AQSH va Xitoy bir-biriga qarshi «boj urushini» to‘xtatishga qaror qildi
Amerika Qo‘shma Shtatlari hamda Xitoy o‘rtasida davom etib kelayotgan savdo mojarosida muhim burilish kuzatildi. Bloomberg agentligining xabar berishicha, ikki mamlakat rahbariyati o‘zaro bojxona tariflarini 90 kun muddatga pasaytirish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Jeneva shahrida ikki mamlakat vakillari o‘zaro hamkorlik bo‘yicha qo‘shma bayonotni e’lon qildi. Unda ta’kidlanishicha, AQSH va Xitoy o‘zaro munosabatlardagi keskinlikni yumshatib, iqtisodiy masalalardagi qarama-qarshiliklarni hal qilish uchun qo‘shimcha vaqt berishni maqsad qilgan.
Kelishuv shartlariga ko‘ra, Amerika tomonidan Xitoyning import mahsulotlariga qo‘yilgan 145 foizlik bojxona tariflari, jumladan, fentanil kabi mahsulotlarga ham, 30 foizgacha tushiriladi. Shuningdek, Pekin tomoni ham javob tariqasida AQSH tovarlari uchun joriy qilingan 125 foizlik tariflarni 10 foizgacha pasaytirish majburiyatini oldi.
Ikki mamlakat o‘zaro savdo-iqtisodiy aloqalarni muhokama qilish uchun maxsus mexanizm yaratish haqida kelishib oldi. Ushbu muzokaralar jarayoniga Xitoy bosh vazirining o‘rinbosari He Lifen, AQSH moliya vaziri Skott Bessent va AQSH savdo vakili Jeymison Grir rahbarlik qiladigan bo‘ldi.
Muzokaralar navbatma-navbat AQSH, Xitoy yoki ikki davlat kelishgan uchinchi bir davlat hududida tashkil etiladi. Zaruriyat paydo bo‘lgan taqdirda, tomonlar iqtisodiy masalalar bo‘yicha qo‘shimcha maslahatlashuvlarni ishchi guruhlar darajasida o‘tkazadi.
Trampning savdo mojarosi tarixi
Eslatib o‘tamiz, 2 aprel kuni AQSH prezidenti Donald Tramp barcha davlatlar uchun 10 foizlik asosiy bojxona tarifini belgilagan edi. Ammo bu tariflar har bir mamlakatning AQSH bilan savdo balansidan kelib chiqib o‘zgargan. Xitoy bilan savdodagi katta defitsit sababli Amerika bu mamlakatga qo‘yiladigan tariflarni 34 foizga oshirib yuborgan.
Pekin ham bunga javob tariqasida Amerika tovarlari uchun shuncha miqdorda tariflarni joriy qildi. Shundan keyin AQSH rahbari Xitoy o‘zining javob choralaridan voz kechmasa, bojlarni 50 foizgacha ko‘tarish bilan tahdid qildi. Natijada tariflar 104 foizgacha ko‘tarildi, bunga javoban Xitoy ham Amerika tovarlari uchun tariflarni 84 foizgacha oshirdi.
Tramp bunga nisbatan yanada qat’iyroq chora ko‘rib, Xitoy tovarlari uchun tariflarni 125 foizgacha oshirdi va keyinchalik bu ko‘rsatkichni 145 foizga yetkazdi. Xitoy ham o‘z navbatida bojxona tariflarini 125 foizgacha ko‘tardi va AQSHni «o‘zaro tariflar»dan voz kechishga chaqirdi. Xitoy rahbari Si Szinpin esa «boj urushidan hech bir davlat g‘olib chiqmasligini» qayd etgan edi.
Uzoq davom etgan savdo mojarosidan keyin ikki mamlakat nihoyat muzokaralar stoliga o‘tirishga qaror qildi va bu borada muhim kelishuvlarga erishildi.
Zamin.uz tahririyati AQSH va Xitoy o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlarni diqqat bilan kuzatib, o‘z o‘quvchilariga yangiliklarni muntazam ravishda yetkazib turadi. Biz bilan birga qoling!

США и Китай решили прекратить «торговую войну» друг против друга
Между Соединенными Штатами Америки и Китаем наблюдается важный поворот в продолжающемся торговом конфликте. По сообщению агентства Bloomberg, руководства двух стран достигли соглашения о снижении взаимных таможенных тарифов на 90 дней.
В Женеве представители двух стран объявили совместное заявление о сотрудничестве. В нем подчеркивается, что США и Китай намерены смягчить напряженность в двусторонних отношениях и предоставить дополнительное время для решения экономических противоречий.
Согласно условиям соглашения, 145-процентные таможенные тарифы, введенные США на импортные товары из Китая, включая такие продукты, как фентанил, будут снижены до 30 процентов. Также Пекин взял на себя обязательство снизить 125-процентные тарифы на товары из США до 10 процентов в ответ.
Две страны договорились создать специальный механизм для обсуждения взаимных торгово-экономических отношений. В этом процессе будут руководить заместитель премьер-министра Китая Хэ Лифэнь, министр финансов США Скотт Бессент и торговый представитель США Джеймисон Грир.
Переговоры будут проводиться поочередно на территории США, Китая или третьей страны, согласованной двумя государствами. В случае необходимости стороны проведут дополнительные консультации по экономическим вопросам на уровне рабочих групп.
История торгового конфликта Трампа
Напоминаем, что 2 апреля президент США Дональд Трамп установил 10-процентный основной таможенный тариф для всех стран. Однако эти тарифы изменялись в зависимости от торгового баланса каждой страны с США. Из-за большого дефицита в торговле с Китаем Америка увеличила тарифы на товары из этой страны на 34 процента.
Пекин также в ответ ввел аналогичные тарифы на американские товары. После этого президент США угрожал повысить тарифы до 50 процентов, если Китай не откажется от своих ответных мер. В результате тарифы были увеличены до 104 процентов, на что Китай также ответил увеличением тарифов на американские товары до 84 процентов.
Трамп, принимая более жесткие меры, увеличил тарифы на китайские товары до 125 процентов, а затем довел этот показатель до 145 процентов. Китай, в свою очередь, также поднял таможенные тарифы до 125 процентов и призвал США отказаться от «взаимных тарифов». Лидер Китая Си Цзиньпин отметил, что «ни одна страна не выйдет победителем из торговой войны».
После длительного торгового конфликта две страны наконец решили сесть за стол переговоров и достигли важных соглашений.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за экономическими отношениями между США и Китаем и регулярно информирует своих читателей о новостях. Оставайтесь с нами!