Zelenskiy Putinning to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazish taklifiga qanday javob qaytardi?
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy mamlakatning Rossiya bilan to‘liq va uzoq muddatli tinchlikka erishishi uchun muhim qadam qo‘yishga tayyorligini e’lon qildi. U o‘zining Telegram-kanalida Rossiya tomoni 12 maydan boshlab to‘liq, ishonchli va uzoq muddatli otashkesimga rozilik berishidan umid qilmoqda ekanligini yozib qoldirdi.
«Rossiyaliklar va nihoyat urushni to‘xtatish haqida o‘ylay boshlashgani yaxshi alomat. Jahon hamjamiyati buni uzoq vaqtdan beri intiqlik bilan kutyapti. Urushni haqiqatda yakunlash yo‘lidagi ilk muhim qadam — bu o‘t ochishni to‘liq to‘xtatishdir», — dedi Zelenskiy o‘z bayonotida.
Ukraina prezidenti ofisi rahbari Andrey Yermak ham otashkesimni dastlabki 30 kun davomida amalga oshirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladi va bu jarayon tinchlik muzokaralari bilan davom etishini ta’kidladi: «Avvaliga 30 kunlik sulh, keyin esa tinchlik uchun barcha masalalar muhokama qilinadi», — dedi Yermak.
Shuni qayd etish kerakki, Zelenskiy ham, Yermak ham Rossiya prezidenti Vladimir Putin tomonidan taklif qilingan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar borasida o‘z bayonotlarida alohida to‘xtalmagan.
Avvalroq, 10 may kuni Kiyev shahrida Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va Yevropa Ittifoqi davlatlari rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tgan edi. Ushbu uchrashuv natijasi o‘laroq, Kiyev rasmiylari 12 maydan boshlab quruqlik, havo va dengizdagi barcha harbiy harakatlarni kamida 30 kun muddatga to‘liq va shartsiz to‘xtatishga tayyor ekanini rasman ma’lum qilgan edi. AQSH prezidenti Donald Tramp ham ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlagan.
Biroq Rossiya tomonidan hozircha aniq javob berilmagan. Rossiya prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov Moskva 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha taklif ustida o‘ylayotganini ma’lum qilgan va shu bilan birga, Rossiyaga xalqaro bosim o‘tkazish harakatlari samarasiz ekanini ta’kidlagan edi.
Shundan so‘ng, 11 may kuni kechasi Vladimir Putin maxsus matbuot anjumani o‘tkazib, Kiyevga 15 may kuni Istanbul shahrida to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni qayta tiklashni taklif qildi. Biroq Putin o‘zining ushbu chiqishida Ukraina va Yevropa davlatlari tomonidan ilgari surilgan 30 kunlik otashkesim haqidagi tashabbusga aniq munosabat bildirmadi.
Tahlilchilarning fikriga ko‘ra, ushbu muzokaralar amalga oshsa, bu ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq muddatli harbiy mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish uchun muhim qadam bo‘lishi mumkin. Xalqaro hamjamiyat esa Moskva va Kiyevdan tinchlik yo‘lidagi yangi tashabbuslarni kutib qolmoqda.
Zamin.uz tahririyati vaziyatning rivojini kuzatib, tinchlik jarayoni haqidagi xabarlarni o‘z o‘quvchilariga muntazam yetkazib turadi.
Amerika Qo'shma Shtatlari vakillari va xalqaro vositachilar hozirda Eron tomoni bilan yuqori darajadagi muhim muzokaralar o'tkazish masalasini faol muhokama qilmoqdalar. Bu haqda Zamin.uz
Eronlik bloger Netanyaxuga keskin ogohlantiruv xabarini yo'lladi
Yaqin Sharqdagi siyosiy va harbiy jarayonlar jang maydonlari bilan cheklanib qolmay, axborot urushi ham yangi va keskin bosqichga o'tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Eronlik mashhur
Dunyo Bugun, 19:37
Rossiya Qurolli Kuchlari jangovar harakatlar zonasida zamonaviy va kuchli Izdeliye 30 qanotli raketa tizimini faol ravishda ishlatishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu yangi qurolning

Какой ответ дал Зеленский на предложение Путина провести прямые переговоры?
Президент Украины Владимир Зеленский объявил о готовности сделать важный шаг к достижению полного и долгосрочного мира с Россией. Он написал в своем Telegram-канале, что надеется на согласие российской стороны на полное, надежное и долгосрочное прекращение огня с 12 мая.
«Хороший знак, что россияне наконец начали задумываться о прекращении войны. Мировое сообщество давно этого ждет. Первый важный шаг на пути к реальному завершению войны — это полное прекращение огня», — сказал Зеленский в своем заявлении.
Глава офиса президента Украины Андрей Ермак также подтвердил готовность реализовать прекращение огня в течение первых 30 дней и подчеркнул, что этот процесс будет продолжаться мирными переговорами: «Сначала 30 дней перемирия, затем будут обсуждаться все вопросы для мира», — сказал Ермак.
Следует отметить, что ни Зеленский, ни Ермак не остановились на предложенных президентом России Владимиром Путиным прямых переговорах в своих заявлениях.
Ранее, 10 мая, в Киеве состоялась встреча президента Франции Эммануэля Макрона с руководителями государств Европейского Союза. В результате этой встречи официальные лица Киева официально объявили о готовности с 12 мая полностью и без условий приостановить все военные действия на суше, в воздухе и на море на срок не менее 30 дней. Президент США Дональд Трамп также поддержал эту инициативу.
Однако Россия пока не дала четкого ответа. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что Москва обдумывает предложение о 30-дневном прекращении огня и в то же время подчеркнул, что попытки оказать международное давление на Россию неэффективны.
После этого, 11 мая вечером, Владимир Путин провел специальную пресс-конференцию и предложил Киеву возобновить прямые переговоры 15 мая в Стамбуле. Однако Путин в своем выступлении не дал четкой оценки инициативе о 30-дневном прекращении огня, выдвинутой Украиной и европейскими странами.
По мнению аналитиков, если эти переговоры состоятся, это может стать важным шагом к мирному разрешению долгосрочного военного конфликта между двумя странами. Международное сообщество ожидает новых инициатив по миру от Москвы и Киева.
Редакция Zamin.uz будет следить за развитием ситуации и регулярно информировать своих читателей о процессе мира.
Соединённые Штаты Америки представили масштабный план мира для Ирана с целью завершения длительных конфликтов и кровопролитной войны на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz. Этот важный
Мир Сегодня, 21:49
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке в последние дни обострилась до невиданного ранее уровня и перешла на новую стадию. Об этом сообщает Zamin.uz. Вооруженные силы обороны Израиля начали
Мир Сегодня, 21:22
Соединённые Штаты сделали важный дипломатический шаг с целью остановить боевые действия на Ближнем Востоке и снизить напряжённость в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz. По информации газеты New York