Ekspertlar Kobyakovning bayonoti haqida: “Putinga yoqish uchun aytilgan gaplar”
“SSSR huquqiy jihatdan hamon mavjud” degan fitna nazariyasi bu safar Rossiya prezidentining maslahatchisi Anton Kobyakov tilidan yangradi. Kun.uz'ning jonli efirdagi “Geosiyosat” dasturida siyosatshunoslar Farhod Karimov va Kamoliddin Rabbimov uning so‘zlariga munosabat bildirdi.
“Hujjatlarni qidirsangiz, ko‘p savollar chiqadi”
Farhod Karimov:
— SSSR mavjudligi haqida ko‘proq mafkurachilar gapirardi, bugun esa mansabda o‘tirgan va markazga yaqin siyosatchilar tomonidan aytilishi – shovinistik kayfiyat ichkarida anchagina avj olganini ko‘rsatadi.
Huquqiy asoslarni qidiradigan bo‘lsak, dunyoda unaqa huquqiy asoslar juda ko‘p. Millionlab asos keltirish mumkin. Temuriylar davlati tugatilgani haqida huquqiy hujjat bormi, masalan? Buxoro amirligi, Qo‘qon va Xiva xonliklari rasman tugatilgani haqidagi hujjatlarni taqdim etishsin unda?
Hujjatlarni qidirsangiz, ko‘p savollar chiqadi. Shuning uchun qichimagan joyni qashlash kerak emas. Bunday bayonotlar aksincha yaqin ittifoqchilarni Rossiyadan uzoqlashtirishga xizmat qiladi.
SSSR konstitutsiyasida respublikalar istagan paytda mustaqil bo‘lib ketishi belgilangan edi. 1920 yildagi bayonnoma haqida gapirilyapti, axir Konstitutsiya bor edi-ku. Hamma davlat Konstitutsiyada belgilangan o‘z huquqidan foydalanib mustaqil bo‘lib keldi. Bu yerda huquqiy savol qolmagan.
“Putinga yoqish uchun berilgan bayonot”
Kamoliddin Rabbimov:
— Bunday bayonotlar Putinning kayfiyatidan kelib chiqib beriladi. Putin – imperialist. U KGBda ishlagan, eng gullagan yoshlik davrida kutilmaganda SSSR parchalangan. Putin buni og‘ir qabul qilgan. Sovet paytida dunyo siyosiy xaritasiga qarasangiz, bahaybat SSSRning oldida qolgan davlatlar juda kichkina bo‘lib ko‘rinardi. Putin “biz dunyoning eng qudratli davlati edik” degan qarashga ega. U SSSRning qulashini XX asrning eng katta geosiyosiy fojiasi degan.
Imperiyalar ham odamga o‘xshaydi. Katta bir hukmdor, hokim hokimiyatda bo‘lgan paytida har kuni uyiga sovg‘a-salomlar, qo‘ylar, tandir go‘shtlar kelib turadi, mulozamat sifatida, ishdan bo‘shaganidan keyin esa er-xotin bularni eslab yurishadi. Postimperialistik sindromdan Fransiya ham o‘tgan, Angliya ham o‘tgan. Hozir Hindiston Angliyaga aytyapti: sen meni asrlar davomida talading, vaqti keladi, baribir undiraman. Angliya qirollarining tojidagi katta olmoslardan biri Afrikadan keltirilgan, ikkinchisi esa Boburiylarga tegishli bo‘lgan Ko‘hinur. Vaqti keladi, kuch ishlatish qiyin bo‘lib qolgan paytda, o‘ylaymanki, bu hisob-kitoblar albatta bo‘ladi. Jumladan, biz ham Rossiya bilan hisob-kitob qilamiz. Albatta, hozirgi Rossiya bilan gaplashish qiyin, lekin vaqti keladi.
Amaldorlar Putinga yoqish uchun, mavqeyini mustahkamlash uchun mana shunday bayonotlar berib turadi. Masalan, eng marginal bayonotlar berayotgan Mariya Zaxarova. Uning mavqeyi judayam kuchli. Putinning ruxsatisiz Zaxarovani hech kim ishdan ololmaydi. Kimdir “Mariya Zaxarovani ishdan olish kerak” deydigan bo‘lsa, Putin nima uchun deydi. Chunki u Putin nimani yoqtirishini biladi. Qanchalik agressiv bayonot bersa, Putinga shuncha yoqadi. Putin esa rasman “bu davlatimizning pozitsiyasi emas, shunchaki aytgan-qo‘ygan” deydi.
***
Eslatib o‘tamiz, kuni kecha Rossiya Tergov qo‘mitasi boshlig‘i Aleksandr Bastrikin O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston fuqaroligiga ega bo‘lgan, so‘ng RF fuqaroligini olganlardan 20 ming nafari Ukrainaga qarshi urushda qatnashayotganini aytib, “ular negadir vatanida yashashni yoqtirmaydi” deya piching qilgandi.

Эксперты о заявлении Кобякова: “Слова, сказанные для того, чтобы угодить Путину”
Теория заговора о том, что “СССР юридически все еще существует”, на этот раз прозвучала из уст советника президента России Антона Кобякова. В прямом эфире программы “Геополитика” на Kun.uz политологи Фарход Каримов и Камолиддин Раббимов прокомментировали его слова.
“Если будете искать документы, возникнет много вопросов”
Фарход Каримов:
— О существовании СССР больше говорили идеологи, а сегодня это говорит человек, занимающий должность и близкий к центру власти – это показывает, что шовинистические настроения внутри страны значительно возросли.
Если говорить о юридических основаниях, то в мире существует множество таких оснований. Можно привести миллионы примеров. Есть ли юридический документ о ликвидации государства Темуридов, например? Пусть представят документы о официальной ликвидации Бухарского эмирата, Хивинского и Кокандского ханств?
Если будете искать документы, возникнет много вопросов. Поэтому не нужно чесать там, где не чешется. Такие заявления, наоборот, служат для отдаления ближайших союзников от России.
В Конституции СССР было указано, что республики могут стать независимыми в любое время. Говорят о декларации 1920 года, но ведь была Конституция. Все государства воспользовались своим правом, установленным в Конституции, и стали независимыми. Здесь юридического вопроса не остается.
“Заявление, сделанное для того, чтобы угодить Путину”
Камолиддин Раббимов:
— Такие заявления делаются в зависимости от настроения Путина. Путин – империалист. Он работал в КГБ, в самый расцвет своей юности неожиданно СССР распался. Путин воспринял это тяжело. Если посмотреть на политическую карту мира во времена Советского Союза, то государства, оставшиеся перед огромным СССР, выглядели очень маленькими. Путин считает, что “мы были самой могущественной страной в мире”. Он считает распад СССР величайшей геополитической трагедией XX века.
Империи тоже похожи на людей. Когда великий правитель, властитель находится у власти, каждый день к нему домой приходят подарки, овцы, мясо из тандыра, как дань, а после того, как он уходит с поста, супруги вспоминают об этом. Постимпериалистический синдром пережили и Франция, и Англия. Сейчас Индия говорит Англии: ты грабила меня на протяжении веков, и время придет, я все равно потребую. Один из крупных алмазов на короне английских королей был привезен из Африки, а другой принадлежал Бабуридом – Кохинур. Время придет, когда применение силы станет сложным, и я думаю, что эти расчеты обязательно будут. В том числе, мы тоже будем рассчитываться с Россией. Конечно, сейчас трудно говорить с современной Россией, но время придет.
Чиновники делают такие заявления, чтобы угодить Путину и укрепить свои позиции. Например, Мария Захарова, которая делает самые маргинальные заявления. Ее позиция очень сильна. Без разрешения Путина никто не может уволить Захарову. Если кто-то говорит: “Мария Захарову нужно уволить”, Путин спрашивает, почему. Потому что он знает, что нравится Путину. Чем более агрессивное заявление она делает, тем больше это нравится Путину. Путин же официально говорит: “Это не позиция нашего государства, просто сказанное”.
***
Напоминаем, что накануне глава Следственного комитета России Александр Бастрыкин заявил, что 20 тысяч человек, имеющих гражданство Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана, а затем получивших гражданство РФ, участвуют в войне против Украины, добавив: “Почему-то они не любят жить на своей родине”.
Эксперты в ходе беседы обсудили такие темы, как Ближний Восток, отношения США и России, очередная встреча руководителей тюркоязычных государств, политика Вашингтона в отношении “Талибана”.