1972 yilda Sovet Ittifoqi tomonidan fazoga uchirilgan «Kosmos-482» apparati Toshkent vaqti bilan soat 11:24 da Yer atmosferasining zich qatlamlariga kirib, Hind okeanida joylashgan O‘rta Andaman orolidan 560 kilometr g‘arbga qulab tushdi.
Bu haqda Rossiyaning «Roskosmos» kosmik agentligi rasman xabar berdi.
«Kosmos-482» fazoviy kemasi Sovet Ittifoqining Venera sayyorasini o‘rganishga qaratilgan sayyoralararo tadqiqot dasturi doirasida uchirilgan. Uning asosiy vazifalari orasida Venera sayyorasining zich atmosferasi, sayyora yuzasining tarkibi, yuqori harorat, bosim va yoritilish sharoitlarini o‘rganish bo‘lgan.
«Roskosmos» agentligining ma’lum qilishicha, kosmik apparat harakat blokida yuzaga kelgan texnik nosozlik sababli Yer atrofidagi yuqori elliptik orbitada qolib ketgan va sekin-asta sayyoraga yaqinlashib, oxir-oqibat Yer yuzasiga qulab tushgan.
Shu o‘rinda ta’kidlash lozimki, bir muddat avval dunyo ommaviy axborot vositalari mazkur fazoviy qurilmaning Yerga qaytishi haqida ko‘plab taxminlarni ilgari surgan edi. Ayrim manbalar esa uning Markaziy Osiyo hududiga, shu jumladan O‘zbekistonga qulash ehtimolini ham istisno qilmagan edi.
Bugungi xabar bilan mazkur taxminlarga oydinlik kiritildi va «Kosmos-482» apparatining qulashi ko‘plab taxminlarga yakun yasadi.
Tramp Eron bilan kelishmovchilikda yetti ming obyektni zarba berganini aytdi
Eron bilan kelishmovchilik boshlanganidan beri Qo'shma Shtatlar butun mamlakat bo'ylab yetti mingdan ortiq muhim obyektlarga zarba berganini prezident Donald Tramp xabar qildi. Bu haqda
Dunyo Kecha, 23:47
Ho'rmuz bo'g'ozi inqirozi Brent neft narxini keskin oshirdi
Ho'rmuz bo'g'ozi atrofida yuzaga kelgan keskin vaziyat vaqt o'tishi bilan faqat mintaqaviy muammo emas, balki butun dunyo uchun global strategik masalaga aylanib bormoqda. Bu

В советское время запущенный космический аппарат «Космос-482» упал в Индийский океан
В 1972 году космический аппарат «Космос-482», запущенный Советским Союзом, вошел в плотные слои атмосферы Земли в 11:24 по ташкентскому времени и упал в 560 километрах к западу от острова Средний Андман в Индийском океане.
Об этом официально сообщило российское космическое агентство «Роскосмос».
Космический корабль «Космос-482» был запущен в рамках межпланетной исследовательской программы Советского Союза, направленной на изучение планеты Венера. Среди его основных задач было изучение плотной атмосферы Венеры, состава поверхности планеты, высоких температур, давления и условий освещения.
Как сообщает агентство «Роскосмос», космический аппарат остался на высокой эллиптической орбите вокруг Земли из-за технической неисправности в блоке движения и постепенно приблизился к планете, в конечном итоге упав на поверхность Земли.
Следует отметить, что некоторое время назад мировые средства массовой информации выдвинули множество предположений о возвращении этого космического устройства на Землю. Некоторые источники также не исключали вероятность его падения на территорию Центральной Азии, включая Узбекистан.
Сегодняшнее сообщение прояснило эти предположения и завершило множество догадок о падении аппарата «Космос-482».