Yevropaning sakkiz davlati, jumladan, Buyuk Britaniya, Germaniya, Daniya, Finlandiya, Fransiya, Niderlandiya, Norvegiya va Shvetsiya Arktika mintaqasida xavfsizlikni mustahkamlash maqsadida qo‘shma bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonotda ular Daniya qirolligi va Grenlandiya xalqi bilan birdam ekanini ta’kidlab, suverenitet va hududiy yaxlitlik tamoyillariga asoslangan muloqotga tayyor ekanliklarini bildirishdi. Yevropa davlatlari bu bayonot orqali ikki muhim jihatni ko‘rsatdi.
Birinchidan, Arktika masalasida ular yagona va muvofiqlashtirilgan pozitsiyaga ega. Ikkinchidan, Grenlandiya bilan bog‘liq masalalarni savdo bosimlariga aylantirish transatlantik munosabatlarga zarar yetkazishi mumkinligi haqida ogohlantirishdi.
Bayonotda bojxona tahdidlari transatlantik aloqalarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi va xavfli ziddiyatni keltirib chiqarishi mumkinligi qayd etilgan. Shuningdek, Daniya tomonidan tashkil etilgan “Arctic Endurance” harbiy mashg‘uloti ham tilga olindi.
Bu mashq NATO doirasidagi zaruratdan kelib chiqqan bo‘lib, hech qanday tahdidni o‘z ichiga olmaydi. Bu orqali Yevropa davlatlari harbiy harakatlar noto‘g‘ri talqin qilinishining oldini olishga harakat qilmoqda.
Mazkur vaziyat fonida AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp tomonidan sakkiz davlatga 10 foizlik boj solinishi ehtimoli haqida gapirilgani va Grenlandiya masalasida muzokaralarga tayyorlik bildirilgani xabar qilindi. Biroq Yevropa diplomatlari xavfsizlik masalalarini savdo sanksiyalari bilan bog‘lash ittifoqchilik tamoyillarini buzishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Shuningdek, ayrim manbalarga ko‘ra, Yevropa davlatlari Grenlandiyaga kichik harbiy bo‘linmalar yuborgan, ammo Germaniya harbiylari tez orada oroldan chiqib ketgan. Xususan, 15 nafar nemis harbiy xizmatchisi Kopengagenga qaytgani haqida ma’lumot tarqaldi.
Bu voqealar shuni ko‘rsatadiki, Arktika endilikda faqat sovuq geografik hudud emas, balki savdo, xavfsizlik va geosiyosat birlashgan muhim maydonga aylangan. Bugungi bayonot esa Yevropa davlatlari o‘z pozitsiyalarini suverenitet va hududiy yaxlitlik tamoyillari bilan himoya qilishga intilayotganini anglatadi.

Европейские страны приступили к укреплению безопасности в Арктике
Восемь европейских стран, включая Великобританию, Германию, Данию, Финляндию, Францию, Нидерланды, Норвегию и Швецию, выступили с совместным заявлением с целью укрепления безопасности в Арктическом регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом заявлении они подчеркнули свою солидарность с Королевством Дания и народом Гренландии, выразив готовность к диалогу, основанному на принципах суверенитета и территориальной целостности. Европейские страны через это заявление продемонстрировали два важных аспекта.
Во-первых, у них единая и согласованная позиция по вопросам Арктики. Во-вторых, они предупредили, что превращение вопросов, связанных с Гренландией, в торговое давление может нанести ущерб трансатлантическим отношениям.
В заявлении отмечается, что таможенные угрозы могут негативно повлиять на трансатлантические связи и привести к опасному конфликту. Также упоминаются военные учения «Arctic Endurance», организованные Данией.
Эти учения проводятся в рамках НАТО и не несут никаких угроз. Европейские страны таким образом пытаются предотвратить неправильное толкование военных действий.
На фоне этой ситуации сообщается, что бывший президент США Дональд Трамп говорил о возможности введения 10-процентной пошлины для восьми стран и выразил готовность к переговорам по вопросу Гренландии. Однако европейские дипломаты подчеркивают, что связывание вопросов безопасности с торговыми санкциями может нарушить принципы союзничества.
Кроме того, по некоторым источникам, европейские страны направили в Гренландию небольшие военные подразделения, однако немецкие военные вскоре покинули остров. В частности, сообщается, что 15 немецких военнослужащих вернулись в Копенгаген.
Эти события показывают, что Арктика теперь стала не только холодным географическим регионом, но и важной площадкой, объединяющей торговлю, безопасность и геополитику. Сегодняшнее заявление означает, что европейские страны стремятся защищать свои позиции на основе принципов суверенитета и территориальной целостности.
Если стороны не будут соблюдать эти принципы, в будущем «война тарифов» может привести к более глубокому кризису союзничества.