Rossiyada 1 apreldan migrantlar uchun yangi qoidalar kuchga kiradi. Endi bolalar maktabga kirishdan oldin rus tilidan imtihon topshirishlari, chet el guvohnomasiga ega haydovchilar esa o‘z malakalarini tasdiqlashlari kerak bo‘ladi. Bundan tashqari, SIM-kartalar soniga cheklovlar joriy etiladi va chet el fuqarolarining yashash maqomi qattiqroq nazorat qilinadi. Asia-Plus shu kabi qonunchilikdagi o‘zgarishlarni jamlab, tahlil qildi.
Migrant bolalar rus tilidan imtihonsiz maktabga qabul qilinmaydi
Endi Rossiya maktablariga kirish uchun chet el fuqarolarining farzandlari rus tilidan imtihon topshirishi kerak bo‘ladi. U og‘zaki va yozma shaklda o‘tkaziladi, lekin birinchi sinf o‘quvchilari uchun istisno qilingan - ular faqat og‘zaki suhbatdan o‘tadi. Agar bola yetarli ball to‘plamasa, u o‘qishga qabul qilinmaydi. Ikkinchi imtihon faqat uch oydan keyin mumkin bo‘ladi. Testdan o‘tish uchun 5 balldan 3 ball olish kifoya.
Endi xorijliklar 10 tadan ko‘p bo‘lmagan SIM-karta olishi mumkin
Yana bir yangilik mobil aloqaga tegishli. Endi Rossiyada qat’iy cheklovlar o‘rnatilmoqda. Rossiya fuqarolari har bir kishi uchun 20 tadan ko‘p bo‘lmagan SIM-kartaga ega bo‘lishi mumkin. Chet elliklar - 10 dan ortiq emas. Ushbu cheklovlar bir abonentga ba’zan yuzlab raqamlar ro‘yxatga olingani sababli joriy etildi, bu firibgarlarga kulrang sxemalarda SIM-kartalardan foydalanishga imkon bergan. Roskomnadzor ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil sentyabrigacha 24,9 ming kishi 20 dan ortiq SIM-kartaga ega bo‘lgan.
Xorijiy haydovchilik guvohnomalari endi haqiqiy emas
1 apreldan boshlab Rossiyada bir yil va undan ko‘proq vaqt davomida fuqarolik, yashash uchun ruxsatnoma yoki yashash uchun vaqtinchalik ruxsatnomaga ega bo‘lganlar uchun xorijiy haydovchilik guvohnomalari bekor bo‘ldi.
Transport vositasini boshqarishni davom ettirish uchun endi Davlat yo‘l harakati xavfsizligi inspeksiyasida (GAI) nazariy imtihon topshirish va Rossiya haydovchilik guvohnomasini olish kerak bo‘ladi.
Xuddi shu talablar chet elda uzoq muddat istiqomat qilgan holda xorijiy haydovchilik guvohnomasini olgan rossiyaliklarga nisbatan ham qo‘llaniladi.

Лусиано Вега трансфер был высоко оценен
С 1 апреля в России вступают в силу новые правила для мигрантов. Теперь дети должны сдавать экзамен по русскому языку перед поступлением в школу, а водители с иностранными правами должны подтвердить свои квалификации. Кроме того, вводятся ограничения на количество SIM-карт, а статус проживания иностранных граждан будет контролироваться более строго. Asia-Plus собрала и проанализировала такие изменения в законодательстве.
Дети-мигранты не будут приняты в школу без экзамена по русскому языку
Теперь для поступления в российские школы дети иностранных граждан должны сдавать экзамен по русскому языку. Он будет проводиться в устной и письменной форме, но для первоклассников сделано исключение - они проходят только устный разговор. Если ребенок не наберет достаточное количество баллов, его не примут в школу. Второй экзамен можно будет сдать только через три месяца. Для прохождения теста достаточно получить 3 балла из 5.
Теперь иностранцы могут получить не более 10 SIM-карт
Еще одно нововведение касается мобильной связи. Теперь в России вводятся строгие ограничения. Граждане России могут иметь не более 20 SIM-карт на человека. Иностранцы - не более 10. Эти ограничения были введены из-за того, что на одного абонента иногда регистрировались сотни номеров, что позволяло мошенникам использовать SIM-карты в серых схемах. По данным Роскомнадзора, до сентября 2024 года 24,9 тысячи человек имели более 20 SIM-карт.
Иностранные водительские удостоверения теперь недействительны
С 1 апреля иностранные водительские удостоверения отменяются для тех, кто имеет гражданство, вид на жительство или временный вид на жительство в России более одного года.
Чтобы продолжать управлять транспортным средством, теперь необходимо сдать теоретический экзамен в Государственной инспекции безопасности дорожного движения (ГАИ) и получить российское водительское удостоверение.
Те же требования применяются и к россиянам, которые получили иностранные водительские удостоверения, проживая за границей длительное время.
Если водитель не заменит документы, ему грозит штраф до 15 тысяч рублей, а также он будет отстранен от вождения до получения российского удостоверения.
Кроме того, незаконные мигранты должны легализовать свое положение в России до конца апреля. Теперь у всех мигрантов есть строгий срок: они должны урегулировать свой правовой статус до 30 апреля 2025 года. Те, кто не выполнит это требование, будут внесены в реестр контролируемых лиц, то есть они будут вынуждены покинуть страну.