Xitoy tovushdan tez uchadigan yo‘lovchi samolyotni namoyish etdi
Xitoyning Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) aviasozlik kompaniyasi tovushdan tez uchadigan C949 yo‘lovchi samolyoti loyihasini rasman namoyish etdi. Ushbu innovatsion layner haqida South China Morning Post nashri xabar berdi.
C949 – kelajak havo transporti
C949 samolyoti 11 ming kilometrgacha bo‘lgan masofani bosib o‘tish quvvatiga ega. Bu unga, masalan, Britaniyadan Malayziyaga to‘xtovsiz parvoz qilish imkonini beradi. Loyihaga ko‘ra, u ilgari ishlab chiqarilgan Concorde samolyotidan yuqoriroq samaradorlikka ega bo‘ladi.
Muhim jihatlardan biri – tovush zarbasi balandigini 83,9 detsibelgacha pasaytirishdir. Bu ko‘rsatkich oddiy soch quritish feni ishlayotgan vaqtda chiqadigan shovqin darajasiga teng. Bu esa tovushdan tez parvozlarga nisbatan amal qilayotgan qonuniy cheklovlarni yengishga yordam berishi mumkin.
Konkorddan ustun jihatlari
C949 layneri 168 yo‘lovchiga mo‘ljallangan bo‘lib, bu Concorde'ning 128 kishilik sig‘imidan ancha yuqori. Shuningdek, C949 yuqori xavfsizlik standartlariga ega bo‘lishi rejalashtirilgan. Ma’lumot uchun, Concorde 2000 yilda Parijdagi Sharl de Goll aeroporti yaqinida halokatga uchrab, 113 kishi halok bo‘lgandan keyin to‘liq ekspluatatsiyadan chiqarilgandi.
Texnologik imkoniyatlar
C949 yettita yonilg‘i bakiga ega bo‘lib, ular umumiy 42 tonna yonilg‘ini saqlaydi. Belgilangan og‘irlik markazini saqlab qolish uchun yonilg‘i baklar orasida avtomatik ravishda qayta taqsimlanadi. Bu jarayonni nazorat qilish uchun samolyot sun’iy intellekt tizimi bilan jihozlanadi.

Китай продемонстрировал пассажирский самолет, который летает быстрее звука
Китайская авиастроительная компания Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) официально представила проект пассажирского самолета C949, летающего быстрее звука. Об этом сообщает издание South China Morning Post.
C949 – будущее воздушного транспорта
Самолет C949 способен преодолевать расстояние до 11 тысяч километров. Это позволит ему, например, выполнять беспосадочные рейсы из Британии в Малайзию. По проекту, он будет иметь более высокую эффективность, чем ранее выпущенный самолет Concorde.
Одним из важных аспектов является снижение уровня звукового удара до 83,9 децибел. Этот показатель равен уровню шума, создаваемого обычным феном для волос. Это может помочь преодолеть действующие законодательные ограничения на сверхзвуковые полеты.
Преимущества по сравнению с Конкордом
Самолет C949 рассчитан на 168 пассажиров, что значительно превышает вместимость Concorde в 128 человек. Также планируется, что C949 будет соответствовать высоким стандартам безопасности. Для справки, Concorde был полностью выведен из эксплуатации после катастрофы в 2000 году недалеко от аэропорта Шарля де Голля в Париже, в результате которой погибли 113 человек.
Технологические возможности
C949 имеет семь топливных баков, которые в общей сложности могут хранить 42 тонны топлива. Для поддержания установленного центра тяжести топливо автоматически перераспределяется между баками. Для контроля этого процесса самолет будет оснащен системой искусственного интеллекта.
Проект, запланированный на 2024 год
Компания COMAC была основана в 2008 году по инициативе правительства Китая и в настоящее время находится под санкциями США. Сверхзвуковой самолет C949 планируется ввести в эксплуатацию до 2049 года, приурочив к столетию Коммунистической партии Китая.
Проект C949 ожидается как новый революционный шаг в области воздушного транспорта. Если все планы будут успешно реализованы, этот самолет может устранить существующие ограничения на сверхзвуковые авиаперевозки и открыть новую эру в авиационной индустрии.