Abu Dabi fuqarolik oilaviy sudi tomonidan yaqinda chiqarilgan qaror nafaqat mahalliy, balki xalqaro maydonda ham katta qiziqish uyg‘otdi. Ajralish jarayonida sud tomonlardan biri foydasiga 100 million dirham (taxminan 27 million dollar) miqdorida tovon pulini to‘lashni majburiy qilib belgiladi. Bu ko‘rsatkich Fors ko‘rfazi davlatlari uchun mutlaq rekord hisoblanadi.
Sud qarori — mutlaq pretsedent
Mazkur ish Buyuk Britaniyada rasmiylashtirilgan nikoh asosida yuritilgan bo‘lib, juftlikning ajralish jarayoni Abu Dabidagi fuqarolik sudiga o‘tkazildi. Ajralish to‘g‘risidagi ariza barcha huquqiy talablarga javob bergan holda, uch haftadan kam vaqtda ko‘rib chiqildi va bitta sud majlisida hal qilindi.
Qonun asosi: 14-sonli Fuqarolik nikoh qonuni
Qaror 2021 yilda qabul qilingan va asosan musulmon bo‘lmagan muhojirlar o‘rtasidagi oilaviy munosabatlarni tartibga soluvchi 14-sonli qonun asosida qabul qilindi. Bu qonun aybsiz ajralish, vasiyatnoma, meros masalalari va moliyaviy kelishuvlarni qamrab oladi.
Yuridik kelishuv — Britaniya huquqchilar ishtirokida
Qaror qabul qilinishida xalqaro tajribaga e’tibor qaratilgan. Tomonlar orasidagi moliyaviy kelishuv Buyuk Britaniyaning yetakchi yuridik kompaniyalaridan biri ishtirokida tayyorlangan va sud tomonidan qonuniy deb topildi.
Sudning o‘zi ham noyob
Abu Dabi fuqarolik oilaviy sudi — mintaqada arab va ingliz tillarida ish yuritadigan yagona sud organi sifatida faoliyat yuritmoqda. Sud xodimlari Britaniya huquq standartlariga muvofiq maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan.
Buyuk voqea, katta saboq
Bu voqea — xalqaro oilaviy nizolarning mintaqaviy sudlarda qanday hal etilishi, huquqiy barqarorlik va yangi qonunlar amaliyotining real hayotda qanday ishlayotganining yaqqol isbotidir.
Zamin.uz tahririyati bu holatni sud tizimidagi shaffoflik va professionallikka intilishning muhim namunasi sifatida baholaydi. Abu Dabi sudi faoliyati kelgusida boshqa mintaqalar uchun ham ilg‘or tajriba bo‘lishi mumkin.

Разводной рекорд в Абу-Даби: суд приговорил к выплате 100 миллионов дирхамов компенсации
Недавнее решение гражданского семейного суда Абу-Даби вызвало большой интерес не только на местном, но и на международном уровне. В процессе развода суд обязал одну из сторон выплатить компенсацию в размере 100 миллионов дирхамов (примерно 27 миллионов долларов). Этот показатель является абсолютным рекордом для стран Персидского залива.
Судебное решение — абсолютный прецедент
Дело было возбуждено на основании официально зарегистрированного брака в Великобритании, и процесс развода был передан в гражданский суд Абу-Даби. Заявление о разводе было рассмотрено менее чем за три недели и решено на одном судебном заседании, соответствуя всем юридическим требованиям.
Правовая основа: Закон о гражданском браке № 14
Решение было принято на основании закона № 14, принятого в 2021 году, который в основном регулирует семейные отношения между нерелигиозными мигрантами. Этот закон охватывает вопросы безвины развода, завещания, наследства и финансовых соглашений.
Юридическое соглашение — с участием британских юристов
При принятии решения было обращено внимание на международный опыт. Финансовое соглашение между сторонами было подготовлено с участием одной из ведущих юридических компаний Великобритании и признано законным судом.
Сам суд тоже уникален
Гражданский семейный суд Абу-Даби функционирует как единственный судебный орган в регионе, работающий на арабском и английском языках. Сотрудники суда прошли специальную подготовку в соответствии с британскими правовыми стандартами.
Великое событие, большой урок
Это событие является ярким доказательством того, как международные семейные споры решаются в региональных судах, а также того, как правовая стабильность и практика новых законов работают в реальной жизни.
Редакция Zamin.uz оценивает этот случай как важный пример стремления к прозрачности и профессионализму в судебной системе. Деятельность суда Абу-Даби может стать передовым опытом для других регионов в будущем.