Putin “Yalta 2.0”ga erisha oladimi? Qrimdagi konferensiyada nima bo‘lgan?
Putin ilk marta Rossiya prezidenti etib saylanganiga bugun roppa-rosa 25 yil to‘ldi. Ko‘plab ekspertlar fikricha, KGBdan chiqqan bu siyosatchining eng katta maqsadi – “ikkinchi Yalta kelishuvi”ga erishish. Xo‘sh, 80 yil oldin Stalin va Ruzvelt Qrimda nimalarga kelishgan edi? Hozir Putin va Trampdan “ikkinchi Yalta”ni kutish mumkinmi? Siyosatshunos Kamoliddin Rabbimov Kun.uz'dagi kolonkasida shu haqda so‘z yuritadi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin hokimiyatga kelganiga chorak asr bo‘ldi. U roppa-rosa 25 yil oldin – 2000 yilning 26 mart kuni rasman prezident bo‘lib saylangan edi. Orada bir muddat, 2008-12 yillarda RFni Dmitriy Medvedev boshqargan vaqtda ham, Putin bosh vazir sifatida qabul qilinayotgan qarorlarga juda katta ta’sir qilar edi. Uning ustiga, Medvedev Putindan mustaqil bo‘lishga yoki unga qarshi chiqishga jur’at qila olmagan.
Aksariyat ekspertlar aytadiki, Putin uchun tarixiy eng muhim davr – bu 1945 yil: SSSR dunyodagi eng yirik ikki qudratning biri bo‘lishi, dunyo ishlaridagi rasmiy Moskvaning ovozi baland kela boshlashi, Yevropa ustidan SSSRning ta’siri oshishi.
Aynan shuning uchun, “Putinning urushlardan, G‘arb bilan tirashuvlardan asosiy maqsadi – ikkinchi Yalta kelishuvchiga erishishdir” degan qarash juda keng tarqalgan. Xo‘sh, Yalta konferensiyasida nima bo‘lgan edi?
Urush oxirlab, Hitlerning mag‘lub bo‘lishi aniq bo‘lib qolganda, 1945 yilning 4-11 fevral kunlari Qrim yarimorolining Yalta shahrida SSSR, AQSH va Britaniya rahbarlari o‘rtasida 8 kunlik konferensiya bo‘lib o‘tadi. Yaltada asosan to‘rtta katta masala muhokama qilinadi: urushdan keyingi Germaniya taqdiri, Polsha, Yaponiya va tuzilishi kutilayotgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti.
8 kun mobaynida uch davlatning liderlari ertalabdan kechgacha shu masalalarda kompromiss izlashadi, talashib tortishadi. AQSH prezidenti Ruzveltning sog‘lig‘i ancha og‘ir, u bu konferensiyaga juda qiynalib keladi. Nogironlar aravachasiga o‘tirib qolgan 63 yoshli Ruzveltni aravachadan stulga o‘tkazish uchun 2-3 kishi ko‘tarib, o‘tirg‘izib qo‘yishi kerak. 70 yoshli Cherchilning ham sog‘lig‘i yaxshi emas. Yalta konferensiyasidan bir oy o‘tib, Ruzvelt vafot etadi. 1945 yilning iyuliga borib, Cherchill saylovlarda yutqazib qo‘yadi va hokimiyatdan ketadi.
Stalin, Ruzvelt va Cherchill Yaltada urushdan keyingi dunyo tartibotini kelishib olishgan. Bu kelishuvlardan eng ko‘p yutgan davlat sifatida SSSR ko‘riladi. Sharqiy Yevropa, Polsha va Germaniyaning sharqiy qismi, Yaponiyaning Kurill orollari va Saxalin – barchasi bevosita yoki bilvosita SSSR nazoratiga o‘tadi. BMTda ham SSSRning ovozi hal qiluvlar qatorida bo‘ladi.
Shuning uchun ham Putin G‘arb bilan Yaltadagi kabi kelishishni orzu qiladi. Putin uchun Sovuq urush natijalari – adolatsiz va tahqirli. Chunki SSSR parchalandi, yangi mustaqil davlatlar paydo bo‘ldi.
Shu kunlarda Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyodda AQSH va RF o‘rtasida ko‘p bosqichli muzokaralar, uchrashuvlar bo‘lib o‘tmoqda. Tramp Ukrainadagi urushni tezroq to‘xtatishni istaydi. Lekin Putin uchun Ukrainaning bosib olingan yerlari – yetarli emas. Putinning “barqaror tinchlik” shartlari ko‘p, bular – NATO orqaga qaytsin, Ukraina hech qachon NATOga a’zo bo‘lmasin, bosib olingan barcha yerlar ma’muriy chegaralarda Rossiyaniki deb tan olinsin va h.k.
Xo‘sh, Tramp bilan Putinning o‘zaro ishonchli muloqotlari fonida, Putin kutgan “Yalta-2” amalga oshishi mumkinmi? Nazarimda, buning iloji yo‘q. Asosiy sabablar esa, quyidagicha.
Birinchidan, sobiq SSSR mafkuralashgan davlat edi. SSSRda kommunistik mafkuradan tashqari, Politbyuro kabi muhim davlat organlari ham bor edi. Garchi SSSR tarixida Stalin ma’lum muddat yakka shaxs sifatida boshqargan bo‘lsa-da, Stalindan keyin Xrushchev, Brejnev va boshqalar sovet mafkurasi va Politbyuro kollegial boshqaruvi modelidan tashqariga chiqib keta olmadi. Putin esa yakka shaxs sifatida boshqarmoqda. U hech kim bilan maslahatlashmaydi, uning kayfiyati va loyihalari fakt sifatida qabul qilinadi. Xulosa shuki, Putin hokimiyatdan ketganidan keyin, uning urushlari, loyihalari butun bir Rossiya manfaatlarini tamsil qiluvchi fakt sifatida saqlanib qolmaydi, qayta ko‘rib chiqilashi ehtimoli yuqori. SSSRda esa unday emas edi. Mafkura va kollegial boshqaruv sabab, SSSR liderlarining qarorlari keyingi liderlar tomonidan bajarilishda, rioya qilinishda davom etgan.
Ikkinchi omil – Yevropaning noroziligi. Hozirgi Putin–Tramp ijobiy munosabatlaridan, Ukraina borasidagi Vashingtonning o‘zgargan pozitsiyalaridan Yevropa davlatlarining deyarli barchasi qattiq norozi. Bu norozilik, albatta, katta ahamiyatga ega. Hozirgi Yevropa 1945 yildagi kabi yer bilan yakson qilingan Yevropa emas. Bugungi Yevropa Ittifoqida yarim milliard aholi yashaydi, uning iqtisodiyoti juda boy va rivojlangan. YEI Trampning ko‘rsatmalarini fakt sifatida qabul qilmaydi. Putin bilan kelishuvlar Yevropa tomondan inkor qilinishi mumkin.
Uchinchi omil – Ukrainaning o‘zi. Ukrainaga Trampning ta’sir qilish, bosim qilish imkoniyatlari absolyut emas. Trampning Ukrainaga yetkazishi mumkin bo‘lgan eng katta zarari – AQSH yordamlarini, razvedka ma’lumotlarini to‘xtatib qo‘yish. Lekin Ukraina o‘z manfaatlari uchun urushish niyatida qatiy tursa, bu intilishni Tramp to‘xtata olmaydi. Yevropa Ittifoqi va boshqa davlatlarning yordami Ukraina uchun urushni davom ettirishga yetarli bo‘ladi. To‘g‘ri, Ukraina YEI yordami bilan Rossiyani yenga olmaydi, lekin Rossiyaga yetarlicha qarshilik ko‘rsata oladi va Rossiya bosqini haddan ortiq kengaymasligi uchun qarshi tura oladi.
To‘rtinchi omil – bu o‘zgargan dunyo. 1945 yilda dunyo tartiboti juda sodda va jo‘n edi. Hali u vaqtlarda milliy davlatlar hukumatlaridan boshqa aktorlar, ishtirokchilar yo‘q edi. Bugun – axborot davri. Transmilliy korporatsiyalar va xalqaro tashkilotlar juda qudratli. Bugun Putin va Tramp kelishib olganda ham, ularning kelishuvi hamma narsani uzil-kesil hal qila olmaydi.
Qolaversa, 4 yilda Tramp ham hokimiyatdan ketadi. Keyingi AQSH liderlarining qarashlari boshqacha bo‘lishi mumkin.
Putinning o‘zi ham ancha qarib qoldi. U 73 yoshda. Ertami-kechmi, Kremlda u o‘tirgan stullar bo‘sh qoladi.
Yuqoridagilarga ko‘ra, Putin Rossiyasi “ikkinchi Yalta”ga erisha olmaydi. Qaysidir ma’noda erishganida ham, u real ishlamaydi.

Путин сможет ли достичь "Ялты 2.0"? Что произошло на конференции в Крыму?
Сегодня исполнилось ровно 25 лет с тех пор, как Путин был впервые избран президентом России. По мнению многих экспертов, главная цель этого политика, вышедшего из КГБ, – достичь “второго ялтинского соглашения”. Так что же 80 лет назад обсуждали Сталин и Рузвельт в Крыму? Можно ли сейчас ожидать “вторую Ялту” от Путина и Трампа? Политолог Камолиддин Раббимов в колонке на Kun.uz говорит об этом.
Президент России Владимир Путин пришел к власти четверть века назад. Он был официально избран президентом ровно 25 лет назад – 26 марта 2000 года. В промежутке, с 2008 по 2012 год, когда РФ возглавлял Дмитрий Медведев, Путин также оказывал значительное влияние на принимаемые решения в качестве премьер-министра. Более того, Медведев не мог осмелиться быть независимым от Путина или выступать против него.
Большинство экспертов утверждают, что исторически самый важный период для Путина – это 1945 год: СССР становится одной из двух крупнейших держав в мире, голос официальной Москвы начинает звучать громче в мировых делах, влияние СССР на Европу возрастает.
Именно поэтому широко распространено мнение, что “основная цель Путина в войнах и конфликтах с Западом – достичь второго ялтинского соглашения”. Так что же произошло на ялтинской конференции?
Когда война подходила к концу и поражение Гитлера стало очевидным, с 4 по 11 февраля 1945 года в городе Ялта на Крымском полуострове проходит 8-дневная конференция между руководителями СССР, США и Великобритании. На Ялте обсуждаются в основном четыре крупных вопроса: судьба послевоенной Германии, Польша, Япония и ожидаемая структура Организации Объединенных Наций.
В течение 8 дней лидеры трех государств с утра до вечера ищут компромиссы по этим вопросам, спорят. Здоровье президента США Рузвельта было довольно тяжелым, он очень мучительно добирался до этой конференции. 63-летнего Рузвельта, который сидел в инвалидной коляске, поднимали 2-3 человека, чтобы пересадить его с коляски на стул. 70-летний Черчилль также не был в хорошем состоянии. Через месяц после ялтинской конференции Рузвельт умирает. К июлю 1945 года Черчилль проигрывает выборы и уходит с поста.
Сталин, Рузвельт и Черчилль на Ялте согласовали послевоенный мировой порядок. СССР рассматривается как государство, которое больше всего выиграло от этих соглашений. Восточная Европа, Польша и восточная часть Германии, Курильские острова Японии и Сахалин – все это переходит под прямой или косвенный контроль СССР. В ООН голос СССР также будет одним из решающих.
Поэтому Путин мечтает о соглашении с Западом, подобном ялтинскому. Для Путина результаты Холодной войны – несправедливые и унизительные. Поскольку СССР распался, появились новые независимые государства.
В эти дни в столице Саудовской Аравии Эр-Рияде проходят многоступенчатые переговоры и встречи между США и РФ. Трамп хочет как можно быстрее остановить войну в Украине. Но для Путина захваченные территории Украины – этого недостаточно. У Путина много условий для “устойчивого мира”: НАТО должно отступить, Украина никогда не должна стать членом НАТО, все захваченные земли должны быть признаны российскими в административных границах и так далее.
Так что, на фоне доверительных переговоров между Трампом и Путиным, возможно ли осуществление ожидаемой Путиным “Ялты-2”? На мой взгляд, это невозможно. Основные причины следующие.
Во-первых, бывший СССР был идеологически однородным государством. В СССР, помимо коммунистической идеологии, существовали и важные государственные органы, такие как Политбюро. Хотя в истории СССР Сталин некоторое время управлял единолично, после Сталина Хрущев, Брежнев и другие не могли выйти за рамки советской идеологии и модели коллегиального управления Политбюро. Путин же управляет как единоличное лицо. Он не консультируется ни с кем, его настроение и проекты принимаются как факт. Вывод таков, что после ухода Путина с поста его войны и проекты не будут сохраняться как факт, представляющий интересы всей России, а вероятность их пересмотра высока. В СССР такого не было. Из-за идеологии и коллегиального управления решения советских лидеров продолжали исполняться и соблюдаться последующими лидерами.
Второй фактор – недовольство Европы. Почти все европейские государства сильно недовольны нынешними позитивными отношениями Путина и Трампа, изменившимися позициями Вашингтона по Украине. Это недовольство, безусловно, имеет большое значение. Современная Европа – это не Европа, разрушенная в 1945 году. Сегодня в Европейском Союзе проживает полмиллиарда человек, его экономика очень богатая и развитая. ЕС не примет указания Трампа как факт. Соглашения с Путиным могут быть отвергнуты со стороны Европы.
Третий фактор – сама Украина. Возможности Трампа оказывать влияние и давление на Украину абсолютно не безграничны. Наибольший ущерб, который Трамп может нанести Украине – это остановить помощь США и разведывательные данные. Но если Украина решительно настроена бороться за свои интересы, Трамп не сможет остановить это стремление. Помощи Европейского Союза и других стран будет достаточно для продолжения войны Украины. Верно, что Украина не сможет победить Россию с помощью помощи ЕС, но она сможет оказать достаточное сопротивление и предотвратить чрезмерное расширение российского вторжения.
Четвертый фактор – это изменившийся мир. В 1945 году мировой порядок был очень простым и примитивным. В то время не было других акторов и участников, кроме правительств национальных государств. Сегодня – эпоха информации. Транснациональные корпорации и международные организации очень могущественны. Даже если Путин и Трамп достигнут соглашения, их соглашение не сможет окончательно решить все вопросы.
Кроме того, через 4 года Трамп тоже уйдет с поста. Следующие лидеры США могут иметь совершенно иные взгляды.
Сам Путин тоже сильно постарел. Ему 73 года. Рано или поздно кресла, на которых он сидит в Кремле, опустеют.
Исходя из вышеизложенного, Россия Путина не сможет достичь “второй Ялты”. В какой-то степени, даже если она и достигнет, это не будет реально действовать.