Xitoy Tramp bojlariga javoban eksportni to‘xtatdi
Xitoy kamyob yer minerallari va magnitlar eksportini to‘xtatdi, deb finance.mail.ru xabar berdi. Ushbu materiallar avtomobilsozlik, aerokosmik texnika, yarimo‘tkazgichlar va harbiy pudratchilar uchun zarurdir.
Eksportning to‘xtatilishi AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan joriy etilgan import bojlaridan so‘ng yuzaga kelgan savdo keskinligi fonida amalga oshirildi.
Xitoy hukumati ayni paytda yangi eksport nazorati tizimini ishlab chiqmoqda. NYTga ko‘ra, bu tizim ayrim kompaniyalar, jumladan AQSh harbiy pudratchilari uchun eksportni cheklashi mumkin.
4-aprel kuni Xitoy to‘liq qayta ishlanadigan 6 turdagi og‘ir kamyob metallar hamda magnitlar eksportini faqat maxsus litsenziya asosida ruxsat berdi. Ushbu mahsulotlarning 90 foizi Xitoyda ishlab chiqariladi.
Nashrning ta’kidlashicha, kamyob magnitlar Xitoy eksportining umumiy hajmida katta ulushga ega emas, shuning uchun bu cheklovlar iqtisodiyotga jiddiy zarar yetkazmaydi.

Китай остановил экспорт в ответ на тарифы Трампа
Китай остановил экспорт редкоземельных минералов и магнитов, сообщает finance.mail.ru. Эти материалы необходимы для автомобилестроения, аэрокосмической техники, полупроводников и военных подрядчиков.
Остановка экспорта произошла на фоне торговой напряженности, возникшей после введения импортных тарифов президентом США Дональдом Трампом.
В настоящее время китайское правительство разрабатывает новую систему контроля за экспортом. По данным NYT, эта система может ограничить экспорт для некоторых компаний, включая американских военных подрядчиков.
4 апреля Китай разрешил экспорт 6 видов перерабатываемых редкоземельных металлов и магнитов только на основании специальной лицензии. 90 процентов этих продуктов производится в Китае.
По утверждению издания, редкоземельные магниты не составляют значительную долю в общем объеме китайского экспорта, поэтому эти ограничения не нанесут серьезного ущерба экономике.