Qoraqalpog‘istonda 75 million yillik dinozavr suyaklari topildi
Qoraqalpog‘iston hududida ilmiy ahamiyatga ega muhim kashfiyot amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat geologiya muzeyi ma’lumotlariga ko‘ra, Nukus yaqinidagi tog‘ oldi hududlarda 75 million yil avval yashagan dinozavrga mansub suyak qoldiqlari topildi. Ushbu kashfiyot davlat muzeyi matbuot xizmati tomonidan e’lon qilindi.
Muzey direktori 12-oktyabr kuni Nukusga borib, Sulton Uvays tog‘ tizmasining Xo‘jako‘l tog‘ oldi qismidagi qidiruv maydonlarini shaxsan ko‘zdan kechirdi. “O‘zbek geologiya qidiruv” aksiyadorlik jamiyatining Qoraqalpoq ekspeditsiyasi xodimlari olib borgan izlanishlar davomida qadimgi toshqotgan suyaklari aniqlangan.
Geologik tadqiqotlar natijasida ushbu suyaklar bo‘r davriga oid bo‘lib, taxminan 65-75 million yil oldingi hayotga tegishli ekanligi ma’lum bo‘ldi. Qidiruvchilar 3 metr chuqurlikda yirik jonzotga mansub umurtqa, oyoq va qovurg‘a suyaklarini topishdi.
Mutaxassislar bu topilmaning Qoraqalpog‘istonning paleontologik tarixi uchun katta ahamiyatga ega ekanini ta’kidlashmoqda. Ushbu kashfiyot nafaqat hududning qadimgi tabiiy tarixi haqida ma’lumot beradi, balki unda ilgari turli yirik hayvonlar yashaganini ham ko‘rsatadi.
Geologlar bu joyda qo‘shimcha izlanishlar olib borishni, topilmalarni laboratoriya sharoitida chuqur tahlil qilishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, mamlakatning boshqa hududlarida ham qadimgi tarixga oid muhim arxeologik kashfiyotlar qayd etilgan.
Masalan, Shimoliy Nurotadagi Ko‘ktonli neolit yodgorligida sarg‘ish-qizil tabiiy ma’dan bo‘yoqlar bilan chizilgan qoyatosh rasmlari topilgan bo‘lib, ular orasida inson qo‘l panjalari va odam tasvirlari mavjud. Mutaxassislar fikricha, bu rasmlar Ko‘ktonli neolit madaniy qatlamlari bilan bog‘liq bo‘lib, o‘tmishdagi odamlarning tabiiy muhit va dunyoqarashi haqida yangi ma’lumotlar beradi.
Qoraqalpog‘istonda topilgan dinozavr suyaklari esa O‘zbekiston hududida ilgari noma’lum biologik turlar mavjudligini isbotlaydi. Bu esa geologlar va paleontologlar uchun yangi tadqiqot yo‘nalishlarini ochadi.
Kelgusi oylarda topilgan suyaklar to‘liq o‘rganilib, ularning tur darajasi va yashagan davri haqida aniq ma’lumotlar e’lon qilinishi kutilmoqda. Ilm-fan vakillari ushbu kashfiyotlarni milliy ilmiy yutuq sifatida baholamoqda, chunki bunday topilmalar nafaqat O‘zbekiston geologiyasi, balki butun Markaziy Osiyo tarixini qayta ko‘rib chiqishga imkon yaratadi.

В Каракалпакстане найдены кости динозавров возрастом 75 миллионов лет
По данным Государственного геологического музея, в предгорных районах недалеко от Нукуса были обнаружены останки динозавра, жившего около 75 миллионов лет назад. Об этом открытии объявила пресс-служба государственного музея.
Директор музея 12 октября посетил Нукус и лично осмотрел поисковые участки в предгорной части горного массива Султан Увайс в районе Ходжаколь. В ходе исследований, проведённых сотрудниками Каракалпакской экспедиции акционерного общества «Узбекгеология», были выявлены ископаемые кости древнего ящера.
По результатам геологических исследований установлено, что эти кости относятся к эре волков и принадлежат жизни примерно 65-75 миллионов лет назад. Искатели обнаружили на глубине 3 метров позвоночник, кости ног и рёбра крупного животного.
Специалисты подчёркивают, что эта находка имеет большое значение для палеонтологической истории Каракалпакстана. Это открытие не только даёт информацию о древней природной истории региона, но и показывает, что здесь ранее обитали различные крупные животные.
Геологи планируют продолжить дополнительные исследования на этом месте и провести глубокий лабораторный анализ находок. Кроме того, в других регионах страны также были зафиксированы важные археологические открытия, относящиеся к древней истории.
Например, в неолитическом памятнике Коктонли в Северном Нуроте были найдены наскальные рисунки, выполненные охрой жёлто-красного цвета, среди которых есть отпечатки человеческих ладоней и изображения людей. По мнению специалистов, эти рисунки связаны с культурными слоями неолита Коктонли и дают новые сведения о природной среде и мировоззрении древних людей.
Обнаруженные в Каракалпакстане кости динозавров доказывают существование ранее неизвестных биологических видов на территории Узбекистана. Это открывает новые направления исследований для геологов и палеонтологов.
В ближайшие месяцы найденные кости будут полностью изучены, и ожидается публикация точных данных о их видовом составе и периоде обитания. Представители науки оценивают эти открытия как национальное научное достижение, поскольку такие находки позволяют пересмотреть не только геологию Узбекистана, но и всю историю Центральной Азии.