Moskva: “Sulh” haqida gapirish uchun avval Istanbuldagi muzokaralar o‘tkazilishi shart
Rossiya rasmiylari Ukraina bilan uzoq muddatli tinchlikka erishish uchun avval Istanbulda to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazilishi kerakligini ta’kidlamoqda. Bu haqda 11 may, yakshanba kuni Rossiya Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zaxarova rasmiy bayonot berdi.
Zaxarova: “Avvalo urushning asl sabablari muhokama qilinishi lozim”
TASS davlat axborot agentligi Zaxarovaning so‘zlarini keltirib, shunday deydi:
“Rossiya prezidenti Vladimir Putin kecha kechqurungi bayonotida Ukrainaga qarshi urushning asosiy va tarixiy sabablari muhokama qilinishi shart ekanini aniq aytdi. Faqat shundan keyingina sulh bo‘yicha muzokaralar o‘tkazish mumkin bo‘ladi”.
Bu bayonot bilan Moskva G‘arb davlatlari va Ukraina tomonidan 12 maydan boshlab 30 kunlik otashkesim taklifiga bilvosita javob qaytardi.
Putin nima degandi?
Avvalroq, Rossiya prezidenti Vladimir Putin 15 may kuni Istanbulda Ukraina bilan hech qanday shartsiz to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazishni taklif qilgan edi. Uning ta’kidlashicha, bu muzokaralar “urushning asl sabablarini bartaraf etish” va “barqaror, uzoq muddatli tinchlikka erishish” maqsadida olib borilishi lozim.
Kreml: “Nyuanslar mavjud”
Bu munosabatda Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov ham oldinroq shunday degan edi:
“Rossiya to‘xtovsiz otishmalarni to‘xtatishga tayyor, ammo bunda ma’lum 'nyuanslar' bor. Ular hisobga olinsa, vaziyat o‘zgarishi mumkin”.
G‘arb va Kiyev 30 kunlik sulh taklif qilgan edi
Eslatib o‘tamiz, 10–11 may kunlari Ukraina poytaxti Kiyevda Fransiya prezidenti Emmanuel Makron, Polsha bosh vaziri Donald Tusk, Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer va Germaniya kansleri Fridrix Mers ishtirokida “Ko‘ngillilar koalitsiyasi” sammiti bo‘lib o‘tgan. Unda 12 maydan boshlab kamida 30 kunlik to‘liq va so‘zsiz o‘t ochishni to‘xtatish tashabbusi ilgari surilgan va AQSH prezidenti Donald Tramp tomonidan ham qo‘llab-quvvatlangan edi.
Zamin.uz tahririyati Rossiya va Ukraina o‘rtasida tinchlikka olib keluvchi diplomatik sa’y-harakatlar ilgarilashini hamisha qo‘llab-quvvatlaydi. Istanbulda rejalashtirilayotgan muzokaralar — nizoni siyosiy yechim orqali hal qilishda muhim burilish nuqtasiga aylanishi mumkin. Yangi xabarlar uchun biz bilan qoling.

Москва: «Для обсуждения мира сначала необходимо провести переговоры в Стамбуле»
Российские официальные лица подчеркивают, что для достижения долгосрочного мира с Украиной необходимо сначала провести прямые переговоры в Стамбуле. Об этом 11 мая, в воскресенье, заявила официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова.
Захарова: “Сначала необходимо обсудить истинные причины войны”
Государственное информационное агентство ТАСС приводит слова Захаровой:
“Президент России Владимир Путин в своем вчерашнем вечернем заявлении четко сказал, что необходимо обсудить основные и исторические причины войны против Украины. Только после этого можно будет проводить переговоры о мире”.
С этим заявлением Москва косвенно ответила на предложение Западных стран и Украины о 30-дневном прекращении огня, начиная с 12 мая.
Что сказал Путин?
Ранее президент России Владимир Путин предложил провести прямые переговоры с Украиной без каких-либо условий 15 мая в Стамбуле. По его словам, эти переговоры должны быть направлены на “устранение истинных причин войны” и “достижение стабильного, долгосрочного мира”.
Кремль: “Существуют нюансы”
В этом контексте пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков также ранее сказал:
“Россия готова прекратить непрерывные обстрелы, но при этом существуют определенные 'нюансы'. Если их учесть, ситуация может измениться”.
Запад и Киев предложили 30-дневный мир
Напомним, что 10-11 мая в Киеве, столице Украины, прошел саммит “Коалиции волонтеров” с участием президента Франции Эммануэля Макрона, премьер-министра Польши Дональда Туска, премьер-министра Великобритании Кира Стармера и канцлера Германии Фридриха Мерца. На нем была выдвинута инициатива о полном и безусловном прекращении огня на срок не менее 30 дней, начиная с 12 мая, которая также была поддержана президентом США Дональдом Трампом.
Редакция Zamin.uz всегда поддерживает дипломатические усилия, ведущие к миру между Россией и Украиной. Запланированные переговоры в Стамбуле могут стать важной поворотной точкой в разрешении конфликта через политическое решение. Оставайтесь с нами для новых новостей.