Dunyo davlatlari maydoni ichki suvlar bilan qayta hisoblandi
Visual Capitalist mutaxassislari tomonidan tayyorlangan yangi infografikada mamlakatlar maydoni ikki asosiy ko‘rsatkich – quruqlik va ichki suv havzalari (ko‘llar, daryolar, suv omborlari) yig‘indisi bo‘yicha qayta tartibga solindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada ko‘llarga boy hududlar yanada ko‘zga tashlandi. Sayyoradagi eng yirik to‘rt davlat o‘zgarmagan: Rossiya, Kanada, Xitoy va Amerika Qo‘shma Shtatlari birgalikda Yer quruqligining taxminan 30 foizini egallaydi.
Rossiya mutlaq yetakchi hisoblanadi, uning hududi Yevropa va Osiyoni bog‘lovchi 11 soat mintaqasini qamrab oladi, shuningdek, maydonining 65 foizdan ortig‘i abadiy muzlik zonalariga to‘g‘ri keladi. Kanada tabiiy manzaralari bilan ajralib turadi, shimolda tundra va tayga hududlari, Arktika iqlimi hukmron.
Ammo aholining ko‘pchiligi AQSH chegarasidan atigi 100 kilometr uzoqlikda istiqomat qiladi. Ko‘llar va ichki suv havzalarining ko‘pligi mamlakat maydonining kattaligini yanada oshiradi.
Xitoy va AQSH hududlari iqlim va geografik jihatdan rang-baranglikni namoyish etadi. Gobi sahrosidan subtropik o‘rmonlargacha, Kolorado kanonlaridan Katta Ko‘llar havzasigacha bo‘lgan hududlar mavjud.
Ichki suvlar maydon hisobiga kiritilishi bu davlatlarning umumiy maydonini oshiradi. Spektrning boshqa uchida juda kichik hududlar joylashgan.
Masalan, Monako knyazligi atigi 2,1 kvadrat kilometr maydonga ega bo‘lib, Vatikandan keyingi eng kichik suveren davlat hisoblanadi. Bu yerda taxminan 39 ming kishi istiqomat qiladi, bu esa dunyodagi eng zich joylashgan hududlardan biri hisoblanadi.
Gibraltar esa Britaniyaning xorijdagi hududi bo‘lib, 6,8 kvadrat kilometrga teng maydonni egallaydi. Uning geosiyosiy ahamiyati yuqori, chunki u Ispaniya janubida, Atlantika okeani bilan O‘rta Yer dengizini bog‘lovchi asosiy dengiz yo‘lagida joylashgan.
Yangi infografika nafaqat yirik davlatlarni, balki maydoni kichik bo‘lsa-da, strategik yoki demografik ahamiyatga ega hududlarni ham aniq ko‘rsatdi. Shuningdek, ichki suv havzalarini hisobga olish umumiy maydonni aniqlashda natijalarga qanday ta’sir qilishini namoyish etdi.
Bu ma’lumotlar mamlakatlarning geografik va siyosiy ahamiyatini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.

Мировые государства пересчитали площадь с внутренними водами
В новой инфографике, подготовленной специалистами Visual Capitalist, площадь стран была пересмотрена по двум основным показателям – суша и внутренние водоемы (озера, реки, водохранилища). Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате территории, богатые озерами, стали более заметными. Четыре крупнейшие страны планеты остались без изменений: Россия, Канада, Китай и Соединённые Штаты Америки вместе занимают примерно 30 процентов суши Земли.
Россия является абсолютным лидером, её территория охватывает 11 часовых поясов, связывающих Европу и Азию, при этом более 65 процентов площади приходится на вечномерзлые зоны. Канада выделяется своими природными ландшафтами, на севере расположены тундра и тайга, доминирует арктический климат.
Однако большинство населения проживает всего в 100 километрах от границы США. Большое количество озёр и внутренних водоемов дополнительно увеличивает площадь страны.
Территории Китая и США демонстрируют климатическое и географическое разнообразие. Здесь есть области от пустыни Гоби до субтропических лесов, от каньонов Колорадо до бассейна Великих озёр.
Включение внутренних водоемов в площадь увеличивает общую площадь этих стран. На другом конце спектра находятся очень маленькие территории.
Например, княжество Монако занимает всего 2,1 квадратных километра и является вторым по величине самым маленьким суверенным государством после Ватикана. Здесь проживает около 39 тысяч человек, что делает его одним из самых густонаселённых мест в мире.
Гибралтар является заморской территорией Великобритании и занимает площадь 6,8 квадратных километров. Его геополитическое значение высоко, так как он расположен на юге Испании, на главном морском пути, соединяющем Атлантический океан и Средиземное море.
Новая инфографика наглядно показала не только крупные страны, но и территории с небольшой площадью, обладающие стратегическим или демографическим значением. Также учёт внутренних водоемов продемонстрировал, как это влияет на определение общей площади.