NATO razvedkasi: Rossiya armiyasi Ukraina urushida qancha harbiylarini yo‘qotdi?
Ukrainaga qarshi urushda Rossiyaning 250 ming harbiy xizmatchisi halok bo‘lgan, deb Deutsche Welle NATOning noma’lum yuqori martabali amaldoriga tayanib xabar berdi. Urush boshlanganidan beri Rossiya armiyasi tomonidan ko‘rilgan umumiy yo‘qotishlar soni 900 ming nafardan oshgan.
Amaldorning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya har kuni o‘rtacha 1000 nafardan ortiq harbiy xizmatchini yo‘qotmoqda (halok bo‘lganlar va yaralanganlar qo‘shib hisoblanganda). Yaralanganlarning aksariyati sifatsiz tibbiy xizmat sabab nogironlikka uchragan.
Ushbu ma’lumotlar NATO tashqi ishlar vazirlarining Bryusseldagi uchrashuvi doirasida e’lon qilingan. Shu bilan birga, NATO vakili Rossiya armiyasi yo‘qotishlarni qisqa muddatda to‘ldirishga muvaffaq bo‘layotganini, biroq Ukrainadagi harakat sur’ati pasayganini ta’kidlagan.
NATOning aytishicha, Rossiya hukumati katta yo‘qotishlar evaziga sekin ilgarilashga tayyorligini namoyon qilmoqda. Rossiya jamiyati esa hozircha bu darajadagi qurbonlar sonidan ommaviy norozilik bildirishga tayyor emas.
Internetdagi nekrologlar va ochiq manbalar orqali shaxsan aniqlangan halok bo‘lgan rossiyalik harbiylar soni 100 mingdan oshgan. Ulardan 4842 nafari ofitserlardir. Eng ko‘p yo‘qotish Bashkortistonda qayd etilgan — 4487 kishi. Undan keyin Tatariston (4371) va Sverdlovsk viloyati (3446) joylashgan.

NATO разведка: Сколько военнослужащих потеряла российская армия в войне с Украиной?
По данным Deutsche Welle, ссылаясь на неназванного высокопоставленного чиновника НАТО, в войне против Украины Россия потеряла 250 тысяч военнослужащих. С начала войны общие потери российской армии превысили 900 тысяч человек.
По словам чиновника, Россия теряет в среднем более 1000 военнослужащих в день (с учетом погибших и раненых). Большинство раненых стали инвалидами из-за некачественного медицинского обслуживания.
Эти данные были обнародованы в рамках встречи министров иностранных дел НАТО в Брюсселе. При этом представитель НАТО отметил, что российская армия успешно восполняет потери в краткосрочной перспективе, однако темпы наступления в Украине снизились.
По словам НАТО, российское правительство демонстрирует готовность продвигаться вперед, несмотря на большие потери. Однако российское общество пока не готово к массовым протестам из-за такого количества жертв.
Число российских военнослужащих, погибших, лично установленных через некрологи в интернете и открытые источники, превышает 100 тысяч. Из них 4842 человека — офицеры. Наибольшие потери зафиксированы в Башкортостане — 4487 человек. Затем идут Татарстан (4371) и Свердловская область (3446).