивают, что Путин не может позволить себе политически потерять эти регионы.
По данным источников, Россия ожидает, что Вашингтон окажет давление на Киев с требованием вывести находящиеся там войска. В противном случае переговоры будут продолжены, и план захвата территорий военным путем будет реализован.
В качестве альтернативы Россия может предложить захватить другую украинскую область, например, Днепропетровск или Сумы, и обменять ее на Херсон и Запорожье.
На февраль 2024 года Россия контролирует следующие территории: Луганск — 98,6%, Донецк — 62,6%, Запорожье — 71,9%, Херсон — 69,3%. Однако центры городов Запорожья и Херсона не находятся под контролем России.
Израильский военный аналитик Дэвид Шарп подчеркивает, что захват этих территорий военным путем является крайне сложной задачей для России. По его словам, для пересечения Днепра и захвата городов в армии должны произойти значительные изменения.
По мнению российских дипломатов, для администрации Трампа не имеет значения, какие именно территории перейдут России — она хочет видеть современную, вооруженную, про-западную Украину.
24 марта в Эр-Рияде прошли переговоры между делегациями России и США, которые длились более 12 часов. Встреча прошла в закрытом формате в отеле Ritz-Carlton. На переговорах обсуждалось временное прекращение огня в отношении объектов безопасности и энергетики в Черном море. Стороны объявят совместное заявление 25 марта, во вторник.