Yevroittifoq Putinga ishonmayapti: “Agar tinchlikni xohlasa, urushni darhol to‘xtatgan bo‘lardi”
Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas Rossiya prezidenti Vladimir Putinning so‘nggi bayonotlarini keskin tanqid qildi. Uning fikricha, Moskva Turkiya orqali o‘tadigan Ukraina bilan tinchlik muzokaralarida haqiqiy manfaat ko‘rmayapti.
«Agar Rossiya chindan ham tinchlik xohlasa, nega hozircha ham Ukraina shaharlari bombardimon qilinmoqda?» – deya so‘roq qildi Kallas 13 may kuni Kopenhagenda bo‘lib o‘tgan Demokratiya sammitidagi chiqishida.
“Rossiya vaqtni o‘yinga aylantirmoqda”
Yevropa diplomatiyasi rahbarining ta’kidlashicha, Ukraina shartsiz 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lganiga ikki oydan ko‘proq vaqt o‘tdi. Ammo bu vaqt oralig‘ida Rossiya tomonidan biror bir ijobiy qadam kuzatilmadi.
“Rossiya ochiqchasiga vaqtni cho‘zmoqda, bu orqali o‘zini taktik jihatdan yaxshiroq tayyorlab olishni maqsad qilmoqda. Bu tinchlikka intilish emas, urushni cho‘zish siyosatidir”, — dedi Kallas.
“Putin muzokara stoliga o‘tira oladimi?”
Kallas, shuningdek, Vladimir Zelenskiy va Vladimir Putinning ehtimoliy to‘g‘ridan to‘g‘ri uchrashuvi haqida ham fikr bildirdi. “Agar bu uchrashuv amalga oshsa, albatta, bu yaxshi qadam bo‘ladi. Ammo men Putinda bunday jur’at yetishmasligiga ishonaman”, – dedi u.
Yevropa rahbariyati hushyor
So‘nggi haftalarda Rossiya–Ukraina urushini to‘xtatish bo‘yicha bir qator takliflar ilgari surilmoqda. Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an muzokaralar uchun Istanbulni taklif qilgan. Ukraina rozi, AQSH qo‘llab-quvvatlagan. Ammo Rossiya, Yevropa diplomatlari fikricha, hozircha faqat so‘z bilan ish yuritmoqda, amalda esa harbiy bosimni kamaytirishga tayyor emas.
Zamin.uz tahririyati tinchlikning shunchaki so‘z bilan emas, amaliy harakat bilan boshlanishiga ishonadi. Aks holda, har bir kechiktirilgan muzokara – yangi qurbonlar, yangi vayrona degani.

Евросоюз не доверяет Путину: “Если бы он хотел мира, он бы немедленно остановил войну”
Высокий представитель Европейского Союза по внешним делам и политике безопасности Кая Каллас резко раскритиковала последние заявления президента России Владимира Путина. По ее мнению, Москва не заинтересована в реальных мирных переговорах с Украиной, которые проходят через Турцию.
«Если Россия действительно хочет мира, почему до сих пор продолжаются бомбардировки украинских городов?» – спросила Каллас в своем выступлении на саммите демократии, который прошел 13 мая в Копенгагене.
“Россия превращает время в игру”
По словам главы европейской дипломатии, прошло более двух месяцев с тех пор, как Украина без условий согласилась на 30-дневное прекращение огня. Однако за это время не было замечено ни одного позитивного шага со стороны России.
“Россия открыто затягивает время, стремясь таким образом тактически лучше подготовиться. Это не стремление к миру, а политика затягивания войны”, — сказала Каллас.
“Сможет ли Путин сесть за стол переговоров?”
Каллас также высказалась о возможной прямой встрече Владимира Зеленского и Владимира Путина. “Если эта встреча состоится, это, безусловно, будет хорошим шагом. Но я сомневаюсь, что у Путина хватит смелости”, – добавила она.
Европейское руководство на чеку
В последние недели выдвигается ряд предложений о прекращении войны между Россией и Украиной. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган предложил провести переговоры в Стамбуле. Украина согласна, США поддерживают. Однако, по мнению европейских дипломатов, Россия пока что действует только на словах и не готова фактически снизить военное давление.
Редакция Zamin.uz уверена, что мир должен начинаться не только со слов, но и с практических действий. В противном случае каждое отложенное соглашение – это новые жертвы, новые разрушения.