Dow Jones indeksi 2,2 foizga tushdi, S&P 500 — 2,5 foizga, NASDAQ esa 2,6 foizga qulab tushdi. Tesla va Apple aksiyalari har biri 6 foizga arzonlashdi. Alphabet, Microsoft, Nvidia va boshqa yirik texnologiya kompaniyalari aksiyalari ham tushishda davom etmoqda.
Aktivlari bo‘yicha AQShning eng yirik banki JPMorgan Chase aksiyalari 7,3 foizga kamaydi. Goldman Sachs va Morgan Stanley aksiyalari ham shunga yaqin darajada pasaydi.
Yirik neft kompaniyalari ham orqada qolmadi: Exxon aksiyalari 4,8 foizga, Chevron esa 4 foizga tushdi. Mamlakatdagi eng yirik neftni qayta ishlash zavodi Marathon Petroleum aksiyalari 4,6 foizga arzonlashdi.
Xitoyning bojlarga bo‘lgan munosabati investorlar orasida mamlakatlar muzokara o‘tkazishdan ko‘ra, o‘zaro qat’iy choralar ko‘rishi mumkin degan xavotirlarni kuchaytirdi. Bu esa keng ko‘lamli savdo urushi ehtimolini oshirdi.
Bir kun avval, Donald Tramp boshqa mamlakatlardan olib kiriladigan tovarlarga yangi bojlar joriy qilish haqidagi xabardan so‘ng dunyo bo‘ylab kompaniyalar umumiy bozor qiymati 3,1 trillion dollarga kamaydi. Shuningdek, asosiy fond indekslari 5-6 foizga yo‘qotish kuzatdi.
Yaqin Sharqdagi shiddatli to'qnashuvlar fonida dunyo jamoatchiligining diqqati hozirda Vashington va Tehron o'rtasidagi ehtimoliy sulh rejalariga qaratilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.

Китайские боевые корабли потрясли фондовый рынок США
После того как Китай объявил о введении 34-процентной пошлины на товары из США, фондовые индексы США продолжили падение, сообщает The Economist.
Индекс Dow Jones упал на 2,2 процента, S&P 500 — на 2,5 процента, а NASDAQ — на 2,6 процента. Акции Tesla и Apple подешевели на 6 процентов каждая. Акции крупных технологических компаний, таких как Alphabet, Microsoft, Nvidia и других, также продолжают падать.
Акции крупнейшего банка США по активам JPMorgan Chase снизились на 7,3 процента. Акции Goldman Sachs и Morgan Stanley также упали на аналогичном уровне.
Крупные нефтяные компании также не остались в стороне: акции Exxon упали на 4,8 процента, а Chevron — на 4 процента. Акции крупнейшего нефтеперерабатывающего завода в стране Marathon Petroleum подешевели на 4,6 процента.
Отношение Китая к пошлинам усилило опасения среди инвесторов о том, что страны могут принять жесткие меры, а не проводить переговоры. Это увеличило вероятность масштабной торговой войны.
На день ранее, после сообщения о введении новых пошлин на товары, импортируемые из других стран, общая рыночная капитализация компаний по всему миру снизилась на 3,1 триллиона долларов. Также основные фондовые индексы зафиксировали потери в 5-6 процентов.