Yevropa Ittifoqi Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan Ukraina uchun 1 milliard yevro ajratdi
Yevropa Ittifoqi Ukraina mudofaa korxonalarining ishlab chiqarish salohiyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan olingan mablag‘ hisobidan bir milliard yevro miqdorida moliyaviy ko‘mak ajratish haqida qaror qabul qildi. Bu haqda Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas 9 may kuni Lvov shahrida o‘tgan Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlari yig‘ilishida ma’lum qildi.
"Biz Ukraina o‘zini yanada samarali himoya qilishi uchun mamlakat mudofaa sanoatiga ko‘mak sifatida hozirgina bir milliard yevro ajratdik. Bu mablag‘lar yaqin oylarda qo‘shimcha harbiy yordam uchun juda muhim bo‘ladi", – dedi Kallas.
Fransiya tashqi ishlar vaziri Jan-Noel Barro yig‘ilishda so‘zlagan nutqida o‘z mamlakati ham muzlatilgan Rossiya aktivlaridan tushgan mablag‘larni Ukrainaga yetkazilgan 60 ta Caesar gaubitsalarining ta’mirlash ishlarini moliyalashtirishga sarflamoqchiligini bildirdi. "Biz tinchlik o‘rnatilishini istaymiz va bu yo‘ldagi yagona to‘siq bugungi kunda Moskvadir", – deya ta’kidladi Barro.
Ukraina bosh vaziri Denis Shmixal esa bu qarorni "tarixiy" deb baholab, Ukraina qurollanishi uchun Rossiya mablag‘laridan foydalanilayotganini alohida urg‘uladi.
"Rossiyaning mablag‘lari Ukraina qurollanishi uchun sarflanadi. Yevropa Ittifoqi Ukrainaga harbiy yordam berish uchun jami 1,9 milliard yevro ajratish rejasini rasman e’lon qildi. Bu juda muhim tarixiy qaror bo‘lib, muzlatilgan Rossiya aktivlaridan tushgan mablag‘lar Yevropa Tinchlik jamg‘armasi orqali Ukraina qurol-aslaha xaridiga sarflanadi", – deya yozdi Shmixal o‘zining Telegram kanalida.
Ushbu mablag‘lar Ukraina qurolli kuchlarining mudofaa qobiliyatini oshirish, zamonaviy harbiy texnika bilan ta’minlash hamda davom etayotgan mudofaa urushini yanada mustahkamlashda muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.

Европейский Союз выделил 1 миллиард евро для Украины из замороженных активов России
Европейский Союз принял решение выделить финансовую помощь в размере одного миллиарда евро из замороженных активов России с целью поддержки производственного потенциала оборонных предприятий Украины. Об этом сообщила Верховный представитель Европейского Союза по внешним делам и политике безопасности Кая Каллас на встрече министров иностранных дел Европейского Союза, которая состоялась 9 мая в Львове.
"Мы только что выделили один миллиард евро в качестве помощи оборонной промышленности страны, чтобы Украина могла более эффективно защищаться. Эти средства будут очень важны для дополнительной военной помощи в ближайшие месяцы", – сказала Каллас.
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро в своем выступлении на встрече заявил, что его страна также намерена использовать средства, полученные от замороженных российских активов, для финансирования ремонта 60 гаубиц Caesar, поставленных в Украину. "Мы хотим установить мир, и единственным препятствием на этом пути сегодня является Москва", – подчеркнул Барро.
Премьер-министр Украины Денис Шмыгаль охарактеризовал это решение как "историческое" и особо отметил, что средства России используются для вооружения Украины.
"Средства России будут направлены на вооружение Украины. Европейский Союз официально объявил о плане выделить в общей сложности 1,9 миллиарда евро на военную помощь Украине. Это очень важное историческое решение, и средства, полученные от замороженных активов России, будут использованы для закупки оружия для Украины через Европейский мирный фонд", – написал Шмыгаль в своем Telegram-канале.
Ожидается, что эти средства сыграют важную роль в повышении обороноспособности вооруженных сил Украины, обеспечении современными военными технологиями и дальнейшей укреплении продолжающейся оборонительной войны.