Mumbay aeroportida 47 zaharli ilon bilan ushlangan yo‘lovchi hibsga olindi
Hindistonda juda kam uchraydigan va xavfli holat qayd etildi — Mumbay xalqaro aeroportida chegara xizmatlari 47 ta zaharli ilonni olib kirishga urinayotgan yo‘lovchini qo‘lga oldi. Bu haqda Britaniyaning BBC agentligi xabar berdi.
Sudralib yuruvchilar to‘la chemodan
Hodisa 1 iyun kuni Mumbaydagi Chxatrapati Shivaji nomidagi aeroportda ro‘y bergan. Tailanddan kelgan yo‘lovchining bagaji skanerdan o‘tkazilganda, unda 47 ta ilon va 5 ta toshbaqa borligi aniqlangan. E’tiborlisi shundaki, musodara qilingan ilonlar orasida o‘ta zaharli va dunyoda kam uchraydigan turlar ham bor.
Bojxona xizmatining ma’lum qilishicha, ilonlardan uchtasi o‘rgimchaksimon turga mansub, beshtasi Osiyo toshbaqasi va qolgan 44 tasi Indoneziyada keng tarqalgan, biroq Hindistonda qonuniy ravishda olib kirilishi mumkin bo‘lmagan turlar hisoblanadi.
Yo‘lovchi hibsga olindi, shaxsiyati sir saqlanmoqda
Qonunbuzar yo‘lovchining ismi rasman e’lon qilinmagan, ammo u hozirda huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan hibsda saqlanmoqda. Tergov jarayonida u mazkur sudralib yuruvchilarni qayerdan va qanday yo‘llar bilan qo‘lga kiritgani, shuningdek, ularni Hindistonga qanday maqsadda olib kirishni rejalashtirgani yuzasidan savollarga javob berishi kutilmoqda.
Qonun qat’iy: Hayvonlar muhofazada
Hindistonda yovvoyi tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha qonunlar juda qattiq. Mamlakat hududiga yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan yoki himoyadagi jonzotlarni ruxsatnomasiz olib kirish qat’iyan man etilgan. Bunday harakatlar uchun katta miqdordagi jarimalar va jinoiy javobgarlik belgilangan.
Mutaxassislar ogohlantirmoqda
Ekologlar va biologiya sohasi mutaxassislari bu kabi noqonuniy harakatlar na faqat qonunbuzarlik, balki mamlakatning biologik muvozanati uchun ham jiddiy tahdid solishini ta’kidlashmoqda. Endemik turlar bilan aralashish yoki zararli jonzotlarning tarqalishi mahalliy tabiat uchun kutilmagan oqibatlarga olib kelishi mumkin.

В аэропорту Мумбая был задержан пассажир, который пытался провезти 47 ядовитых змей
В Индии зафиксирован крайне редкий и опасный случай — пограничная служба задержала пассажира, пытавшегося ввезти 47 ядовитых змей в международный аэропорт Мумбаи. Об этом сообщает британское агентство BBC.
Полный чемодан пресмыкающихся
Инцидент произошел 1 июня в аэропорту имени Чхатрапати Шиваджи в Мумбаи. Когда багаж пассажира, прибывшего из Таиланда, прошел сканирование, было обнаружено 47 змей и 5 черепах. Примечательно, что среди изъятых змей есть крайне ядовитые и редкие виды.
По данным таможенной службы, три из змей относятся к семейству ящериц, пять — к азиатским черепахам, а остальные 44 вида являются распространенными в Индонезии, но не могут быть законно ввезены в Индию.
Пассажир задержан, личность скрыта
Имя правонарушителя официально не раскрыто, однако в настоящее время он находится под стражей правоохранительных органов. В ходе расследования ожидается, что он ответит на вопросы о том, откуда и каким образом он поймал этих пресмыкающихся, а также с какой целью планировал ввезти их в Индию.
Закон строг: животные под защитой
В Индии законы о защите дикой природы очень строгие. Ввоз животных, находящихся под угрозой исчезновения или охраняемых без разрешения, строго запрещен. За такие действия предусмотрены крупные штрафы и уголовная ответственность.
Специалисты предупреждают
Экологи и специалисты в области биологии подчеркивают, что такие незаконные действия представляют собой не только правонарушение, но и серьезную угрозу для биологического баланса страны. Смешение эндемичных видов или распространение вредных организмов может привести к непредвиденным последствиям для местной природы.
Этот случай в аэропорту Мумбаи еще раз продемонстрировал приоритет закона в защите природных ресурсов Индии. Незаконный ввоз пресмыкающихся рассматривается не только как личная выгода, но и как серьезное преступление против природы. Результаты расследования, безусловно, вызовут широкий общественный интерес.