Qatar amiridan Trampga kutilmagan sovg‘a: qiymati 400 million dollarlik «uchuvchi qasr»!
AQSH prezidenti Donald Tramp tez orada Qatar amiri tomonidan o‘ta hashamatli Boeing 747-8 reaktiv samolyotini qabul qilib oladi. ABC News nashrining Oq uydagi manbalariga asoslanib xabar berishicha, bu hadya AQSH tarixida xorijiy davlat rahbari tomonidan qilingan eng qimmatbaho sovg‘a sifatida qayd etilishi mumkin.
Qatar amiri Trampga mazkur «uchuvchi qasr»ni AQSH prezidentining shu hafta Qatarga amalga oshiradigan tashrifi chog‘ida rasmiy ravishda topshirishi rejalashtirilgan. 13 yildan buyon parvoz qiluvchi Boeing 747-8 samolyoti yuqori darajadagi qulaylik va xavfsizlik talablariga javob berish uchun qayta jihozlanib, AQSH harbiy-havo kuchlari balansiga o‘tkaziladi.
Samolyotning ichidagi shohona interer haqida avvalroq xabar qilingan va ekspertlar uning narxini kamida 400 million dollarga baholamoqda. Hashamat va qulaylik jihatidan bu samolyot haqiqiy «uchuvchi qasr»ga qiyoslanmoqda. Boeing 747-8 samolyoti, barcha qulayliklarga ega bo‘lib, to‘liq yotoqli xona, dam olish uchun maxsus hududlar, hamda zamonaviy multimedia tizimlari bilan jihozlangan.
O‘tgan fevral oyida Donald Tramp Uest-Palm-Bich aeroportida mazkur samolyotni shaxsan ko‘zdan kechirgan va uning intereridan katta taassurot olgandi. AQSH prezidenti bu qimmatbaho sovg‘adan o‘zining prezidentlik muddati yakuniga qadar Air Force One sifatida foydalanadi. Muddati tugagach, samolyotning mulkiy huquqlari Trampning Prezidentlik kutubxonasi jamg‘armasiga o‘tadi.
Aytish joizki, mazkur qimmatbaho sovg‘a Oq uy va AQSH Adliya vazirligi tomonidan chuqur tahlil qilingan va uni qabul qilishda qonunchilik jihatidan hech qanday muammo yo‘qligi ma’lum qilingan. Ekspertlar bu harakat poraxo‘rlikka qarshi qonunchilik yoki AQSH Konstitutsiyasida belgilab qo‘yilgan xorijiy davlatlardan sovg‘a qabul qilish bo‘yicha cheklovlarga zid emasligini tasdiqlashgan.
Mazkur voqea butun dunyo OAVlarida katta muhokamalarga sabab bo‘lishi kutilmoqda. Qatar tomonining bunday yirik va qimmatbaho sovg‘asi ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarning yanada mustahkamlanishiga xizmat qilishi mumkin.
Zamin.uz tahririyati vaziyatni diqqat bilan kuzatib boradi va yangiliklarni muntazam yetkazib turadi.

Неожиданный подарок от эмира Катара Трампу: «летающий дворец» стоимостью 400 миллионов долларов!
Президент США Дональд Трамп вскоре примет от эмира Катара ультрашикарный реактивный самолет Boeing 747-8. Как сообщает ABC News со ссылкой на источники в Белом доме, этот подарок может быть зафиксирован как самый дорогой подарок, сделанный главой иностранного государства в истории США.
Эмир Катара планирует официально передать этот «летящий дворец» Трампу во время его визита в Катар, который состоится на этой неделе. Самолет Boeing 747-8, который не летал в течение 13 лет, будет переоснащен для соответствия высоким стандартам комфорта и безопасности и передан в баланс ВВС США.
Ранее сообщалось о роскошном интерьере самолета, и эксперты оценивают его стоимость не менее чем в 400 миллионов долларов. По уровню роскоши и комфорта этот самолет сравнивается с настоящим «летящим дворцом». Самолет Boeing 747-8 полностью оборудован всеми удобствами, включая спальню, специальные зоны для отдыха и современную мультимедийную систему.
В прошлом феврале Дональд Трамп лично осмотрел этот самолет в аэропорту Уэст-Палм-Бич и остался под большим впечатлением от его интерьера. Президент США будет использовать этот дорогой подарок в качестве Air Force One до окончания своего президентского срока. По истечении срока права собственности на самолет перейдут в фонд Президентской библиотеки Трампа.
Стоит отметить, что этот дорогой подарок был тщательно проанализирован Белым домом и Министерством юстиции США, и было установлено, что нет никаких законодательных проблем с его принятием. Эксперты подтвердили, что этот шаг не противоречит антикоррупционному законодательству или ограничениям на получение подарков от иностранных государств, установленным Конституцией США.
Это событие ожидается как предмет широких обсуждений в мировых СМИ. Такой крупный и дорогой подарок со стороны Катара может способствовать укреплению отношений между двумя странами.