Turkiyadagi zilzila: 14 yoshli qiz vahima qurboni bo‘ldi (video)
Turkiyaning janubiy sohilidagi Mug‘la viloyatida 5,8 magnitudali kuchli yer silkinishi qayd etildi. Ofat oqibatida Marmaris shahri aholisi orasida kuchli vahima va sarosima yuzaga keldi. Eng achinarlisi, bu vaziyatda 14 yoshli Afranu Gunl fojiali tarzda hayotdan ko‘z yumdi.
Turkiya ichki ishlar vazirligining bergan ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila Egey dengizining Marmaris yaqinida, dengiz sathidan 67 km chuqurlikda yuz bergan. Yer silkinishi mahalliy vaqt bilan tonggi soat 02:17 da sodir bo‘lgan. Yevropaning seysmologik markazi yerosti tebranishini o‘rtacha deb baholagan bo‘lsa-da, mahalliy aholi orasida kuchli qo‘rquv va xavotirni keltirib chiqardi.
Zilzila paytida ko‘plab odamlar binolarning qulashi mumkinligidan xavotirlanib, baland qavatlardan pastga sakrashga majbur bo‘lgan. Hozircha ma’lum bo‘lishicha, 69 kishi turli darajada tan jarohatlari olgan. Ulardan 46 nafari tez tibbiy yordam mashinalarida kasalxonalarga yotqizilgan, 14 nafar odamga esa shifokorlar tomonidan joyida birinchi tibbiy yordam ko‘rsatilgan. Shu bilan birga, jarohati yengil bo‘lgan 8 kishi shifoxonadan uyiga chiqarilgan.
Ayniqsa, 14 yoshli qiz Afranu Gunlning fojiali o‘limi keng jamoatchilik e’tiborini jalb qildi. Ma’lum qilinishicha, qizchaning o‘limiga sabab shifokorlar tomonidan "vahima hujumi" deb qayd etilgan holat bo‘lgan. Afranu kasalxonaga olib kelinganida uni saqlab qolish uchun ko‘rilgan barcha tibbiy choralar afsuski, samarasiz bo‘lib chiqqan.
Zilzila oqibatida shahardagi infratuzilma, elektr ta’minoti va tabiiy gaz tizimlariga jiddiy zarar yetmagani xabar qilingan bo‘lsa-da, voqea joyidan tarqatilgan videolavhalar aholining qo‘rquv va sarosimaga tushganini ochiq ko‘rsatmoqda.
Ayniqsa, mahalliy restoranlardan biriga tashrif buyuruvchilarni qamrab olgan ushbu kutilmagan holat videokameralarga ham tushib qolgan. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan ushbu videolarda odamlarning zilziladan qochib, restorandan vahima bilan chiqib ketayotganlari aks etgan.
Eslatib o‘tish joizki, Turkiya seysmologlari so‘nggi paytlarda mamlakat hududida zilzila xavfi yuqori bo‘lgan hududlarning mavjudligi va kuchli zilzila ehtimoli haqida muntazam ogohlantirib kelishmoqda. Xususan, 2023 yilning fevral oyida sodir bo‘lgan katta fojia natijasida 50 mingdan ziyod odam halok bo‘lgan edi.
Shuningdek, olimlar Istanbul atrofida kelgusi yillarda yana bir katta zilzila bo‘lishi ehtimoli yuqori ekanini prognoz qilmoqda. Ular 2030 yilga qadar mamlakat hududida kuchli zilzila sodir bo‘lishi mumkinligidan ogohlantirib, hukumat va aholini ehtiyotkorlik va favqulodda vaziyatlarga tayyor turishga chaqiradi. Buning uchun fuqarolarning favqulodda vaziyatlarda harakat qilish madaniyatini shakllantirish muhim ahamiyat kasb etadi.
Hozirda esa, mamlakat rahbariyati tomonidan zilziladan zarar ko‘rganlarga tibbiy va psixologik yordam ko‘rsatish ishlari faol davom ettirilmoqda.
Yaqin Sharqdagi shiddatli to'qnashuvlar fonida dunyo jamoatchiligining diqqati hozirda Vashington va Tehron o'rtasidagi ehtimoliy sulh rejalariga qaratilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.

Землетрясение в Турции: 14-летняя девочка стала жертвой паники (видео)
На южном побережье Турции в провинции Мугла зафиксировано сильное землетрясение магнитудой 5,8. В результате бедствия среди населения города Мармарис возникла сильная паника и смятение. Самое печальное, что в этой ситуации 14-летняя Афрану Гюнл трагически ушла из жизни.
Согласно информации, предоставленной Министерством внутренних дел Турции, землетрясение произошло вблизи Мармариса в Эгейском море на глубине 67 км под уровнем моря. Землетрясение произошло в 02:17 по местному времени. Хотя Европейский сейсмологический центр оценил подземные толчки как средние, среди местного населения это вызвало сильный страх и тревогу.
Во время землетрясения многие люди, опасаясь обрушения зданий, были вынуждены прыгать с верхних этажей. На данный момент известно, что 69 человек получили травмы различной степени тяжести. Из них 46 человек были госпитализированы на скорой помощи, а 14 человек получили первую медицинскую помощь на месте. Кроме того, 8 человек с легкими травмами были выписаны из больницы.
Особенно трагическая смерть 14-летней девочки Афрану Гюнл привлекла широкое внимание общественности. Сообщается, что причиной смерти девочки стал случай, который врачи охарактеризовали как «паническая атака». Когда Афрану доставили в больницу, все медицинские меры, предпринятые для ее спасения, к сожалению, оказались безрезультатными.
Хотя сообщается, что в результате землетрясения инфраструктура города, электроснабжение и системы природного газа не понесли серьезного ущерба, видеозаписи с места происшествия явно показывают, что население впало в страх и смятение.
В частности, этот неожиданный инцидент, охвативший посетителей одного из местных ресторанов, также был запечатлен камерами видеонаблюдения. На распространенных в социальных сетях видео видно, как люди в панике покидают ресторан, спасаясь от землетрясения.
Стоит отметить, что турецкие сейсмологи в последнее время регулярно предупреждают о наличии зон с высоким риском землетрясений на территории страны и о вероятности сильных землетрясений. В частности, в результате крупной трагедии, произошедшей в феврале 2023 года, погибло более 50 тысяч человек.
Кроме того, ученые прогнозируют, что в ближайшие годы вокруг Стамбула может произойти еще одно крупное землетрясение. Они предупреждают о возможности сильного землетрясения на территории страны до 2030 года, призывая правительство и население быть осторожными и готовыми к чрезвычайным ситуациям. Для этого важно формировать культуру действий граждан в чрезвычайных ситуациях.
В настоящее время правительство страны активно продолжает работу по оказанию медицинской и психологической помощи пострадавшим от землетрясения.