Germaniya: «Rossiya 30 kunlik sulhga rozi bo‘lmasa, muzokaralarning ma’nosi yo‘q!»
Germaniya hukumati Ukrainadagi harbiy mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish uchun birinchi navbatda Rossiya tomonidan kamida 30 kunlik uzoq muddatli va kafolatlangan otashkesim e’lon qilinishi kerakligini ma’lum qildi. Bu haqda federal kansler idorasi rahbari, Xristian-demokratik ittifoq (XDI) partiyasi siyosatchisi Torsten Fray ARD telekanalining Caren Miosga dasturiga bergan intervyusida qat’iy ta’kidladi.
«Vaziyatni hal qilish uchun biz aniq bir ketma-ketlikka rioya qilishimiz kerak. Birinchi bosqich – to‘liq va kafolatlangan tarzda o‘t ochishni to‘xtatish, ikkinchi bosqich – diplomatik muzokaralarni boshlash. Bu nafaqat siyosiy, balki sog‘lom aql mantig‘i bo‘yicha ham to‘g‘ri qarordir», – dedi Fray.
Torsten Frayning ta’kidlashicha, avval Rossiya prezidenti Vladimir Putin tomonidan e’lon qilingan uch kunlik sulh ham amalda bajarilmagan. Aksincha, ushbu muddat davomida raketa zarbalari va hujumlar soni oshgan.
«Rossiya tomoni o‘z e’lon qilgan qisqa muddatli otashkesimni ham buzdi. Bu holat xalqaro hamjamiyatda ularning samimiyligi va muzokaralarga tayyorligiga bo‘lgan ishonchni pasaytirdi. Shu bois, bizga muzokaralarning nafaqat boshlanishi, balki samarali bo‘lishi uchun ham Rossiya tomonidan aniq va qat’iy belgilar kerak», – deya fikrini qo‘shimcha qildi Fray.
Germaniya hukumati vakili aytishiga ko‘ra, Moskva tarafidan uzoq muddatli otashkesim kafolati mavjud bo‘lmagan taqdirda, har qanday diplomatik harakatlar samarasiz bo‘lishi ehtimoli yuqori. Shuning uchun ham Germaniya va boshqa Yevropa davlatlari tomonidan bu talab qat’iy tarzda ilgari surilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy 12 may kunidan boshlab Rossiya tomonidan to‘liq, uzoq va kafolatlangan otashkesim e’lon qilinishini kutayotganini va bu diplomatik muzokaralarni boshlash uchun muhim zamin bo‘lishini ma’lum qilgandi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin esa 15 may kuni Istanbulda har qanday dastlabki shartlarsiz to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazishni taklif etgan edi.
Hozirda xalqaro hamjamiyat mazkur vaziyatning rivojlanishini diqqat bilan kuzatmoqda. Agar Rossiya uzoq muddatli otashkesimni amalga oshirsa, bu Ukrainada tinchlikka erishish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lishi mumkin.
Zamin.uz tahririyati vaziyatni diqqat bilan kuzatib borib, yangi xabarlar bilan o‘z o‘quvchilarini xabardor qilib turadi.

Германия: «Россия не согласится на 30-дневное перемирие, нет смысла в переговорах!»
Правительство Германии заявило, что для мирного разрешения военного конфликта в Украине Россия должна в первую очередь объявить о как минимум 30-дневном долгосрочном и гарантированном прекращении огня. Об этом в интервью программе ARD «Caren Mios» заявил глава канцелярии федерального канцлера, политик Христианско-демократического союза (ХДС) Торстен Фрай.
«Для разрешения ситуации нам необходимо следовать четкой последовательности. Первый этап – полное и гарантированное прекращение огня, второй этап – начало дипломатических переговоров. Это правильное решение не только с политической, но и с точки зрения здравого смысла», – сказал Фрай.
По словам Торстена Фрая, ранее объявленное президентом России Владимиром Путиным трехдневное перемирие также не было выполнено. Напротив, в этот период количество ракетных ударов и атак возросло.
«Российская сторона нарушила даже объявленное ею краткосрочное прекращение огня. Это снизило доверие международного сообщества к их искренности и готовности к переговорам. Поэтому нам нужны четкие и решительные сигналы от России не только для начала переговоров, но и для их эффективности», – добавил Фрай.
По словам представителя правительства Германии, в случае отсутствия гарантии долгосрочного прекращения огня со стороны Москвы вероятность успеха любых дипломатических усилий высока. Поэтому это требование настоятельно выдвигается Германией и другими европейскими государствами.
Напомним, ранее президент Украины Владимир Зеленский заявил, что ожидает объявления Россией полного, долгосрочного и гарантированного прекращения огня с 12 мая, что станет важной основой для начала дипломатических переговоров. Президент России Владимир Путин 15 мая предложил провести прямые переговоры без каких-либо предварительных условий в Стамбуле.
В настоящее время международное сообщество внимательно следит за развитием ситуации. Если Россия осуществит долгосрочное прекращение огня, это может стать важным шагом на пути к достижению мира в Украине.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за ситуацией и будет информировать своих читателей о новых новостях.