Rossiyada migrantlar uchun pensiyani bekor qilish taklif qilindi
Rossiyada migrantlar uchun qarilik bo‘yicha ijtimoiy pensiya tayinlashni bekor qilish taklif qilindi, deb Nova24.uz RIA Novostiga tayanib xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu tashabbus LDPR partiyasi deputatlari, xususan partiya yetakchisi Leonid Slutskiy boshchiligida ilgari surilgan. Qonun loyihasida xorijiy fuqarolarga ijtimoiy pensiya va unga qo‘shimcha to‘lovlarni to‘xtatish taklif etilgan.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, Rossiyada doimiy yashaydigan va kamida 15 yil yashagan, yashash guvohnomasiga ega, erkaklar uchun 70 yosh, ayollar uchun esa 65 yoshga yetgan xorijliklar pensiya olish huquqiga ega. Bundan tashqari, federal va mintaqaviy qo‘shimcha to‘lovlar ham mavjud.
Deputatlar Rossiyani ko‘plab xorijliklar uchun aynan pensiya olish imkoniyati sababli jozibador mamlakat deb hisoblashmoqda. Ayni vaqtda, o‘rtacha tayinlangan pensiya Rossiyadagi o‘rtacha oylik ish haqining atigi 28 foizini tashkil etadi, bu esa pensiya darajasining nihoyatda pastligini ko‘rsatadi.
Loyiha mualliflari ushbu chorani pensiya tizimini asossiz ijtimoiy majburiyatlardan himoya qilish, byudjet yukini kamaytirish hamda “Pensiya — davlat hayotida ishtirok etish natijasi, oddiy yashash emas” tamoyiliga ishonchni tiklash yo‘lidagi qadam deb hisoblaydi.

В России предложили отменить пенсии для мигрантов
В России предложили отменить назначение социальной пенсии по старости для мигрантов, сообщает Nova24.uz со ссылкой на РИА Новости.
Согласно информации, эта инициатива была выдвинута депутатами партии ЛДПР, в частности, под руководством лидера партии Леонида Слуцкого. В законопроекте предлагается прекратить выплаты социальной пенсии и дополнительных выплат иностранным гражданам.
Согласно действующему законодательству, иностранцы, постоянно проживающие в России и прожившие не менее 15 лет, имеющие вид на жительство, имеют право на пенсию при достижении 70 лет для мужчин и 65 лет для женщин. Кроме того, существуют федеральные и региональные дополнительные выплаты.
Депутаты считают, что Россия является привлекательной страной для многих иностранцев именно из-за возможности получения пенсии. В то же время, средняя назначенная пенсия составляет всего 28 процентов от средней зарплаты в России, что свидетельствует о крайне низком уровне пенсионного обеспечения.
Авторы проекта считают эту меру шагом к защите пенсионной системы от необоснованных социальных обязательств, снижению бюджетной нагрузки, а также восстановлению доверия к принципу «Пенсия — это результат участия в жизни государства, а не просто существование».